Wpis z mikrobloga

Trzydziesty Trzeci Prezydent USA – Harry S. Truman
Ur. 8 maja 1884 w Lamar, Missouri, zm. 26 grudnia 1972 w Kansas City, Missouri
Okres urzędowania: 12 kwietnia 1945 – 20 stycznia 1953
Partia: Demokratyczna

1. Jest jak dotąd jedynym amerykańskim prezydentem pochodzącym z Missouri. Urodził się jako najstarsze dziecko pary farmerów – Johna i Marthy Trumanów, którym w młodości pomagał w prowadzeniu gospodarstwa. Litera „S” przed jego nazwiskiem nie ma konkretnego rozwinięcia – rodzice chcieli w ten sposób uhonorować obydwu dziadków przyszłego prezydenta: Andersona Shippa Trumana i Solomona Younga.
2. Od małego miał problemy ze wzrokiem – zaczął nosić okulary już w wieku ośmiu lat. Z tego względu rodzice nie pozwalali mu rozwijać się w sporcie, w związku z czym Harry zapałał miłością do innych zajęć – głównie czytania i muzyki (grał na pianinie). Jako ostatni jak dotąd amerykański prezydent nie zdobył wyższego wykształcenia – po ukończeniu liceum kształcił się głównie samodzielnie, biorąc sporadyczny udział w wieczorowych kursach szkół biznesowych i prawniczych, nie kończąc jednak żadnej z nich. W 1996 roku Sąd Najwyższy Missouri przyznał mu pośmiertnie honorowy tytuł licencjata z prawa.
3. Był masonem.
4. Swoją przyszłą żonę, Elizabeth „Bess” Wallace (1885-1982), poznał mając sześć lat. W 1911 roku oświadczył się jej po raz pierwszy, jednak spotkał się z odmową ze względu na swoją nieustabilizowaną sytuację materialną (jego wybranka pochodziła z bogatej rodziny właścicieli młynów i przywiązywała dużą wagę do pieniędzy). Chcąc zdobyć względy kochającej sport Bess, Truman m.in. zbudował specjalnie dla niej kort tenisowy – ostatecznie para pobrała się w 1919 roku i doczekała się jednej córki, Margaret (1924-2008).
5. Podczas I wojny światowej walczył we Francji – był kapitanem artylerii. Wszyscy żołnierze dowodzonego przez niego oddziału przeżyli wojnę i pozostawali w bliskich stosunkach wiele lat po jej zakończeniu.
6. Po wojnie próbował swoich sił w biznesie, prowadząc m.in. sklep z pasmanterią. W 1921 roku, dzięki poparciu wpływowej rodziny Pendergastów (jeden z jej członków służył z Harrym na wojnie), Truman został sędzią okręgowym hrabstwa Jackson (mimo braku wykształcenia prawniczego). W 1935 roku został wybrany na urząd senatora z Missouri, który piastował do 1945 roku.
7. Na Narodowej Konwencji Partii Demokratycznej w 1944 roku dość niespodziewanie stał się kandydatem na wiceprezydenta przy ubiegającym się o czwartą kadencję prezydencie Franklinie Delano Roosevelcie – urzędujący wiceprezydent, Henry Wallace, nie był zbyt lubiany przez wpływowych polityków partii, którzy popierali m.in. Albena Barkleya oraz James Byrnesa; sam prezydent z kolei preferował kandydaturę sędziego Sądu Najwyższego, Jamesa Williama Douglasa. Ostatecznie wybrano Trumana jako kandydata kompromisowego, który stał się wiceprezydentem po wygranych przez FDR wyborach prezydenckich.
8. Roosevelt nie znał zbyt dobrze Trumana przed Konwencją, w związku z czym od początku swojej czwartej kadencji trzymał go na uboczu, nie wtajemniczając w kluczowe sprawy państwa. Po śmierci FDR, Truman musiał zmierzyć się z problemami II wojny światowej, m.in. podejmując decyzję o zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki.
9. W 1948 roku pokonał w wyborach prezydenckich kandydata republikanów, Thomasa Deweya, choć w oczach wielu obserwatorów to ten drugi uchodził za faworyta – dziennik Chicago Daily Tribune wypuścił nawet przedwczesne wydanie gazety z informacją o zwycięstwie Deweya na okładce, z którą zrobiono Trumanowi słynne zdjęcie (fotografia w komentarzu).
10. 1 listopada 1950 roku dwóch puertorykańskich nacjonalistów, Oscar Collazo i Griseilo Torresola, przeprowadziło nieudany zamach na Trumana, przebywającego wówczas w rezydencji Blair w Waszyngtonie (w Białym Domu odbywał się remont). W wyniku strzelaniny śmierć poniósł policjant Leslie Coffelt oraz Griseilo Torresola (Coffelt zmarł cztery godziny po zamachu w wyniku ran postrzałowych zadanych mu przez Torresolę, którego sam zastrzelił na miejscu). Truman nie odniósł żadnych obrażeń – zamachowcy nie dostali się do rezydencji. Oscar Collazo został skazany na śmierć, jednak decyzją Trumana wyrok zamieniono na dożywocie (zamachowiec wyszedł z więzienia w 1979 roku i powrócił do Puerto Rico, gdzie zmarł 15 lat później). Harry Truman dożył późnej starości – zmarł w wieku 88 lat na zapalenie płuc.

*

W poprzednich odcinkach:

1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln
17. Andrew Johnson
18. Ulysses S. Grant
19. Rutherford B. Hayes
20. James A. Garfield
21. Chester A. Arthur
22. & 24. Grover Cleveland
23. Benjamin Harrison
25. William McKinley
26. Theodore Roosevelt
27. William Howard Taft
28. Woodrow Wilson
29. Warren G. Harding
30. Calvin Coolidge
31. Herbert Hoover
32. Franklin Delano Roosevelt

*

Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych - w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
Wariner - Trzydziesty Trzeci Prezydent USA – Harry S. Truman
Ur. 8 maja 1884 w Lamar...

źródło: comment_byPFvgm3bz03lhrtIzlG9c2V953rZMoi.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
Co do pkt 5:

W dzialaniach z 29 września 1918 uczestniczyła bateria Harry'ego Trumana. "Strzelałem do trzech baterii, jedną zniszczyłem, dwie pozostałe unieszkodliwiłem. Dowódca pułku straszył mnie sądem wojennym za ostrzeliwanie sektora nie należącego do naszej, 35 Dywizji. Uratowałem wszakże życie niektórym z 28 [Dywizji], na naszym lewym skrzydle, za co byli mi wdzięczni jeszcze w 1948 roku.


11 listopada [1918 roku] rano walki jeszcze trwały.(...) Na wschód od Verdun, w pobliżu
  • Odpowiedz
  • 4
@AlmostDivine: tak, to z całą pewnością interesujący wątek - wiadomo, że Truman i Jim Pendergast mocno zaprzyjaźnili się na wojnie. Mający potężną pozycje w rejonie Kansas City wujek Jima, Tom Pendergast, lokalny baron Partii Demokratycznej, za jego namową użył swoich wpływów we wprowadzeniu Trumana do sądu hrabstwa, a później - na stołek senatora. Ta znajomość była zresztą Trumanowi wypominana po tym, jak w 1939 roku Tom Pendergast został skazany za oszustwa
  • Odpowiedz
@Wariner: ad 7. i 8. - Truman został VP także z racji na jego pozytywny stosunek do udziału USA w II wojnie światowej, w przeciwieństwie do Wallace'a i wielu ówczesnych Demokratów. Był tu "jastrzębiem" - po ataku Japończyków na Pearl Harbour sam zgłosił się na ochotnika do US Army, już jako Senator, ale nie przyjęto go ze względu na wiek.

Opór w partii wobec niego był na tyle duży, że w
  • Odpowiedz
  • 10
@wah7312: Tradycyjnie plus za uzupełnienie wpisu ;). Swoją drogą Strom Thurmond to też bardzo ciekawa postać - zasiadał w Senacie przez prawie 50 lat, początkowo jako demokrata, a od połowy lat 60. jako republikanin, niemal do samej swojej śmierci w wieku 100 lat w 2003 roku.
  • Odpowiedz
@Wariner: sporo czytam o prezydentach USA i znam kilka smaczków, zawsze patrzę, czy jakichś ciekawszych nie pominales... Gówno, bardzo rzadko dajesz mi pole do popisu ( ͡° ͜ʖ ͡°) dzisiaj myślę - literka S, jest szansa. e, lipa. Wiem ,wyborami w 48' go dojadę! Lipa!! Gratuluję jednej z najlepszych serii na Mirko!
  • Odpowiedz
@wah7312: zmiana kursu w polityce zagranicznej wynikała m.in. z faktu, za sam FDR przed śmiercią przyznał, że bardzo pomylił się w swojej ocenie zamiarów Stalina (ekspresowa bolszewizacja Polski). Truman, mimo iż na swój sposób był liberałem np w sprawach praw czarnych (co spowodowało powstanie Dixiecratów) był antykomunistą.
  • Odpowiedz