Wpis z mikrobloga

Dlaczego kapitalizm i gromadzenie dóbr jest szkodliwe, hamuje rozwój i trzeba ludzi edukować o tym jak działa ekonomia.
Wytłumaczone jak dla debila, żeby nawet nastoletni kapitalista na garnuszku mamy zrozumiał:

Mamy wioskę, małą firmę, właściciela i wieśniaków.
Wersja 1, marzenia debilokapitalisty
Pan właściciel dyma jak tylko się da pracowników, we wsi bieda, prawie nikogo nie stać na produkt, ale to pan właściciel ma hajs, a że dookoła bieda, to może czuć się magnatem. Oczywiście, tym którzy u niego nie pracują oferuje atrakcyjne kredyty, żeby myśleli że też mają szanse. Gdy ktoś inny próbuje swoich sił w biznesie, poprzez dumping i zmowę cenową pozbywa się konkurencji która szybko bankrutuje. Więc zostają biedni ludzie z kredytami co jeszcze bardziej pogarsza ich pozycję. Efekt jest taki, że mamy gospodarkę stojącą w miejscu, magnata który żyje na kiepskim, ale względnie wysokim standardzie i biedę i #!$%@?ę.

Wersja 2, racjonalna:
Pan właściciel ma fabrykę, ale płaci uczciwie, więc pracownicy nie muszą żyć od 1 do 1. Stać ich na wyjście do kina, czy restauracji, więc lokalna gospodarka się rozwija, PKB wioski rośnie, chociaż pieniędzy w obiegu dalej jest tyle samo. Właściciel fabryki widzi że wszystko ma się dobrze, sprzedaż jest wysoka, ludzie może i próbują własnych sił, ale on sam na tyle dużo zainwestował w rozwój i badania swojej fabryki, że próg wejścia jest bardzo wysoki, a dookoła kwitną mniejsze interesy o innym charakterze. Nikt nie musi brać złodziejskich kredytów, zadłużać się na 30 lat, ludzie nie przymierają głodem, dlatego mogą inwestować w edukację czy sztukę. Chociaż pieniędzy jest tyle samo w obiegu, to produktywność jest ogromnie większa, i standard nawet prostych głupków wiejskich jest wyższy niż magnata z pierwszej wersji.

Dilujcie z tym. Chyba że dzieci kapitaliści myślą tak samo jak komuniści i zakładają idealny świat bez zmów cenowych czy dumpingów, gdzie wszyscy są uczciwi.

#4konserwy #ekonomia #bankowosc #finanse #antykapitalizm #kapitalizm
L.....e - Dlaczego kapitalizm i gromadzenie dóbr jest szkodliwe, hamuje rozwój i trze...

źródło: comment_hjbOKkm6g2FtJusYTDiBHBihMcd4axkp.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Majk83: No tak, a wynika to z braku edukacji, i braku celu w życiu tych ludzi. W krajach bogatych, rozwiniętych ludzie obierają sobie bardziej ambitne cele niż walenie sąsiadki i płodzenie ile się da dzieci, żeby potem mieć na wódę z 500+.
  • Odpowiedz
@RandomowyMetal:

Wyjeżdżasz z ofiarami kapitalizmu podczas gdy wariant nr2 to też kapitalizm


Główny argument jakiegoś freda z innego wpisu o złych ludziach z #antykapitalizm polegał na tym, że gość twierdził że gromadzenie dóbr to jest właściwa droga. Tamtem wpis był z rana, niby na niego odpisałem, ale odzewu pewnie nie będzie, a że komentarz był na tyle dobry, to założyłem mu osobny
  • Odpowiedz
@Astroc: Ech wy wykopkowi libtardki. Nawet na koniec napisałem o durnocie komunizmu i kapitalizmu ale co tam. Dla was każdy kto nie spuszcza się na widok freidmana i korwina to komuch co nie?
  • Odpowiedz
@Astroc:
Każdy wie że komunizm to zbrodniczy ustrój, a głównym powodem tego stanu to centralizacja władzy. W kapitalizmie władzą jest kapitał, a celem ludzi jest jego zdobywanie, więc to i tu mamy centralizację. Zobacz jak najzdolniejsze twory kapitalistyczne, czyli multikorporacje, traktują ludzkie życie i godność. W końcu multikorporacje to najskuteczniejsze twory rozwiniętego kapitalizmu.

@Revmir: Jak ktoś jest debilem, to oczywiście że zamiast argumentów będzie pluł i demonizował.
  • Odpowiedz
Każdy wie że komunizm to zbrodniczy ustrój, a głównym powodem tego stanu to centralizacja władzy


@Lucifer_vult_animae_tuae: bolszewizm czy różne postalinowskie dyktatury na wschodzie tak. Natomiast komunizm to bardzo szerokie pojęcie, dla mnie to po prostu hipotetyczny, dalece rozwinięty socjalizm.
  • Odpowiedz
@Revmir: jednym z założeń komunizmu jest centralizacja. To już dla mnie przekreśla ten ustrój. Oczywiście są przeróżne miksy czerpiąca niektóre cechy z komunizmu. No i likwidacja własności prywatnej też mi nie pasuje. Gospodarczo jestem w centrum.
  • Odpowiedz
jednym z założeń komunizmu jest centralizacja


@Lucifer_vult_animae_tuae: no nie, a na pewno tak nie jest w czysto marksistowskim lub anarchistycznym rozumieniu tego pojęcia gdzie gospodarka oparta jest na samorządności.

No i likwidacja własności prywatnej też mi nie pasuje.


@Lucifer_vult_animae_tuae: mam nadzieję że nie mieszasz teraz własności prywatnej z osobistą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Revmir:

no nie, a na pewno tak nie jest w czysto marksistowskim (...) rozumieniu tego pojęcia gdzie gospodarka oparta jest na samorządności.


To przypomnij dlaczego pierwsza międzynarodówka się rozpadła?

Marks to kawał #!$%@?, a cały ruch komunistyczny gdy tylko dopchał się gdzieś do władzy na plecach robotników i anarchistów karczował konkurencję.
  • Odpowiedz
@Revmir: Mutualizm wydaje się sensowną drogą. Sam się nie określałem i nie określam, bo po co. W pierwszej kolejności jestem za likwidacją państw narodowych które i tak są sztucznym tworem, a pod płaszczykiem patriotyzmu i wspólnego dobra, zwykłych ludzi zmusza się do walki i pracy na arystokrację.

Komunistą też nie jestem, autorytarna władza i centralizacja mi też nie pasują. Sama idea jest może i piękna, ale nie dostosowana do ludzkiej
  • Odpowiedz
@Lucifer_vult_animae_tuae gdyby było wiecej kapitalizmu w krajach 3 swiata to nie było by tylu ofiar głodu i chorób. Wystarczy porównać poziom życia ludzi w najbardziej wolnosciowym kraju Afryki Botswanie i socjalistycznym raju Zimbabwe. Kraje sasiaduja ze soba i startowaly z tego samego poziomu z lekka przewagą zimbabwe
  • Odpowiedz
@tallman:

dyby było wiecej kapitalizmu w krajach 3 swiata to nie było by tylu ofiar głodu i chorób.


Wiecej sie już nie da. Kraje te już teraz są rządzone przez multikorporacje, a los zwykłych ludzi jest beznadziejny. Także bardziej kapitalistycznie się już nie da.
  • Odpowiedz