Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Wiecie co, jeszcze nie dawno było mi obojętne, że każdy napala się na #programowanie i chce zostać #programista15k do czasu, kiedy zacząłem szukać dwóch juniorów do mojego zespołu. No jakaś masakra, chętnych jest dużo, ale 99% się w ogóle nie nadaje do tej branży - zero wiedzy i pojęcia jakiegoś ogólno-informatycznego, nie specjalnie ogarnięci (umiejętność radzenia sobie z problemami: przy prostym zadaniu, pierwsza przeszkoda i nie wiedzą co robić, jeśli sami wcześniej się z tym problemem nie spotkali, kreatywności brak), wielu #studbaza skończone (o ile mają w ogóle) nie techniczne. Nie dziwie się, że nawet małe firmy korzystają z zewnętrznych agencji - my po prostu nie mamy zasobów, żeby odsiewać 99% kandydatów (rozmowy mamy 3x w tygodniu). W 2007 uczestniczyłem w rekrutacji juniorów do innego zespołu, to jak już był kandydat to był prawie zawsze po #informatyka (ale takiej prawdziwej, nie jakaś stosowana na wydziale górnictwa czy coś) i miał tak z 10x większą wiedzę niż obecni kandydaci. Niestety, ale muszę przyznać, że juniorskie stanowiska się bardzo zdegradowały przez ostatnie 10 lat i już rozumiem, czemu większość firm szuka kogoś z doświadczeniem. Już nigdy nie będę nikogo namawiał na programowanie, bo widzę, że to jednak nie jest zawód dla każdego (a jak jakiś kołcz mówi inaczej to jest debilem). Od poniedziałku zaczynam szukać regularów, na juniorów nie mam zasobów do rekrutacji (,). Może jest ktoś ogarnięty w #krakow w #java i szuka pracy (płacę 5 - 7k za juniora bez doświadczenia).
#zalesie #praca

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: Wyjazdy studenckie - bogata oferta przez cały rok
  • 73
@inquis1t0r: Dopisze, oj dopisze... Widziałem sporo CV i niestety "koloryzowanie" jest standardową praktyką. Jakbyś zapisał w wymaganiach "doświadczenie w lądowaniach na Marsie", to znalazłoby się z 10, którzy by zadeklarowani wielokrotne lądowania. W praktyce bardziej chodziło mi jednak o zapytanie kandydatów przy okazji rozmowy na temat Javy o te tematy powiązane, a nie koniecznie wymaganie ich w ogłoszeniu.
@AnonimoweMirkoWyznania: To jest niestety tylko połowa problemu. Druga jego część czai się w korporacjach gdzie takiego juniora przyjmują i żeby podłechtać jego ego po roku taki człowiek staje się regularem, a po dwóch-trzech latach seniorem. Ładnie brzmi, pracownik czuje się ważny ale gdy po jakimś czasie skuszony innymi propozycjami trafia na rozmowy senior/regular okazuje się że są bardzo duże braki połączone z bardzo dużymi wymaganiami.
Podziękuj szkołom programowania i propagandzie "brakuje 100mln programistuw weź sie zapisz na nasz butkamp intensywny za 20k to bedziesz zarabial 25k #!$%@? biedaku"


@warning_sign: no i jeszcze nie zapominajmy o przeklamanych i przesadzonych raportach nt wysokości zarobków w IT - bo jak się ktoś naczytałem, że ogarnięty programista SPOKOJNIE zarobi 15-20k na czysto to dochodzi do wniosku "kurde to jako początkujący, jeśli będę wiedział cokolwiek, 3-4 na luzie wezmę) ( ͡
@powaznyczlowiek: U mnie klasyk na rozmowie: Ile chcesz na start? 5-6k netto. Czym to uzasadnisz? Kasjerki/na budowie zarabiają 4k brutto, no ale ja jestem programistą. 3/4 juniorów w Warszawie chyba liczy na pensje która pozwoli im wynająć mieszkanie z widokiem na PKiN i ogólnie życie jak w tych #!$%@? serialach, gdzie laska spędzi godzine przed laptopem nad tajemniczym projektem, potem 10k na konto i wieczorem zabawa. ( ͡° ͜ʖ
@AnonimoweMirkoWyznania: to może w takim razie szukaj programistów na uczelniach? Tylko nie Wyższej szkole robienia hałasu, tylko na tych najlepszych w Polsce, w Twoim przypadku zapewne UJ lub AGH. Nie znam tych uczelni, nie wiem jak tam jest, ale na pewno przynajmniej część ludzi jest naprawdę kumata i nawet jeśli nie będą znały tak dobrze jakiegoś frameworka - to są to w stanie szybko nadrobić. W druga stronę - gdy ktoś
@AnonimoweMirkoWyznania: A ile płacisz za seniora i na jakiej umowie? Pytam zupełnie poważnie. 6+ exp. w javie (+ jeszcze trochę w innych technologiach), git, linux, skończona inf. (mgr inż.) na uczelni państwowej, projekty open-source do pokazania na GitHubie (najpopularniejszy ma ponad 1k gwiazdek), na StackOverflow ponad 2k punktów, byłem nawet speakerem na paru konferencjach ( ͡° ͜ʖ ͡°). Planuję przeprowadzkę do Krakowa. Jakby co, daj znać na
@AnonimoweMirkoWyznania: Jako, że sam się uczę, to jestem na takich grupkach dla początkujących i widać wyraźnie to. Ludzie mają przepisany jeden projekt na GitHubie z poradnika, nie bardzo wiedząc o co chodzi w tym co napisali i już pracy szukają i się oburzają jak nie dostaną. I tendencja jest taka że kreują sobie coraz niższy entry-point na zasadzie - no ja się uczyłem trzy miesiące, przeczytałem dokumentację springa i dostałem pracę.
@AnonimoweMirkoWyznania moja firma do której sie dostałem teraz, rozegrała rekrutache w ciekawy sposób. Na poczatku marca dali ogloszenie o darmowym szkoleniu z javy(totalne podstawy, petle, oop, kolekcje itp) i calkiem sporo osób sie zgłosiło(trzeba było opisac dlaczego maja Ciebie wybrać) i wzieli 12 osób. Do końca maja byly zajecia raz w tygodniu i poznie 5 najlepszych dostalo.sie na staż wakacyjne ze springa i angulara(w #!$%@? malo placili ale nie zniechecilem sie). Robilismy