Wpis z mikrobloga

Teraz opowiem wam na podstawie iphone dlaczego w polsce nigdy nie będzie dobrze. Średnie wynagrodzenie w ameryce to 25$ na godzine(według www.fool.com), to daje 44 godzin pracy na nowego xS bo tam kosztuje 999$ + (vat uznajmy 10%) czyli około 1100$..
W Polsce średnia to 30zł (forsal.pl) czyli około 167h żeby kupić iphona za 5000 zł, czyli przeciętny polak musi pracować ponad 4 razy dłużej!
Jak żyć, w tym antyludzkim kraju (,)
#apple #polska #usa #zalesie
  • 35
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Derref: zbytnie uproszczenie; nie wiem jak liczby z Polski, ale w Stanach 25 dolarów na godzinę to nie jest aż tak normalna płaca dla każdego człowieka, który sobie popracuje według Twoich obliczeń 44 godzin i kupi nowy telefon :D Zliczyli najlepiej zarabiających i tych najgorzej i im wyszła dziwna liczba, której nie powinno się raczej podawać jako argument. Przyjmując te 130 mln +/- jako liczbę osób pracujących full-time to aż
  • Odpowiedz
@czikapu: to wszystko co wypisujesz mierzy się indeksem siły nabywczej pieniądza - i w USA jest on kilkukrotnie wyższy niż w Polsce, więc porównanie tak czy inaczej na korzyść Ameryki.
  • Odpowiedz
@Derref no widzisz a jak ja rozmawiam z Amerykaninem to zawsze słyszę, że mi zazdrości tego, że mam dobre wykształcenie za które nie musiałem płacić kupę pieniędzy a on mimo tego, że jest sporo lat po studiach ciągle spłaca kredyt studencki. Albo słyszę jak mówi, że ktoś z jego przodków miał jakąś poważną chorobę i z tego powodu wydaje majątek na ubezpieczenie, bo nikt nie chce ubezpieczyć osoby z dużym ryzykiem
  • Odpowiedz
@Feeps: Podał średnie, u nas też mało kto zarabia 30 zł na godzinę bo minimalna to jakieś 14,5. W US minimalna stawka godzinowa to ok. 12 dolców za godzinę.
@Derref: Siła nabywcza w porównaniu z zachodem 4x słabsza u nas, czyli na to samo trzeba #!$%@?ć 4x dłużej niż za miedzą.
@czikapu: Co Ci daje że masz tańsze żarcie i usługi? Tylko tyle, że za te
  • Odpowiedz
Tymczasem dla przeciętnej rodziny zakup jakieś drogiej elektroniki czy nowego auta za granicą to nie problem wyłuskać 20k$ na nowe auto, a polaka stać co najwyżej na używanego Passata za 20k zł, a na laptopa za 4k odkłada pół roku.


@Eternit_z_azbestu: Mam wrażenie, że żyjesz w jakiejś idyllicznej wizji świata za granicą xD
  • Odpowiedz
@czikapu: Nie musisz żyć w USA, zresztą USA mocno spadły z poziomem życia, o wiele lepsza Kanada, takie USA, ale tam nie zdechniesz na grypę bo nie masz ubezpieczenia. Zresztą po co tak daleko wyjeżdżać wystarczy pojechać do Niemiec i ledwie kilkaset kilometrów, a żyje się zupełnie inaczej. A już w ogóle na #!$%@? komu gównostudia w Polsce skoro w większości przypadków są gówno warte i robione dla papierka?
  • Odpowiedz