Wpis z mikrobloga

@steve__mcqueen IQ 109? XD sugerujesz, że Urban, który rozgrywał najpierw komuchów, potem solidaruchów, a na koniec jeszcze na tym wszystkim zbił miliony i w wieku dwustu lat wykazuje się taką jasnością umysłu i umiejętnością abstrakcyjnego myślenia ma IQ na poziomie przeciętnego Mirka płodzącego bzdury na #4konserwy albo #neuropa? Skąd takie dane w ogóle? Na pewno jest wysoko ponad średnią, która najzwyczajniej w świecie go nie rozumie.
  • Odpowiedz
@hesuss: Ciekawie to ująłeś. Pytanie tylko jak to jest, że osoby inteligentne, które wiele potrafią (co znaczy, że mają wysoką zdolność uczenia się) mogą być w niektórych sprawach tak niemądrzy? Mówi się, że mądrość to po prostu doświadczenie, ale jakim doświadczeniem mogą pochwalić się niektórzy mądrzy, ale młodzi ludzie? Niewielkim, a bywa, że są mądrzejsi od starych, doświadczonych ludzi. Zatem czym jest tak naprawdę mądrość?
  • Odpowiedz
@kasin: To by miało sens, ale co w przypadku np. ludzi prostych, mało inteligentnych, którzy w sumie wiele nie doświadczyli, ale przejawiających jednak głęboką mądrość życiową? Bo i takich znałem, zazwyczaj starsze osoby ze wsi, których bystrymi bym nie nazwał, ale mieli bardzo zdroworozsądkowe podejście do wielu tematów, na swój prosty sposób. :)
  • Odpowiedz
  • 4
@Yezdemir To może w takim razie kombinacja dwóch lub trzech spośród tych czterech cech, jeśli dodamy rozsądek :)
I wtedy pojawia się kilka rodzajów mądrości, np. Życiowa, związana z rozsądkiem i doświadczeniem lub ta oparta na wiedzy i inteligencji... Tutaj już kilka kombinacji możemy zakwalifikować, jako spełniających kryteria :)
  • Odpowiedz
np. ludzi prostych, mało inteligentnych, którzy w sumie wiele nie doświadczyli, ale przejawiających jednak głęboką mądrość życiową? Bo i takich znałem, zazwyczaj starsze osoby ze wsi, których bystrymi bym nie nazwał


@Yezdemir: przeciez oni sobie te "madrosci" przekazuja z pokolenia na pokolenie. U nich wiekszosc mieszkancow ma w zanadrzu zestaw tych samych madrosci. Nie mowiac o tym ze proste madrosci sa do przyswojenia przez wiekszosc
  • Odpowiedz
Bo i takich znałem, zazwyczaj starsze osoby ze wsi, których bystrymi bym nie nazwał, ale mieli bardzo zdroworozsądkowe podejście do wielu tematów, na swój prosty sposób. :)


@Yezdemir: Najczęściej zwykłe truizmy.
  • Odpowiedz