Wpis z mikrobloga

Byłem wczoraj na pogrzebie, a tym samym na mszy. Pomijając już całą kuriozalność tej ceremonii ( mam na myśli mszę ), uderzył mnie mocno fakt "zbierania na tacę" w trakcie mszy żałobnej. Uważam to za wysoce niestosowne. Rozumiem, że pazerność, rozpasanie Kościoła ale w takich okolicznościach mogliby już odpuścić.

Chodzenie po żałobnikach ze szlachetnym przesłaniem "Dej pan 2 złote" jest w mojej ocenie poniżej rozumu i godności człowieka. Tyle w temacie. #takaprawda #gorzkiezale #katolicyzm #ateizm
kyloe - Byłem wczoraj na pogrzebie, a tym samym na mszy. Pomijając już całą kuriozaln...

źródło: comment_xrnvoDXD3RYKQl47PcaeJ8ywOR85Bbpk.jpg

Pobierz
  • 78
@kyloe: Zamiast na tacę lepiej przelać środki na badania naukowe, wesprzeć ciekawe projekty, dołożyć się do dorobku cywilizacyjnego, a nóż się zdarzy, że w przyszłości nie będziemy musieli chodzić na pogrzeby.
@kyloe u mnie w parafii akurat zbierają tace :) Tylko że całość tacy jest rozpisywana na kolejne msze za zmarłego. Ksiądz przed zbieraniem tacy informuje zawsze na co jest taca. Rodzina dostaje listę z datami i godzinami mszy. Nie wiem gdzie mieszkasz, ale takie działanie to jest zwykle #!$%@?. Sam jestem blisko kościoła i działam w nim i nigdy się z czymś takim nie spotkałem. Może po prostu trafiam na księży z
czepianie się tradycji KK przy każdej okazji, przez ludzi zupełnie nie mających do tego prawa,


@motaboy: a kto ma prawo krytykować?

@kyloe: @gnomos: Tu chodzi o samą forme zbierania. Zamiast zostawić pudełko z kasą i powiedzieć na koniec: "kto chce, może podejśc i dać", to nieee, #!$%@? połowa mszy i brzdęk mamony, szelest banknotów. Jesteś w żałobie, płaczesz i ci gościu podchodzi z tacą gotówki i szura przed nosem.
@kyloe: generalnie jestem przeciwnikem kosciola, a nawet nazywam sie ateista, ale z mojego doswiadczenia taca podczas pogrzebu cala leci na msze ze zmarlego(przynajmniej tak jest u mnie w parafii).
@kyloe: Hehe na pogrzebie mojej babci nie było żadnych ministrantów (wiejska parafia) i mój dziadek został wyznaczony do zbierania na tacę. I teraz weź nie wrzuć swojemu dziadkowi. Manipulacja level 9999 + darmowy pracownik (który dodatkowo przecież zapłacił za samą mszę).

Ach, jak dobrze być dorosłym i już nie musieć chodzić na żadne te rytuały.
@kyloe te spasłe katabasy nie mają litości. Czy pogrzeb czy ślub za które wcześniej zplaciles pojawiają się i zbierają na tacę. #!$%@? CZARNE #!$%@?
Pomijając już całą kuriozalność tej ceremonii ( mam na myśli mszę ), uderzył mnie mocno fakt "zbierania na tacę" w trakcie mszy żałobnej. Uważam to za wysoce niestosowne. Rozumiem, że pazerność, rozpasanie Kościoła ale w takich okolicznościach mogliby już odpuścić.


@kyloe: Taca idzie w większości na utrzymanie kościoła, więc skoro żałobnicy korzystają z kościoła, to czemu niby mieliby nie dorzucać się do jego utrzymania?