Wpis z mikrobloga

Zbiór najlepszych, moim zdaniem, ciekawostek o mrówków :) (lub mrówek, mówiąc mniej kolokwialnie)

1. Największa odnaleziona kolonia mrówek miała ponad 6,000 km szerokości.
Ogromna kolonia mrówek argentyńskich rozciągająca się na 6,000 km, została odkryta w Europie i stwarzała spore zagrożenie dla lokalnych zwierząt i upraw. Zwykle mrówki te formują mniejsze grupy, jednakże tutaj kolonie uformowały jedną, ogromną super-kolonię.

2. Mrówki są najdłużej żyjącymi owadami.
Mrówcza królowa, którą obserwowano w jej naturalnym środowisku w stanie Idaho, w USA żyła aż 30 lat.

4. Większość mrówek potrafi przeżyć pod wodą aż 24 godziny.
Mrówki nie posiadają płuc, oddychają przez maleńkie otwory na ciele – przetchlinki. Kiedy mrówka jest zalana wodą może wydawać się martwa, jednakże jeżeli woda wyparuje mrówka powróci do życia.

5. Mrówki dużo śpią.
Mimo, że potocznie mówi się, że mrówki ciągle pracują i nigdy nie śpią, badania prowadzone na czerwonych mrówkach dowodzą inaczej. Odkryto, że robotnice „przysypiają” 253 razy na dobę i trwa to około 1 minuty, co łącznie daje prawie 5 godzin snu. Królowe zasypiają 92 razy, ale za każdym razem na około 6 minut, co daje prawie 9,5 godziny snu. Niektóre mrówki są bardziej aktywne za dnia, inne w nocy. Mogą też spać nawet 4 miesiące podczas hibernacji.

6. Znane jest ponad 12,000 gatunków mrówek.
Mrówcza baza danych „antbase” daje dostęp do wszystkich znanych gatunków mrówek na świecie. 3 marca 2010 zarejestrowano tam 12,565 różnych gatunków. Nowe gatunki są ciągle odkrywane. Szacuje się, że na świecie może ich być około 22,000.

7. W czasie jednego roku mrówki przenoszą 50 ton ziemi na jednej mili kwadratowej.
„Mrówki są głównym czynnikiem przemieszczania się gleby – ważniejszym nawet niż dżdżownice.” Powiedział Edward Osborne Wilson, socjobiolog z Uniwersytetu Harvarda, największy na świecie specjalista od zachowań społecznych insektów.

8. Wszystkie robotnice, żołnierze i królowe są samicami.
Prawie wszystkie mrówki, które możesz zobaczyć w dziczy są samicami. Samce mrówek nie robią nic w koloniach, żyją krótko a ich jedynym zadaniem jest zapłodnienie królowej, po czym giną.

9. Mrówki mają dwa żołądki.
Czasami można zauważyć „całujące się” mrówki, które tak naprawdę karmią się wzajemnie. Proces ten nazywany jest trofalaksją. Umożliwia to niektórym mrówkom pilnowanie gniazda, podczas gdy inne szukają pożywienia.

10. Niektóre mrówki nie mają oczu.
Większość mrówek ma bardzo słaby wzrok. Niektóre gatunki rozwinęły komunikację przez czułki tak bardzo, że w ogóle nie potrzeba im oczu.

A teraz najlepsze!

11. Największym wrogiem mrówek są… inne mrówki.
Mrówki z różnych kolonii nawet tego samego gatunku traktują się jak wrogowie. Używają żuwaczek, żeby przytrzymać nogi lub czułki wroga kiedy ich pobratymcy rozrywają ofiarę na kawałki. Zwycięzcy mogą najechać pokonaną kolonię i zabrać jajeczka dla jedzenia, lub żeby wychować je na niewolników.

12. Niektóre gatunki mrówek potrafią zniewolić inne.
Niewolnictwo objawia się na dwa sposoby. Królowa może zabić królową z sąsiedniego mrowiska. Przejmuje je wtedy a robotnice przynoszą jej jajeczka. Mrówki, które wcześniej tam żyły z biegiem czasu wymrą.
Innym sposobem jest kradzież larw i poczwarek z innych mrowisk i wychowywanie ich na robotnice-niewolników.

13. Mrówki hodują mszyce podobnie jak ludzie zwierzęta. Przenoszą je na świeżą roślinność i zapewniają ochronę. W zamian za to mszyce produkują spadź, która jest przysmakiem mrówek.

14. Grzyb Ophiocordyceps unilateralis potrafi przejąć kontrolę nad umysłem żywiciela. Wrasta w ciało zarażonej mrówki. Następnie zmusza zarażoną mrówkę, by udała się w miejsce, które jest najbardziej dogodne dla jego rozwoju i rozmnażania się. Po paru dniach z głowy mrówki zaczyna wyrastać długa strzępka, na której pojawia się kula z zarodnikami. W ten sposób powstaje zasadzka na kolejne mrówki, co może prowadzić do zagrożenia całej kolonii.

15. Niektóre gatunki mrówek zbierają kawałki żywicy, by następnie po niej chodzić i ocierać się o nią. Żywica używana jest jako antybiotyk, która dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym chroni ciała mrówek przed zarazkami.

Tak więc, czy mrówki nie przypominają NAS?

źródło(a):
- http://www.myrmeblog.pl/ciekawostki-o-mrowkach/
- https://zalajkowane.pl/15-ciekawostek-o-mrowkach/
- wikipedia
#mrowki #zwierzaczki #smiesznypiesek #zwierzeta #ciekawostki #przyroda
#gruparatowaniapoziomu ?
Pobierz T.....e - Zbiór najlepszych, moim zdaniem, ciekawostek o mrówków :) (lub mrówek, mówi...
źródło: comment_jD3qbycQS9j70zJMY7KXjT1yML8ft8DT.jpg
  • 119
Te odległości zależą od tego jak mierzysz. Ty namalujesz 10 prostych kresek i wyjdzie ci 5700 km, ja narysuję 100 prostych kresek i wyjdzie mi 6000 km. Połączysz każdą mrówkę prostą kreską to wyjdzie ci over 9000 km XD


@michal_kopaczewski: No to panowie, właśnie dlatego ludzie wykształcili różne sposoby komunikacji i uzgodnili, że jedne słowa znaczą jedno, a inne co innego - żeby się dogadać na tych samych falach. A nie
W języku polskim separatorem dziesiętnym jest przecinek, więc 6,000 km = 6 km = 6000 m.


@haussbrandt: wg. weź się może zdecyduj po której stronie jesteś xD

Największa na świecie kolonia mrówek została właśnie odkryta

Prawie 6 tysięcy kilometrów mrowiska, czy też bardzo bliskich sobie genetycznie mrowisk, tworzy jedną dobrze zorganizowaną owadzią armię.


Przecież to jest uprawianie radosnej twórczości, at best.
jest kompletnie bez sensu


@Sirion: podobnie jak mówienie, że "wielka superkolonia" rozpościera się na 6 tys. kilometrów, podczas gdy pomiędzy dwoma mrowiskami będącymi od siebie 10 km w linii prostej, to linią brzegową może być też i 100 km i więcej przy dobrych wiatrach, jak mrowiska będą po obu stronach półwyspu

jeszcze doliczmy może na dokładkę odległości od mrowisk do samych brzegów do tego lol
@carbyne

weź się może zdecyduj po której stronie jesteś

Nie stoję po żadnej stronie. Zauważ, że w żadnym z moich komentarzy nie odniosłem się do kwestii mrówek: w jednym zwróciłem uwagę na stosowanie separatora dziesiętnego, a w drugim zwróciłem uwagę na to, że #!$%@? rysujesz linie wzdłuż wybrzeża.

W pierwszym przypadku moim celem było zwrócenie uwagi na to, że albo OP się pomyliła, albo oboje piszecie o tym samym, stosując inny zapis,
@Sirion: dzięki za link, chyba natknąłem się na to kiedyś dawno, ale wypadło mi - dobre info
a rysunek prawda, że piękny
siedzę teraz i podziwiam xD
buzię mogłem dorobić temu półwyspowi taką całkiem zgrabną w sumie
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Ty_Lee: myślimy, że jesteśmy jedynym inteligentnym gatunkiem na tej planecie. A teraz sobie wyobraźmy, że gdzieś w kosmosie znajdujemy stworzenia tak zorganizowane, jak mrówki. Totalnie byśmy je uznali za inteligentną rasę.
Zbiór (...) ciekawostek o mrówków :) (lub mrówek, mówiąc mniej kolokwialnie)


@Ty_Lee: wut (ʘʘ) kolokwialnie można tak powiedzieć, ale przecież nie w tym przypadku :D

miejscownik - o kim? o czym? - (o) mrówkach

dopełniacz - kogo? czego? - mrówek lub właśnie kolokwialnie mrówków
@Ty_Lee:
Szacuneczek.
Jak jeszcze mi napiszesz jaki to gatunek mrówek z takimi jasnymi odwłokami (dupki w kolorze zielonym), to będziesz antmanem. Hint poniżej wyciągnięty ze wspomnień:

Kiedyś oglądałem program na Nationalgeographic lub discovery i prowadzący żarł mrówki które w odwłokach zbierały "coś" co miało działanie zbliżone do alkoholu(po paru "mrówkach" prowadzący miał problem z prowadzeniem programu).
@Ty_Lee: mrówki są też niezłymi rolnikami, istnieją gatunki uprawiające grzyby których strzępki stanowią dla nich jedyne pożywienie, w tym celu konstruują w mrowiskach specjalne komory z odpowiednim klimatem dla rozwoju grzybni, regularnie dostarczają tam świeży materiał pożywkowy w postaci zielonej biomasy liści, oraz usuwają już "przetrawione" przez grzybnię resztki