Wpis z mikrobloga

wytlumaczcie mi prosze pewna rzecz: wielkie firmy placa swoim CEO glownie w akcjach/opcjach, no ale teoretycznie po jakims ultra dlugim czasie tej firmie sie musza skonczyc jej wlasne akcje jak bedzie rok w rok je oddawac prezesom, prawda? i co wtedy?
czy w jakis sposob firmy odkupuja z gieldy tez swoje akcje czy co? czy w ogole zle do tego podchodze i w rzeczywistosci jest tak, ze firma nie moze w ogole posiadac "swoich" akcji? ale to raczej nie mialoby sensu bo kto mialby niby zagwarantowac zrealizowanie wczesniej wymienionych opcji :P
#gielda #ekonomia #opcje #biznes #inwestycje #eli5 #glupiepytanie
  • 13
@klamkaodokna: akcje a obligacje to dwie rozne rzeczy. Wezmy hopotetyczna firme klamkaodokna SA i akcjonariuszami jestes Ty 90% akcji i ja 10%. Mnie mianowales prezesem i oprocz rocznej dywidendy z tytulu 10% dostaje jezzcze miesieczne wynagrodzenie prezesa. Ja ogarniam caly szajs a Ty sie byczysz na hawajach. A obligacje to tak naprawde dług. Pozyskuje inwestorow ktorzy kupuja obligacje, firma ma kase dzieki temu zeby moc zarabiac np budujac mosty. Potem te
@klamkaodokna: moga odkupić z rynku, lub zrobić nowa emisję, wtedy twój udział zmniejszy się, a spółka raczej nie zarobi na tym bo akcje zazwyczaj oferowane są dla menadżerów po bardzo atrakcyjnej cenie. Ale na takie akcje zazwyczaj jest lock-up, czyli ci menadżerowie nie moga jej sprzedać przez np 5 lat, no i spółka dzięki temu zatrzymuje kluczowych pracowników w firmie i są oni bardziej zmotywowani do pracy bo dzięki temu wartość
@Marynasz: ok, ale do mojego pierwotnego pytania bardziej nawiazuje taki przyklad: jak place Ci udzialami (tak jak zarabia m.in Musk, tzn on akurat w opcjach, no ale zalozmy, ze wartosc firmy stale rosnie) to po jakims czasie przejmiesz moja firme i ja zostane z niczym oprocz hajsu nazbieranego z dywidend.
@klamkaodokna: no rządzi walne zgromadzenie czyli wspolnicy czyli Ci co maja akcje. Skoro Ty masz 90% akcji a ja 10% to Twoj glos jest jak 9 moich. Wiec kiedy uchwalamy to czy zmienic na nazwe na marynasz SA czy zostac przy Twojej i ja glosuje ze tak a Ty ze nie to Twoje nie to 90% glosow. Łatwo zauwazyc ze skoro masz powyzej polowy udzialow to mnie polonasz w glosowaniu.
@klamkaodokna: w Polsce minimum ile musi przypafac na jedna akcje to 50zł. Firma warta miliardy ma tych akcji jednostkowych od #!$%@?. I dlatego rozdaje sie pracownikom jakis maly procent dla nich to spora kasa (np dodatkowa pensja w roku) a w skali firmy to nawet nie pierdnięcie