Wpis z mikrobloga

Zbiór najlepszych, moim zdaniem, ciekawostek o mrówków :) (lub mrówek, mówiąc mniej kolokwialnie)

1. Największa odnaleziona kolonia mrówek miała ponad 6,000 km szerokości.
Ogromna kolonia mrówek argentyńskich rozciągająca się na 6,000 km, została odkryta w Europie i stwarzała spore zagrożenie dla lokalnych zwierząt i upraw. Zwykle mrówki te formują mniejsze grupy, jednakże tutaj kolonie uformowały jedną, ogromną super-kolonię.

2. Mrówki są najdłużej żyjącymi owadami.
Mrówcza królowa, którą obserwowano w jej naturalnym środowisku w stanie Idaho, w USA żyła aż 30 lat.

4. Większość mrówek potrafi przeżyć pod wodą aż 24 godziny.
Mrówki nie posiadają płuc, oddychają przez maleńkie otwory na ciele – przetchlinki. Kiedy mrówka jest zalana wodą może wydawać się martwa, jednakże jeżeli woda wyparuje mrówka powróci do życia.

5. Mrówki dużo śpią.
Mimo, że potocznie mówi się, że mrówki ciągle pracują i nigdy nie śpią, badania prowadzone na czerwonych mrówkach dowodzą inaczej. Odkryto, że robotnice „przysypiają” 253 razy na dobę i trwa to około 1 minuty, co łącznie daje prawie 5 godzin snu. Królowe zasypiają 92 razy, ale za każdym razem na około 6 minut, co daje prawie 9,5 godziny snu. Niektóre mrówki są bardziej aktywne za dnia, inne w nocy. Mogą też spać nawet 4 miesiące podczas hibernacji.

6. Znane jest ponad 12,000 gatunków mrówek.
Mrówcza baza danych „antbase” daje dostęp do wszystkich znanych gatunków mrówek na świecie. 3 marca 2010 zarejestrowano tam 12,565 różnych gatunków. Nowe gatunki są ciągle odkrywane. Szacuje się, że na świecie może ich być około 22,000.

7. W czasie jednego roku mrówki przenoszą 50 ton ziemi na jednej mili kwadratowej.
„Mrówki są głównym czynnikiem przemieszczania się gleby – ważniejszym nawet niż dżdżownice.” Powiedział Edward Osborne Wilson, socjobiolog z Uniwersytetu Harvarda, największy na świecie specjalista od zachowań społecznych insektów.

8. Wszystkie robotnice, żołnierze i królowe są samicami.
Prawie wszystkie mrówki, które możesz zobaczyć w dziczy są samicami. Samce mrówek nie robią nic w koloniach, żyją krótko a ich jedynym zadaniem jest zapłodnienie królowej, po czym giną.

9. Mrówki mają dwa żołądki.
Czasami można zauważyć „całujące się” mrówki, które tak naprawdę karmią się wzajemnie. Proces ten nazywany jest trofalaksją. Umożliwia to niektórym mrówkom pilnowanie gniazda, podczas gdy inne szukają pożywienia.

10. Niektóre mrówki nie mają oczu.
Większość mrówek ma bardzo słaby wzrok. Niektóre gatunki rozwinęły komunikację przez czułki tak bardzo, że w ogóle nie potrzeba im oczu.

A teraz najlepsze!

11. Największym wrogiem mrówek są… inne mrówki.
Mrówki z różnych kolonii nawet tego samego gatunku traktują się jak wrogowie. Używają żuwaczek, żeby przytrzymać nogi lub czułki wroga kiedy ich pobratymcy rozrywają ofiarę na kawałki. Zwycięzcy mogą najechać pokonaną kolonię i zabrać jajeczka dla jedzenia, lub żeby wychować je na niewolników.

12. Niektóre gatunki mrówek potrafią zniewolić inne.
Niewolnictwo objawia się na dwa sposoby. Królowa może zabić królową z sąsiedniego mrowiska. Przejmuje je wtedy a robotnice przynoszą jej jajeczka. Mrówki, które wcześniej tam żyły z biegiem czasu wymrą.
Innym sposobem jest kradzież larw i poczwarek z innych mrowisk i wychowywanie ich na robotnice-niewolników.

13. Mrówki hodują mszyce podobnie jak ludzie zwierzęta. Przenoszą je na świeżą roślinność i zapewniają ochronę. W zamian za to mszyce produkują spadź, która jest przysmakiem mrówek.

14. Grzyb Ophiocordyceps unilateralis potrafi przejąć kontrolę nad umysłem żywiciela. Wrasta w ciało zarażonej mrówki. Następnie zmusza zarażoną mrówkę, by udała się w miejsce, które jest najbardziej dogodne dla jego rozwoju i rozmnażania się. Po paru dniach z głowy mrówki zaczyna wyrastać długa strzępka, na której pojawia się kula z zarodnikami. W ten sposób powstaje zasadzka na kolejne mrówki, co może prowadzić do zagrożenia całej kolonii.

15. Niektóre gatunki mrówek zbierają kawałki żywicy, by następnie po niej chodzić i ocierać się o nią. Żywica używana jest jako antybiotyk, która dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym chroni ciała mrówek przed zarazkami.

Tak więc, czy mrówki nie przypominają NAS?

źródło(a):
- http://www.myrmeblog.pl/ciekawostki-o-mrowkach/
- https://zalajkowane.pl/15-ciekawostek-o-mrowkach/
- wikipedia
#mrowki #zwierzaczki #smiesznypiesek #zwierzeta #ciekawostki #przyroda
#gruparatowaniapoziomu ?
T.....e - Zbiór najlepszych, moim zdaniem, ciekawostek o mrówków :) (lub mrówek, mówi...

źródło: comment_jD3qbycQS9j70zJMY7KXjT1yML8ft8DT.jpg

Pobierz
  • 119
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Ty_Lee: Od siebie dodałbym jeszcze motyliczkę (pasożyta), która powoduje, że mrówki grzecznie rano wychodzą z mrowiska, ale zamiast przynosić grzecznie żarcie i patyczki włazi na czubek wysokiej trawki i czeka, aż ją coś zeżre. Jeśli tak się nie stanie, wraca wieczorem do mrowiska, by następnego dnia, znów wdrapywać się na trawkę.

A czy są podobne do nas? Mam takie własne powiedzenie, które stosuję, gdy patrzę na ludzkość.
Brzmi ono:

U
  • Odpowiedz
@Ty_Lee: Wybacz, niewiele pamiętam ze studiów na które chodziłem kilkanaście lat temu :)
Ale wstawiłem kiedyś znalezisko ze spaniem u mrówek.
Mrówki to bardzo ciekawy temat, bo mają tyle milionów lat ewolucji za sobą, że będąc zwierzętami społecznymi, wykształciły ciekawe mechanizmy.
W sumie do dziś nie wiemy, jak to jest ze znoszeniem rannych mrówek z pola walki przez towarzyszy i jak to jest u niech ze społecznym pasożytnictwem

Ciekawie
  • Odpowiedz
Samce mrówek nie robią nic w koloniach, żyją krótko a ich jedynym zadaniem jest zapłodnienie królowej, po czym giną.


@Ty_Lee: To tak jak wykopki spod #przegryw
Gdy tylko zrealizują swój życiowy cel mogą umierać
  • Odpowiedz
@Ty_Lee: Numer 14 wali jak jakiś news z foliarskiego pisma popularnonaukowego. Jak grzyb może zmusić mrówkę do szukania miejsca, które mu odpowie?
Pewnie działa to po prostu tak, że grzyb wytwarza jakąś substancję (może psychoaktywną), która sprawia, że mrówka zaczyna (przykładowo) odczuwać suchość i gorąc, więc szuka miejsca wilgotnego i chłodnego, a akurat takie warunki są korzystne dla grzyba.
Ale jest to taka sama kontrola umysłu, jak u papryczki chilli
  • Odpowiedz