Wpis z mikrobloga

Witajcie wszyscy, pierwszy wpis. Licze na pomoc (-:

Dostalem od kolegi spora ilosc ksiazek do nauki programowania, gdyz dowiedzial sie o moim zainteresowaniu pozostniem FULL STACK WEB DEV (-: Co o nich myslicie? Czy ktores nie sa juz przedawnione? Ktore warto przeczytac? (-:

Oto lista:

For Dummies:
Coding with JavaScript
CSS3
HTML, XHTML & CSS
HTML5 and CSS3 All-in-one
HTML5 Canvas
HTML Programming With JavaScript
JavaScript & AJAX
JavaScript for Kids
PHP & MySQL Web Development All-In-One Desk Reference
PHP & MySQL
PHP, MySQL, JavaScript & HTML5 All-In-One
SQL All-in-One
SQL

Head First:
Ajax
HTML and CSS
HTML with CSS & XHTML
HTML5 Programming
JavaScript Programming
jQuery
PHP & MySQL
SQL
Web Design

The Missing Manual:
CSS
HTML5
JavaSript & jQuery
PHP & MySQL

Dzieks.

#programowanie #programista15k #naukaprogramowania #webdev
  • 32
@toxud1: Te co zostały wydane najpóźniej. Nie ma zbytniego sensu czytania czegoś z datą wydania ~2011. A poza tym praktyka, praktyka, praktyka.

Na początek coś z HTML + CSS.

HTML with CSS & XHTML

To już z tytułu brzmi jako zabytkowa książka, którą możesz palić w piecu

JavaScript for Kids

Bez przesady xD
@Philopolemus_Fronius: A co innego moze byc pod full-stack? Mowil, ze PHP jest do Back_Endu... A tu chodzi o fullstack czyli front i back
@FairPlay: Skad praktyka prosze kolegi? Okey, to odrzuce te co traktuja o XHTML, sa sprzed 2011 i dla dzieci ;P Mowie tylko co dostalem
@toxud1: nie podajesz dat. Wiele ma kolejne wydania aktualizowane.
Poza tym XHTML sobie odpuść. Canvas to zabawa na dalszy etap. Na razie odpuść. Mocno bym się zastanawiał, czy warto iść dzisiaj w jQuery. Tendencja jest do zastępowania tego przez Vanilla i frameworki.
@toxud1: Jak ogarniesz podstawy, to już próbuj coś samemu skleić. Na początku te stronki będą wyglądać jak rodem z lat '90, ale no tak już będzie i to normalne. Nie popadaj w wir książek - nie przerabiaj jednej za drugą, nie ma to sensu. Znajdź względnie najlepsze (jak gdzieś jest opisywany XHTML, Flash to z góry wyrzucić) i po jednej traktującej daną technologię. Na FB masz grupę "Weekly WebDev Challenge", ciekawe
@Czesiowcy: Czyli wystarczy mi nauczyc sie JavaScript i tego Node.js, a nie bede potrzebowal dodatkowego jezyka na backend?
@Jare_K: Juz byla pozna pora, oczy mi sie zamykaly... Odrzucam XHTML, Canvasa zostawie na pozniej. 'Vanilla i framework', zobacze na stronie co to jest... S:
@Philopolemus_Fronius: Czyli tak jak mowil wyzej @Czesiowcy, zeby JavaScipt i potem to cale Node.js!
@FairPlay: Przejrzalem i odrzucilem te ktore maja Flash, XHTML. Po
@FairPlay: @Philopolemus_Fronius: @Jare_K: @Czesiowcy:

Po ograniczeniu do no-flash, no-XHTML, no-2011 or less zostały mi takie pozycje:

For Dummies:
Coding with JavaScript - 2015
CSS3 - 2014
HTML5 and CSS3 All-in-one - 2014
HTML5 Canvas - 2013
HTML5 Programming With JavaScript - 2013
JavaScript for Kids - 2015
PHP, MySQL, JavaScript & HTML5 All-In-One - 2013
SQL - 2013

Head First:
HTML and CSS - 2012
JavaScript Programming -
JavaScript for Kids - 2015


@toxud1: Out, szanujmy się. Książki o CSSie na pewno nie będą traktować o Flexboxie i Gridzie, także i tak będziesz musiał nadrobić. Z tego co pamiętam sam czytałem troszkę te o CSS i HTML z serii The Missing Manual i było OK. Na pewno "Head First" ma jak dla mnie odrzucającą formę. Także teraz wybierz sobie taką, która po przekartkowaniu Ci najbardziej odpowiada i do dzieła.
@Philopolemus_Fronius:

Mowie o full-stack caly czas ;S Tam przeciez zawiera sie back-end (razem z front-endem). Napisalem o PHP, to powiedziales, ze nie tylko brac JS. A ktos nizej dodal:

node.js sprawi, że masz JavaScript i na froncie, i w backendzie

Wiec jasna dedukcja...

@FairPlay:

Zapomnialem usunac :-P Wlasnie chcialbym jakas sciezke, co po kolei sie uczyc... Nie ma moze jakiejs grafiki tkaiej? Dziekuje za wyczerpujaca wypowiedz. Duzo ksiazek, a wolalbym
@toxud1: Roadmap, na sam początek obowiązkowo HTML + CSS. Potem już zależnie czy chcesz się skupić dalej na Froncie czy już do Backendu przejść (ale jak się zdecydujesz na node.js to pewnie kolejnym krokiem będzie JavaScript).
@FairPlay: A jesli ten full-stack? I kiedy bede wiedzial, zeby isc dalej? |-: Czy sa moze jakies duze projekty internetowe, ktore mozna wykonywac na kazdym etapie, zeby cwiczyc?
@toxud1: to i tak zacząć musisz od ogarnięcia HTML + CSS. To totalne podstawy. Potem już jest więcej swobody, pojawia się mnogość wyboru czym się możesz zająć następnie i przyswajać wiedzę. Ale HTML + CSS to punkt startowy.
@toxud1:
Kiedy będziesz wiedział by ruszyć dalej? Ciężko powiedzieć, zależy. Niektórzy w pierwszym tygodniu już łapią za frameworki JavaScriptu, co uważam za błędne. Najlepiej zrób jakiś projekt, daj do code review na jakieś grupki facebookowe (ew. tutaj wrzuć). Dostaniesz feedback co robisz źle, wytkną Ci złe nawyki.

Projektów jest multum w necie. Wspomniane przeze mnie Weekly WebDev Challenge. Coś było z JavaScriptem w 30 dni (?). Do tego psd2html, spróbuj parę
@FairPlay: moze wlasnie za długo siedze nad tym HTML i CSS (-;
Nie mam konkretnych pomysłów na projekt, stad musiałbym znaleźć jakieś sugestie w internecie, o czym mówisz.

Wlasnie zapomniałem tam zajrzeć. O JS w 30 dni i psd2html (co?) nic nie wiem. Zerknę!