Wpis z mikrobloga

Byłem wczoraj na pogrzebie, a tym samym na mszy. Pomijając już całą kuriozalność tej ceremonii ( mam na myśli mszę ), uderzył mnie mocno fakt "zbierania na tacę" w trakcie mszy żałobnej. Uważam to za wysoce niestosowne. Rozumiem, że pazerność, rozpasanie Kościoła ale w takich okolicznościach mogliby już odpuścić.

Chodzenie po żałobnikach ze szlachetnym przesłaniem "Dej pan 2 złote" jest w mojej ocenie poniżej rozumu i godności człowieka. Tyle w temacie. #takaprawda #gorzkiezale #katolicyzm #ateizm
kyloe - Byłem wczoraj na pogrzebie, a tym samym na mszy. Pomijając już całą kuriozaln...

źródło: comment_xrnvoDXD3RYKQl47PcaeJ8ywOR85Bbpk.jpg

Pobierz
  • 78
@kyloe: a ja uważam, że to bardzo dobry zwyczaj, niech na ten cyrk płacą ci, którzy w tym cyrku uczestniczą, powinni moim zdaniem w ogóle sprzedawać bilety na msze wejście powiedzmy 10 zł, w niedzielę i święta 20 zł, a przypominam, że jak nie pójdziesz na mszę w niedzielę no to grzech ciężki XD niech się sami utrzymują i wtedy będzie gitara i nikomu wadzić nie będą, a nie tak jak
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hasek34: u mnie w mieście także zbierają na tace podczas pogrzebu i to nie na następne msze za zmarłego, bo za te płaci się osobno i również na nich zbierają na tace :d
@kyloe: Dokładnie takie same mam odczucia. Też się z tym spotkałem gdy często nawet do bliskiej rodziny #!$%@? z tacą idzie. No #!$%@? zero wstydu. A przeciez i tak za ten #!$%@? pogrzeb już jest zapłacone ;/
@hasek34: To mnie najbardziej #!$%@? w instytucji jaką jest kościół katolicki. Ofiara na mszę za kogoś, no #!$%@? wasza mać, gdy słyszę że starsi ludzie płacą po 100zł, 200zł czy nawet więcej za mszę w intencji zmarłego bliskiego, tylko po to żeby usłyszeć "Módlmy się za Andrzeja, Zbigniewa, Marię i Helenę" to mnie #!$%@? krew zalewa. Jak ciężko musi księdzu przechodzić to zdanie przez gardło że wymaga za nie kilkuset złotych?
@kyloe: jeśli chodzi o samą składkę, to mnie co innego najbardziej rozwalało, co roku wiosna-lato-jesień to samo:
- co mszę głoś z ambony, że osoby stojące na zewnątrz kościoła to tak jakby w ogóle na mszy nie były, taka msza się nie liczy
- co mszę #!$%@? z tacą nie tylko pod murek, ale i na przystanek po drugiej stronie drogi
często to jest ofiara na następne msze za zmarłego


@hasek34: to dodaje jakieś premie w niebie? Za 5 mszy jest pokój z lepszym widokiem czy o co chodzi?