Wpis z mikrobloga

Siostrze mojej prababci Ukraińcy odcięli głowę siekierą na oczach jej syna, Bronka, który widział to schowany na drzewie (chłop jeszcze żyje). Moja prababcia zdążyła uciec w pole i się ukryła, później trafiła do obozu pracy w Niemczech, gdzie Niemcy zabili jej córkę zastrzykiem z fenolu, zaś dwuletniego synka zagłodzili ma śmierć...

#banderowcy #ukraina #wolyn #niemcy #wojna
  • 65
@Kaijot: Oni gloryfikują UPA za #!$%@? Sowietów, a nie wyrzynanie Polaków, o którym wielu nie ma pojęciach, bo w szkołach o tym nie uczą, tak jak u nas nie powiedzą Ci o niczym, co nie gloryfikuje naszego narodu.
@WilecSrylec: O też czytałem o takiej historii, może nawet to to samo wydarzenie - nieopodal atakowanej przez banderowców wsi stacjonował niemiecki batalion remontowy, podczas ataku Ukraińców udało się kilku Polakom uciec i dotrzeć do miejsca stacjonowania jednostki gdzie powiedzieli, że wieś atakują radzieccy partyzanci, a Niemcy posłali czołg i kilku żołnierzy do rozgonienia towarzystwa (czytałem o tym bodajże w książce "Tragedia Podola").
@Regis_II: moja babcia uciekła ze swoją matką z majątku w Rosochowadźcu jako jedyne ocalałe (ukryły się pod łóżkiem). Historii dokładnie nie znam - babcia nie opowiada. Wylądowały na Dolnym Śląsku. Nowe życie...

Majątek nie do odzyskania z wielu powodów. A było to kilka wsi
@oydamoydam: nie bronie bandery ale wiesz, że jest taki u nas kult nienawiści wobec niego a nie jest on stricte odpowiedzialny za właśnie tą rzeź? Wklej pomniki Stećki, Klaczkiwskiego czy kogoś innego z ówczesnego kierownictwa OUN czy nawet UPA.
@Pedroo: Bandera nie jest odpowiedzialny za rzeź, a co przerwał ją? Czystka etniczna Polaków trwała do 1947 roku nawet na terenie dzisiejszej Polski i przerwała ją dopiero Akcja Wisła.

Tymczasem taki Richard Heß zastępca Hitlera 10 maja 1941 został uwięziony przez aliantów, tym samym od tego czasu nie uczestniczył w wojnie. Mimo to po wojnie został osądzony przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy za uczestniczenie we wspólnym spisku (spiskowanie z innymi nazistowskimi przywódcami
@oydamoydam: czy ja powiedziałem niewinny? Jest współodpowiedzialny za tą rzeź bo jest współzałożycielem OUN, ale w Polsce panuje przekonanie, że gość jest tak jak Stalin czy Hitler odpowiedzialny za wszystko. Napisałem przecież, że nie jest STRICTE odpowiedzialny czyli bezpośrednio tym bardziej niewinny. Zamiast piętnować prawdziwych bezpośrednich sprawców wolimy #!$%@?ć smuty o jakimś banderze co w tym czasie nie miał nic do powiedzenia.