Wpis z mikrobloga

Kiedy daję biednym chleb, nazywają mnie świętym.

Kiedy pytam, dlaczego biedni nie mają chleba, nazywają mnie komunistą.


Słowa te wypowiedział Hélder Pessôa Câmara (1909-1999) - katolicki biskup pomocniczy archidiecezji Rio de Janeiro, później biskup Recife i Olindy w stanie Pernambuco (uważanych za najbiedniejsze części Brazylii). Jeden z czołowych teologów teologii wyzwolenia.

Zyskał sobie przydomek "czerwonego biskupa". Uznał, że Marks w kulturze współczesnej osiągnął taką rangę, jak Arystoteles w czasach średniowiecza, przeto należy, podobnie jak to uczynił św. Tomasz z Arystotelesem, dostosować teorię Marksa do wymogów wiary chrześcijańskiej.

Câmara odrzucał nauczanie Kościoła w kwestii rozwodów, "kapłaństwa kobiet" i antykoncepcji. Krytycznie odnosił się do encykliki Humanae Vitae Pawła VI nazywając ją "pomyłką".

W latach dyktatury wojskowej 1964-1985 odznaczał się odwagą jako obrońca poszanowania praw człowieka.

W 1973 był zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla przez amerykańskie stowarzyszenie religijne American Friends Service Committee (AFSC).

W 2008 do Watykanu skierowano dokumentację w sprawie jego beatyfikacji.

#antykapitalizm - zapraszam do obserwowania tagu
#naukowcywiary #neuropa #4konserwy #katolicyzm #kosciol #chrzescijanstwo #wiara #teologia #religia #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #mikromodlitwa #mirkomodlitwa #socjalizm #komunizm #marksnadzis #marksizm
Revmir - > Kiedy daję biednym chleb, nazywają mnie świętym.
 Kiedy pytam, dlaczego bi...

źródło: comment_JCmUXlixgp2FptZd2qhK57hk4kF893RW.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@Revmir: Sprawa jest prosta. Jeżeli sam z własnej woli oddajesz swój chleb jesteś dobrym człowiekiem. Jeżeli zabierasz pieniądze siła / pod przymusem innym ludzia żeby temu biednemu kupić chleb to wtedy jesteś komunista. Widzisz różnice?
  • Odpowiedz
@CynicznyMarksista: ja już to tłumaczyłem. Jeżeli podajesz przykładu sukcesu jakiegoś państwa rządzonego przez lewaków to jest to zasługa wolnego rynku (Szwecja). Jeśli mówisz o klęsce państwa pogrążonego w kryzysie gospodarczym (Wenezuela) to wtedy odpowiada za to komuna i socjaliści :D
  • Odpowiedz
@CynicznyMarksista: Nie. Mamy programy socjalne które też w komunizmie istnieją. Jest to cecha wspólna.

@Revmir: Szwecja to sukces? Porozmawiaj z kimś kto tam mieszka. Dodatkowo tam socjalizm jest wynikiem sukcesu a nie powodem sukcesu. Mają duże zasoby naturalne więc mogą sobie na to pozwolić. Nie każdy kraj ma tyle szczęścia żeby to w nim zadziałało. Aktualnie prowadzona polityka zżera Szwecje od środka więc jest to kwestia czasu kiedy to jebnie.
  • Odpowiedz
@YoshiTurboMaster: wystarczy obserwować OMZRiK czy chociażby wypowiedzi na wykopie by zobaczyć, że jesteś w błędzie z tym twierdzeniem. Ale ciesze się, że będąc nie-białym żyje ci się tutaj dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz