Wpis z mikrobloga

Byłem wczoraj na pogrzebie, a tym samym na mszy. Pomijając już całą kuriozalność tej ceremonii ( mam na myśli mszę ), uderzył mnie mocno fakt "zbierania na tacę" w trakcie mszy żałobnej. Uważam to za wysoce niestosowne. Rozumiem, że pazerność, rozpasanie Kościoła ale w takich okolicznościach mogliby już odpuścić.

Chodzenie po żałobnikach ze szlachetnym przesłaniem "Dej pan 2 złote" jest w mojej ocenie poniżej rozumu i godności człowieka. Tyle w temacie. #takaprawda #gorzkiezale #katolicyzm #ateizm
kyloe - Byłem wczoraj na pogrzebie, a tym samym na mszy. Pomijając już całą kuriozaln...

źródło: comment_xrnvoDXD3RYKQl47PcaeJ8ywOR85Bbpk.jpg

Pobierz
  • 78
  • Odpowiedz
@kyloe: Byłem na kilku pogrzebach i nie spotkałem się aby były zbierane datki. Może w Polsce B/C to standard, ale w A nie.
  • Odpowiedz
@tRNA: @kyloe: Zawsze masz możliwość przeprowadzenia ceremonii świeckiej. Ja uważam czepianie się tradycji KK przy każdej okazji, przez ludzi zupełnie nie mających do tego prawa, za niestosowne i poniżej rozumu i godności człowieka.
  • Odpowiedz
@motaboy:

Zawsze masz możliwość przeprowadzenia ceremonii świeckiej. Ja uważam czepianie się tradycji KK przy każdej okazji, przez ludzi zupełnie nie mających do tego prawa, za niestosowne i poniżej rozumu i godności człowieka.


Chyba nie przeczytałeś / nie zrozumiałeś wpisu - po pierwsze nie czepiam się tradycji ani katolickiego pogrzebu ponieważ zmarła była osobą wierzącą i chciałaby takiego pogrzebu / po drugie to sam go współorganizowałem - chodzi mi tylko i wyłącznie
  • Odpowiedz
@hasek34: z tego co wiem, msze zostały opłacone osobno za grubą kasę


@kyloe: taca na mszy pogrzebowej jest zazwyczaj zbierana na odprawienie mszy 30 dni po pogrzebie - której nie "opłaca" rodzina. Nie chcesz? Nie dawaj. Nikt Cię do tego nie zmusza.
  • Odpowiedz
Nie chcesz? Nie dawaj. Nikt Cię do tego nie zmusza.


@gnomos: Nie twierdzę że ktokolwiek mnie zmusza, twierdzę że to wysoce niestosowne i zupełnie nie na miejscu.

taca na mszy pogrzebowej jest zazwyczaj zbierana na odprawienie mszy 30 dni po pogrzebie


Bez znaczenia pozostaje na co to niby jest
  • Odpowiedz
Bez znaczenia pozostaje na co to niby jest


@kyloe: ma znaczenie. Jakby wiedział, że to zwykła taca, to bym dał 2 zł. A jak wiem, że za to będą odprawione msze za zmarłego to dam 20 zł.
  • Odpowiedz
@hasek34: często? Spotkałem się jedynie z tym, że trzeba było iść na zakrystię i zapłacić ekstra za mszę. Co to w ogóle za absurd, żeby płacić za mszę za zmarłego? Tak czy siak muszą ją odprawić, a zmienia się jedynie to, że na początku powiedzą za kogo jest ta msza i w modlitwie wiernych.
  • Odpowiedz
@motaboy Na jakiej zasadzie nie mam prawa kwestionowania poczynań Kościoła Katolickiego? Byłem ochrzczony, wbrew mej woli i świadomości, ale jednak, więc doń należę.
  • Odpowiedz
@ortofosforan: płacisz za msze, które będą odprawione w przyszłości. U mnie ksiądz po pogrzebie informuje ile uzbierano z tacy i ile za to mszy odprawi. Dodatkowo czyta, kto dał w kopercie. To nie jest tak, że ta taca to za mszę pogrzebową. Zdarza się, że z takiej tacy jest i 70 mszy za zmarłego. Przez kilka lat są one odprawiane.

Co to w ogóle za absurd, żeby płacić za mszę za
  • Odpowiedz
@kyloe z tego co wiem to jak proboszcz dostanie już te 2k PLN za czary to w dobrym guście jest nie zbierać tacy, czyli to czy ktoś przeleci i pomacha koszyczkiem przed nosem jest jedynie wolą księdza ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz