Wpis z mikrobloga

Pisałam kiedyś trochę, jak wyglądała praca lekarza w starożytnym Rzymie (oksymel i te sprawy ;-) ). Dzisiaj polecam Wam króciutki filmik o tym, jak prawdopodobnie wyglądał dzień z życia lekarza w starożytnym Egipcie (dostępne są polskie napisy).
Przyznam, że mnie ten filmik trochę zaskoczył, bo jest o... kobiecie-medyku :-)
Powiem szczerze, że moja pierwsza myśl była taka: "Kobieta-lekarz w starożytności? Co oni tu pokazują? Pewnie jakiś tendencyjny filmik na zasadzie Kopernik też była kobietą" :D Tymczasem, chociaż informacja ta nie pada w filmiku, okazuje się, że dotyczy on postaci historycznej!
Peseshet żyła najprawdopodobniej ponad 2,5 tysiąca lat p.n.e, a więc na długie wieki przed Hipokratesem, nazywanym czasami ojcem medycyny. Peseshet uważana jest za pierwszą znaną kobietę-lekarza! (Chociaż być może jeszcze wcześniej działała w Egipcie inna kobieta-medyk, Merit-Ptah.) Najprawdopodobniej była ona odpowiedzialna za kształcenie innych kobiet i było to związane z położnictwem. Można nawet znaleźć o tym wzmiankę w moim ulubionym źródle wiedzy, czyli PubMed ;-)
Naprawdę było mi miło przeczytać tę informację: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2685681
Wiecie, nie mam tu jakiś zapędów polityczno-ideologicznych, ale po prostu fajnie dowiedzieć się czegoś ciekawego i poszerzyć horyzonty :-) Historia Peseshet dała mi też do myślenia, jak bardzo w niektórych dziedzinach starożytni byli postępowi. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że większość kobiet w czasach nowożytnych mogła podjąć studia medyczne i uzyskać dyplom dopiero w II połowie XIX w. Pierwsza Polka otrzymała dyplom w 1877 r., a pierwsza Brytyjka w 1862 r.

#zdrowiepaleo
#medycyna #ciekawostkihistoryczne #zdrowie #gruparatowaniapoziomu
Z.....o - Pisałam kiedyś trochę, jak wyglądała praca lekarza w starożytnym Rzymie (ok...
  • 6
@ZdrowiePaleo: Ciekawe. Najdawniejsza kobieta-medyk jaką ja kojarzyłem, to Trotula z XI w. W ogóle w średniowiecznych Włoszech kobietom na uniwersytetach nie było źle. Za to rzeczywiście w nowożytności już dupa. Chociaż, znam przykład nieco dawniejszy od tych, które podałaś. Niemka, Dorothea Erxleben, za wstawiennictwem Fryderyka II, 6 maja 1754r obroniła doktorat. Chociaż formalnych studiów medycznych nigdy nie odbyła.
@Kisielow: jest w ogóle taka lista pierwszych kobiet-lekarzy wg państw: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_first_female_physicians_by_country ciekawe, że nie widzę tam Chin ani żadnej kobiety ze starożytnych Indii (dwa inne bardzo stare systemy medyczne). ale większość to faktycznie XIX w., chociaż zdarzają się sporadycznie wcześniejsze kariery lekarskie wśród kobiet. jest ta Niemka :-) wg tej listy liderką jest akurat Merit-Ptah, ale przy takiej odległości czasowej i skąpych źródłach, pewnie pozostaje trochę domysłów ;-)
@Ignasy: miały jakieś prawa i to przeważnie kobiety z najwyższych warstw społecznych, ale nie miały takich samych praw jak mężczyźni ;-) nawet kobieta-faraon nie mogła rządzić sama, facet był potrzebny do rządzenia, choćby był tylko z nazwy faraonem. kobiety w starożytności nie miały praw równych mężczyznom, ale w różnych aspektach życia mogły mieć mniej lub więcej uprawnień.
@cat_skeleton: filmu nie oglądałam, ale czytałam książkę i pamiętam, że bardzo mi się podobała. a to lata temu było ;-) potem czytalam jeszcze jakas czesc druga, ktorej akcja rozgrywala sie w poprzednim wieku w USA, ale juz nie byla taka fajna. nie wiem, czy nie było jakiejs trzeciej czesci nawet... btw, o Peseshet tez niedawno ktos napisal powiesc