Wpis z mikrobloga

Dzisiaj przenosimy się do średniowiecza aby poczytać troszkę o znanych na wyprawach wikińskich

W X wieku wikingowie siali strach w całej Europie. Smocze łodzie pojawiały się znienacka i znikały pozostawiając dymiące zgliszcza. Ale nie tylko, bowiem Skandynawowie byli urodzonymi handlarzami i ciekawymi innych kultur podróżnikami. To oni w X wieku odkryli Amerykę Północną i toczyli potyczki z tubylcami, których zwali skraelingar (ludzie w skórach, lub ludzie wątli – zapewne Inuici). Zbudowali na wschodzie system osad na bogatym szlaku „Od Waregów do Greków”, dając tym podwaliny Rusi Kijowskiej. Ba, wielokrotnie odwiedzali tereny dzisiejszej Hiszpanii, Portugalii, Włoch czy Maroko, w poszukiwaniu złota, ziemi i sławy. Tylko ta ostatnia była kluczem do bram Walhalli.

Link do znaleziska Wyprawy Wikingów

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach.Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski)

Dodatkowe Tagi: #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #ciekawostki #geografia #wojna #zainteresowania #zwyczaje #polska #historia #bogactwo #politykazagraniczna #dyplomacja #europa #swiat #gospodarka #wojsko #podroze #wojna
Pobierz
źródło: comment_HASQoENFB6piw7r1ss9WD9OmyM6BDNa6.jpg
  • 33
Pamiętajmy, że w języku staronordyckim viking oznaczało po prostu wyprawę za morze, a sam lud dokonujący wypraw zwany był Normanami ;)


@Piesa: pamiętajmy, że słowo "wiking" ma pochodzenie słowiańskie. I jest to baaaardzo dziwne, że wikingowie nazywali samych siebie....w obcym języku.
@sropo: Ciekawy artykuł :) Ale jeden mały fragment nie daje mi spokoju:

Począwszy jednak od 901 roku, skandynawskie floty ruszyły na dobre. Właśnie wtedy do wybrzeży Bretanii przybiły 93 okręty pod wodzą Olafa Tryggvassona. Anglicy nie potrafili stawić im oporu i dopiero wypłata danegeld (okupu) wynoszącego 10 000 funtów srebra, zakończyła grabieże.

To sugeruje, że w 901 Olaf Tryggvason najechał Bretanię. Tyle, że król żył gdzieś mniej więcej od 963 do