Wpis z mikrobloga

Siema! Temat: treningi rowerowe.

Staram się znaleźć materiały, dzięki którym ułożę trening na szosę. Z czego korzystacie przy takim zadaniu? Jakie książki/kanały/blogi polecacie, żeby nabyć wiedzy na ten temat?

Mam treningi ze Strava Premium, ale tam jest raczej mniej niż więcej informacji, a jeśli chodzi o szczegóły to nie ma ich praktycznie wcale. A ja chciałbym zacząć od absolutnych podstaw.

Czego obecnie używam:
Treningi Strava Premium
YT: Vegan Cyclist(https://www.youtube.com/channel/UCpn6aFvwAI_hK9WuHcdvQGA) - on ma sporo porad, natomiast jest niezweryfikowanym źródłem i równie dobrze może uprawiać broscience.
YT: Szajbajk, ale on nie ma za wiele materiałów stricte o treningach, sporcie, regeneracji itp. (mam wrażenie, że jest bardziej casualowym kanałem).

Nie wiem jeszcze jaki cel obiorę, ale będzie to albo: zawody <2h albo: wytrzymałość na długich dystansach. Szosą śmigam 3 rok, co sezon jestem bardziej w formie i mam głód więcej :)

#rower #szosa #rowerowetrojmiasto #rowery #sport #trening #kolarstwo i trochę #mikrokoksy oraz #mtb
  • 23
@Lacing: Ale ten cel to jednak obierz sobie dość szybko. Musi być konkretny, realistyczny i mierzalny.
Z książek polecam:
- Jeśli masz pulsometr - Joe Friel - biblia treningu kolarza górskiego (nie ważne, że górskiego, ogólne zasady są te same)
- Jeśli dany ci jest miernik mocy - literatura od Pana Andrew Coggana
@Lacing GCN nie zawsze mówi głupoty. Ich filmiki pt. How to improve your Endurance/FTP/VO2max podają bardzo ciekawe propozycje treningów, ale nie mając pojęcia czym jest to FTP, czy VO2max nie ułożysz sobie planu. To tylko jakby puzzle, ale instrukcję ich złożenia w całościowy roczny plan treningowy znajdziesz dopiero w książkach. Np. Pana Friela albo Coggana. Ten drugi jest raczej specjalistą od treningu z miernikiem mocy. Trening z pulsometrem uskuteczniałem w pierwszym roku
@barcisz: a to prawda, na GCN zdarzają się takie - i jest dokładnie jak mówisz.

Dzięki za książki, już zamówiłem :-) Muszę odrobić lekcje zanim ułożę coś sensownego!
@piteerowsky: tak już jeździłem, ale to na dłuższą metę nie ma sensu - forma mi się waha i idzie dosyć powoli do przodu.

Obecnie tygodniowo robię 120-180 km i szczerze - chciałbym wiedzieć, że na maxa wykorzystuje ten czas zamiast po prostu kręcić :)
@Lacing będzie iść powoli do przodu, albo praktycznie wcale. czego ty oczekujesz gdy mało jeździsz i jak wnioskuję to również z małą intensywnością? pokaż te jazdy po których chciałeś odnieść progres
@piteerowsky: właśnie na odwrót - raczej z wyższą intensywnością, szczególnie krótsze (<50) jazdy często jeżdżę mocno.

nie wiem czy "pokazanie tych jazd" da nam tutaj cokolwiek w rozmowie :)
@Lacing z takim podejściem to równie dobrze możesz pluć sobie w brodę ze kupiles w ogóle rower szosowy, bo po co. jestem po prostu ciekaw w jakiej jesteś formie, chyba link do jazdy ze stravy (?) I sprawdzenie segmentów będzie w miarę dobrym odzwierciedleniem
@Lacing kręc interwały na reja. easy way do pierwszego szlabanu, od dołu reja do tego samego szlabanu, jak i od dołu również interwały (tu już różnie czasowo, ustalaj sobie sam, przykładem 1min mocno, 30s/1min odpoczynku, to już według własnego uznania. Większy sens ma to z pomiarem, bo jedziesz dokładnie z zaplanowaną mocą). jak chcesz być pod opieką trenera którzy swoje ustawki mają właśnie na reja to polecam bike u up. swoją drogą
@Lacing: sporo jest materiałów na blogach Trainingpeaks czy na Xert (xert w ogóle chyba najciekawszą platformą do treningów jest). A, jeszcze Carmichael, on miał taką fajną rozpiskę online dotyczącą testu FTP + całego zestawu treningów.

Swoją drogą mój brat zaczął trenować online z i-sport i widać u niego kosmiczny progres. Ostatni test FTP - 400 W (sic!) - wprawdzie jest kosmicznym ulańcem, 93 kg wagi przy 182 cm, ale to dalej
@piteerowsky: takie interwały wydają mi się zbyt małe, plus - jaka kadencja, jaki puls itp. :-) Swoją drogą, pewnie się już gdzieś w trójmieście mijaliśmy :-)
@mucher: i-sport - obczaję, wygląda ciekawie!