Wpis z mikrobloga

Ponad pół roku grzebania się w modelowaniu matematycznym, przeszukiwania publikacji, kilka modeli do identyfikacji systemów.
Potem implementacje w matlabie i testy wydajnościowe.

Cel: udowodnić, że mogę zrobić lepszą metodę kompensacji pomiarów femtoamperowych niż aktualnie używana.

Po optymalizacjach, hackowaniu matlaba i jego wbudowanych funkcji, podmiankach i innych fikołkach udało mi się zejść do 1/4 czasu wykonania (a system jest real-time) i ciut lepszych osiągów w dokładności pomiarów niż ma cernowy model.
Dodatkowo kompensacja jest już nie tylko temperaturowa, ale bierze też pod uwagę wilgotność.

Strzeżcie się, bo jak wyjdzie implementacja w logice programowalnej to za poprawność pomiaru promieniowania będzie odpowiadała moja metoda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#cern #nauka #programowanie #matlab (i trochę #pwr #wroclaw ostatecznie tutaj wszystko się zaczęło)
  • 50
@xfin: Brzmi ciekawie, mógłbyś opisać jakieś parametry dla ciekawskiego laika, częstotliwość pomiaru, jaki zakres wartości się mierzy i po co, jakie są potrzebne zasoby per pomiar, co jest urządzeniem podającym dane wejściowe, jakieś porównanie wyników do poprzednich rozwiązań (wykresy czy czym tam dysponujesz)?
@ursaminior: W nowym urządzeniu (jeszcze w trakcie rozwoju) - nie jest. Wszystko opiera się na modelu typu "funkcja temperatury" i w danych testowych osiągało wyniku typu R^2 = 0.996.
W chwili obecnej ze swoim rozwiązaniem biorę pod uwagę temperaturę i wilgotność, R^2 =0.9987 i w testach zszedłem do czasu wykonania na poziomie 1/4 aktualnego rozwiązania.

Zostaje kwestia implementacji tego w hardwarze i testy. A logika programowalna może gorzej znieść niektóre rozwiązania.
@ursaminior: Ciśnienie gazu w komorze czy atmosferyczne? Bo to pierwsze ma być stałe i od tego są certyfikowane komory jonizacyjne, a jeśli to drugie... to jak będzie tam kiedyś odpowiedni czujnik to można i takie testy zrobić.

Na razie po prostu mierzymy i kompensujemy prądy, a że elektronika ma swoje odchyły przez temperaturę i wilgotność, no to staramy się to brac pod uwagę.
@ursaminior: Ja nie mówię o tym, że musi być super czujnik, tylko w chwili obecnej urządzenie po prostu barometru na pokładzie nie ma. Od projektowania tego urządzenia to już są inne osoby, ja dostaję dane i robię swoje własne badania. A generalnie to piszę im soft.

@Foton_z_depresja: Mam nadzieję, że ten lenny to znak, że piszesz z przymrużeniem oka. Bo jeśli inaczej, to nie wiem co mam na do odpowiedzieć.
@Foton_z_depresja: Chcesz mi coś wyjaśnić, to mi wyjaśnij - nie wiem gdzie w wypowiedzi popełniłem błąd, nie jestem alfą i omegą (a w kontekście samego urządzenia to mam wgląd w soft, trochę elektroniki i tyle). Nie musisz mnie obrażać.

@ursaminior: te komory Farmera są takie malutkie jak google images pokazuje? Bo te do których finalnie podpinane jest urządzenie to tak mniej-więcej są rozmiaru kosza na śmieci, który stoi koło mojego