Wpis z mikrobloga

Dziękuję wszystkim za odzew w poprzednim poście, tagu jeszcze nie wymyśliłem, bo mi brak kreatywności, ale keep waiting plox. Let's go:

Nie udało mi się wczoraj z petersburskimi dachami zbytnio.

Nie oczekiwałem również, że władze Petersburga są w stanie po prostu zamknąć główną aleje Północnej Stolicy, tj. Newski Prospekt na parę godzin, tak jak mówiła mi o tym moja erazmusowa buddy.

Ale jednak zrobili to i na parę godzin, codziennie stojąca w korkach kilkupasmowa aleja została odgrodzona od innych ulic szambiarkami i ciężarówkami.

Dzisiaj bowiem, 12 września, prawosławni petersburżanie świętują i organizują Kрестный Ход (Krestnyj Chod).

Tego dnia, 294 lat temu, Piotr Wielki przeniósł prochy Aleksandra Newskiego z Włodzimierza do Petersburga, nowowybudowanej Ławry Aleksandra Newskiego, rozciągającej się na lewym brzegu Newy w odległości kilki kilometrów od centrum miasta, jak podaje wikipedia: na domniemanym miejscu stoczenia bitwy nad Newą.

Aleksandra Newskiego chyba nie trzeba przedstawiać, ale pokrótce wspomnę, że Wielki Książę Kijowski, Włodzimierski, Nowogrodzki i Perejesławski jest jednym z najbardziej zasłużonych dla historii Rosji władców. Zasłynął oczywiście z wojen z Szwedami (słynna bitwa nad Newą) i z Zakonem Kawalerów Mieczowych - bitwa na Jeziorze Czudzkim aka Pejpus (uwieczniona w filmie Sergieja Eisensteina "Aleksander Newski" z 1938 roku), a także z umiejętnej polityki wobec Złotej Ordy panującej nad ruskimi księstwami. Pod koniec życia zrezygnował z władzy i poszedł w mnichy. W XVI w. został kanonizowany.

Z tej okazji organizowany jest rokrocznie w Petersburgu właśnie ten Krestnyj Chod, spod Soboru Kazańskiego aż do placu Aleksandra Niewskiego do pobliskiej Ławry. Powiedziałbym, że przypomina to bardzo z wyglądu polską procesję. Mnóstwo ludzi, święte obrazy (ikony znaczy się), dzwony i modły. Tylko kwiatków jak na Boże Ciało zabrakło. Ikony w zasadzie niesie każdy, ale tak dosłownie każdy. Małe i duże, bez znaczenia Aż mi głupio było, że nie przywiozłem z Polski jakiegoś obrazka Matki Boskiej Częstochowskiej. Ale ciekawsze jest to, że z tyłu każdej ikony jaką niosła zwykła osoba idącą w Chodzie było... nazwisko rodziny. Z przodu ikona, a z tyłu dajmy na to: semja Bialkovych. I tak u każdego. Było też mnóstwo flag. Oprócz klasycznych flag SPB czy tych ze świętymi bardzo zaciekawiły mnie dwie, które zobaczycie na zdjęciu w komentarzu: flaga Zenitu SPB z Aleksandrem Newskim pośrodku (prawilni kibole Aleksandra Newskiego) i flaga Soroka Sorokow (taka religijna organizacja), która z daleka wygląda jak ONR czy coś takiego.

Ale nie tylko cywile i duchowni biorą udział w procesji. Rosja to w końcu bardzo religijny kraj. Można było zobaczyć oficjeli, gubernatora Petersburga, żołnierzy, studentów tutejszych akademii wojskowych.

Sam Chod był bardzo dobrze zorganizowany. Jak już tylko doszli wszyscy do placu Newskiego, ruch uliczny przywrócono. Procesja była też obstawiana przez OMON.

Na końcu procesji odbyła się krótka msza, odprawiono modły i odśpiewano pieśni (bardzo przepiękne swoją drogą - muszę się wybrać na jakiś koncert muzyki prawosławnej), a potem przyszedł czas na przemówienia. Odczytano list od Patriarchy Cyryla, a następnie wypowiedział się gubernator Petersburga. Wszystko w typowym pompatycznym rosyjskim tonie o przywiązaniu do religii, narodu, tradycji i trzymaniu się razem.

Na koniec jeszcze mnie naszła taka refleksja, że Aleksander Newski to bardzo ciekawa postać w historii Rosji, która niesamowicie do niej pasuje. Chodzi mi o to lawirowanie między Wschodem a Zachodem, o wiecznym poszukiwaniu własnej drogi i własnej specyficznej tożsamości.

P.S. Mój ulubiony moment procesji był wtedy, gdy weszliśmy na socrealistyczny (jak na SPB) Plac Powstania, na którym jest kolumna z gwiazdą i hotel Oktiarbskij z napisem: Gorod Gieroj Leningrad i tak poczułem jakie to ironiczne, że przez taki komunistyczny plac w byłym mieście Lenina przechodzi wielka prawosławna procesja.

P.S.2 Mój kolega Francuz, z którym tam byłem był pod ogromnym wrażeniem religijności Rosjan i w ogóle był niesamowicie zachwyconym samym wydarzeniem.

#petersburg #turystyka #prawoslawie #religia

Jesdaff - Dziękuję wszystkim za odzew w poprzednim poście, tagu jeszcze nie wymyśliłe...

źródło: comment_hmZBvkjAXMlCz0YX9Hw1z5hG5fQhrdM5.jpg

Pobierz
  • 12
@Vikary999: mnie osobiście zaskoczyło jak dużo młodzieży chodziło do cerkwi, nie spotkałem się w Polsce, aby znajomi wskoczyli do kościoła ma krótką modlitwę między zajęciami, wracając do domu ze spotkania ze znajomymi itp., więc coś z tą religijnością mają coś jednak Rosjanie