Wpis z mikrobloga

Język: hiszpański
Temat: podcasty / nauka z kontekstu

Nie będzie to wpis dla zupełnie początkujących, ale dla tych, którzy osiągnęli w języku hiszpańskim co najmniej poziom A2 / B1 i cały czas chcą się szkolić w znajomości języka.

Znalezienie dobrych podcastów, to ogromny problem. Jako że uczę się hiszpańskiego już jakiś czas, zauważyłem, że w Radio Nacional de Espana (RNE) można usłyszeć bardzo dużo profesjonalnej jakości opracowań na rozmaite tematy. W wielu audycjach tematycznych mówi się o rozmaitych tematach życia, przedstawia sylwetki osób, opowiada o różnych miejscach na świecie, rozmawia o polityce i ekonomii. Po trzech miesiącach słuchania rozmaitych stacji uważam, że opracowania RNE są bardzo dobre i - co najlepsze - można je pobrać lub przesłuchać w formie podcastów bezpośrednio ze strony RNE lub przez iTunes (i pobrać do formatu .mp3).

---

http://www.rtve.es/alacarta/programas/radio-nacional/todos/1/

Najciekawsze bloki według mnie:

"A hombros de gigantes" - porusza tematy popularnonaukowe, ciekawe tematy takie jak może rozwinąć się społeczeństwo; czym jest zielona energia; fizyka cząsteczek przedstawiona w formie dla dzieci i dorosłych.

"Alimento y salud" - jak sama nazwa wskazuje, audycja traktuje o odżywianiu i zdrowiu. Porusza bardzo wiele tematów, jak mikroorganizmy, zahacza o weterynarię, chemię, stomatologię i różne inne ciekawy tematy.

"Documentos RNE" - reportaże, słuchowiska, sylwetki osób. Jedno z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w ofercie RNE. Kim był Leon Felipe? Alan Turing? Nikola Tesla? Jaki wpływ ma islam na Hiszpanię? Dlaczego wojna jest plagą ludzkości?

"Espacio en blanco" - jedna z najciekawszych pozycji w RNE. Audycja porusza się w rozmaitych tematach z pogranicza świata duchów, rzeczy niewyjaśnionych, legendarnych, mitycznych. Audycja idealna dla wszystkich foliarzy, ale bardzo ciekawie się jej słucha i poznaje nietypowe słownictwo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

"Nomadas" - program podróżniczy przedstawiający historię różnych miejsc w różnych zakątkach świata.

Z pogranicza tematów ekonomicznych mogę też polecić audycję "Economia para todos" w ramówce EsRadio - https://esradio.libertaddigital.com/economia-para-todos/ - porusza bieżące tematy gospodarcze, ekonomiczne oraz polityczne. Dość ciekawie i przystępnie przeprowadzone rozmowy.

----

#hiszpanski #hiszpania #podcasty #naukajezykow
krejdd - Język: hiszpański
Temat: podcasty / nauka z kontekstu

Nie będzie to wpis...

źródło: comment_0CAox7bUGt9kKldGbTb0J9n6VTl0PIof.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Deklitoryzator: no tak, jeśli chodzi o RTVE, to mają dość dużo m.in. programów dokumentalnych z napisami (i to takimi pasującymi 1:1 do ścieżki audio, co nieczęsto się zdarza na przykład na Netflixie). Ja podcasty zabieram ze sobą na rower / spacer.
  • Odpowiedz
@krejdd: RNE y w sumie telewizja publiczna (zwlaszcza programy na 2) sa spoko do podszkolenia sie. Ja kiedys, dawno, sluchalam Milenio 3, bo fajne historie mieli, hiszpanski tez taki czasem literacki no i akcent Ikera liudzki. Slownictwa ezoterycznego nie wliczam do zalet ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Milenio 3 juz nie ma, ale 4 Milenio w telewizji dalej ma sie dobrze (dla zainteresowanych wczesniejszymi odcinkami, do niedawna
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Tryggvason: słownictwo na A2 spokojnie, uczę się teraz z B1. Rozumienie radia z kontekstu przy skupieniu się na treści wchodzi bez problemu, ale gdybym miał powtórzyć niektóre rzeczy, które mówią, to mogłoby być słabo. Z gramatyką czasów przeszłych też jeszcze dość przeciętnie - w mowie, bo rozumienie idzie mi ok.
  • Odpowiedz
@krejdd wiesz co, pytam bo jestem na B2 i nadal mam problem z rozumieniem jak za szybko mówią - a Hiszpanie potrafią nieźle nawijac. Który czas sprawia Ci najwięcej problemów?
  • Odpowiedz
@Tryggvason: hmm, no ja zacząłem uczyć się hiszpańskiego 4 miesiące temu. Bardzo dużo słucham - minimum dwie godziny dziennie na bardzo różne tematy. Wszystkie te tematy i podcasty, które wymieniłem na górze, są częścią ramówki Radio Nacional de Espana i słucham tego, co akurat leci w radiu. W ten sposób łatwo przyswaja się słownictwo. Od pierwszego tygodnia nauki zacząłem słuchać Świnki Peppy i rozumiałem może 5% treści odcinka. Teraz rozumiem
  • Odpowiedz
@Tryggvason: tak samo filmy - ze 3 dni temu obejrzałem sobie w całości "El fundador" (The Founder) bez napisów i mimo że nie rozumiałem poszczególnych zwrotów, to kontekst czyni cuda i nie zgubiłem się ani razu.
krejdd - @Tryggvason: tak samo filmy - ze 3 dni temu obejrzałem sobie w całości "El f...
  • Odpowiedz
@krejdd masz dobre podejście do nauki i dobrze też, że nie zaniedbujesz gramatyki, mimo, że stawiasz ja na dalszym planie. Najważniejsze jest słownictwo i osluchanie z językiem. No nie wspomnę już, że najlepiej pomieszkac w kraju gdzie nowi się.po hiszpańsku, starać się konwersowac z lokalsami, ale nie każdy ma taką możliwość. Ja często nie mam dostępu do internetu więc jakieś audycje, filmy itp muszę ściągać. Dlatego też często tu wchodzę i
  • Odpowiedz
@krejdd masz dobre podejście do nauki i dobrze też, że nie zaniedbujesz gramatyki, mimo, że stawiasz ja na dalszym planie. Najważniejsze jest słownictwo i osluchanie z językiem. No nie wspomnę już, że najlepiej pomieszkac w kraju gdzie nowi się.po hiszpańsku, starać się konwersowac z lokalsami, ale nie każdy ma taką możliwość. Ja często nie mam dostępu do internetu więc jakieś audycje, filmy itp muszę ściągać. Dlatego też często tu wchodzę i
  • Odpowiedz
nadal mam problem z rozumieniem jak za szybko mówią - a Hiszpanie potrafią nieźle nawijac


@Tryggvason: do katowania się słuchaniem polecam tych gości z YT. Jak załapiesz 90% treści tego, co mówią, to śmiało można stwierdzić, że jest dobrze z wyłapywaniem słów :D. Słuchanie radia w porównaniu z nimi, to spacerek przez park.
krejdd - > nadal mam problem z rozumieniem jak za szybko mówią - a Hiszpanie potrafią...
  • Odpowiedz