Wpis z mikrobloga

@kajtek14102: Co to jest fizyka kwantowa ujemnych energii, pierwsze słyszę? Energia nie może być ujemna. Chyba, że mówi o potencjalnej ale to jest tylko taki zabieg, który można przetłumaczyć jako ilość energii potrzebnej do wyciągnięcia czegoś z potencjału.
@pakerzus no mniej więcej to co napisałeś. Energia ujemna czyli cząstka związana w potencjale
Ja osobiście nie mam problemów z mówieniem o ujemnej energii bo nie jest to podstawowa pierwotna właściwość przyrody (w porównaniu do pędu na przykład) i jako taka jest tylko matematycznym narzędziem. Nawet definicja energii nie stawia przeszkód dla ujemnych wartości w moim odczuciu
Koniec końców kwestia gustu xD
@m4kb0l: Matematyka dyskretna to dobre tłumaczenie, które w języku polskim jest używane przynajmniej od stu lat i pochodzi raczej z francuskiego lub niemieckiego, niż angielskiego (gdzie od jakiegoś czasu słowa discrete i discreet, o tym samym pochodzeniu, znaczą co innego).

Analogiczne określenie, nawiązujące do znaczenia łacińskiego discretus 'oddzielny' (tu nieciągły) mamy w innych językach, również tych gdzie odpowiednik słowa dyskretny ma dzisiaj dwa znaczenia, jak w polszczyźnie.
@Polewam ja mam z mega ciętym profesorskiem, nie powiesz jednego słowa które on chce i już wypad robisz. W moim roku były specjalne grupy ćwiczeniowe dla osób z warunków, a pierwszy termin zdało 30osob z 150 xD