Wpis z mikrobloga

Siema. Z racji tego, że ciągle powstają te same pytania odnośnie wyjazdu na #emigracja do #norwegia, postanowiłem napisać krótki poradnik o wynajmie mieszkania dla przyjezdnych. Ułożę ten poradnik szeregowo, od najtańszych opcji, pomijając hotele czy AirBB.

Opcja nr 1 Kontenery/Baraki Cena od 3000kr/msc wzwyż

Najtańsza opcja w NO, często oferowana przez duże firmy którym wygodniej jest postawić kilka/kilkanaście kontenerów blisko jakiegoś dużego projektu, żeby nie zwracać dodatkowych kosztów za przejazdy. Niestety, wynająć barak prywatnie jest praktycznie niemożliwe, musi to zrobić firma. Wielu ludziom może się wydawać, że barak czy kontener to pewnie jakaś tragedia ze szczurami w tle. Otóż nie, takie kontenery są często ładnie urządzone, mają prysznic i aneks kuchenny (oczywiście nie każdy) oraz w większości mieszka się w nim samemu.

Opcja nr 2 Pensjonat/Hotel pracowniczy Cena od 2500kr za łóżko

Są to po prostu budynki z wieloma pokojami, wspólnymi prysznicami oraz kuchnią. Sam mieszkałem na takim 2 miesiące. W takich budynkach są pokoje solo jak i nawet kilkuosobowe, ale najczęściej są to po prostu dwójki. Wynajem, też z reguły przez firmy, ale osoby prywatne, turyści często mają możliwość wynajmu, nawet kilkudniowego. Ja akurat mieszkałem w bardzo fajnym pensjonacie http://www.rooms4rent.no/ gdzie były sprzątaczki i względny spokój. Płaciłem za pokój solo 5500kr/msc bez kaucji. Trzeba być niestety przyzwyczajonym do hałasu ciągłego trzaskania drzwiami na korytarzach, jak i słuchania weekendowych imprez. Można poznać bardzo dużo ludzi, gdyż jest straszna rotacja na tego typu obiektach.

Opcja nr 3 Hybel cena od 4000nok/msc

Hybel to po prostu pokój w domu z oddzielnym wejściem, na tym poziomie zaczynają się kaucje, które z reguły wynoszą miesięczny koszt wynajmu. Nie rzadko takie Hyble mieszczą się w piwnicy, kuchnia i toaleta/prysznic jak i salon są wspólne, trzeba trafić na dobrych współlokatorów żeby w miarę normalnie żyć.

Opcja nr 4 Wynajem mieszkania w domu od 6000nok/msc na wsiach, ale z reguły jest to koło 10.000nok w większych miastach

W Norwegii bardzo popularne jest przerabianie piwnic/poddaszy na mieszkania z oddzielnym wejściem. Takie mieszkania z reguły mają 1-3 sypialnie i to decyduje głownie o koszcie wynajmu. Niestety w tej opcjii zaczynają się już naprawdę koszta. Bardzo często kaucja wynosi 3 czynsze (czyli np przy czynszu 10.000 trzeba na start wypłacić 40.000nok) często dochodzą do tego też opłaty za prąd czy internet. Na tym poziomie zaczynają się już też rekomendacje, albo pewne wymagania właściciela domu. Niektórzy np nie chcą polaków, albo wymagają przynajmniej języka norweskiego lub poprostu zwykłego rozeznania typu gdzie pracujesz, czy masz rodzinę itd W takich mieszkaniach zdarza się też problem z parkowaniem, gdyż często jest tylko jedno miejsce na mieszkanie a w Norwegii nie jest tak, że postawisz sobie auto gdzie chcesz, bo na drugi dzień już go nie będzie i trzeba będzie płacić za odholowanie.

Opcja nr 5 Dom od 6000nok na wsiach

Zasady takie jak w mieszkaniach, tylko nie jest się nadzorowanym przez właściciela i z parkowaniem raczej nie ma problemu, cena w zależności od położenia i ilości sypialni.

Ceny z okolic 150km od Oslo, wiadomo północ ma 2x razy niższe ceny, pomijam też wszelkiego rodzaju kempingi czy hytte (domki letniskowe) bo to typowo turystyczne opcje.
  • 3
  • Odpowiedz