Wpis z mikrobloga

Mirki, dajcie dużo plusów bo stawia się pierwszy w życiu dom który zaprojektowałem wraz z kolegą więc się mega jaram. Strasznie podniecającym jest widzieć jak coś rośnie co wyszło w zasadzie z twojej głowy :).

Najlepszą chyba częścią tego projektu jest jego charakterystyka energetyczna. Na studiach w Danii duży nacisk kładli nam na optymalizacje energetyczne budynków, więc stwierdziliśmy że to dobra okazja aby przetestować różne narzędzia których nas uczono oraz namówić klienta do niektórych rozwiązań. Efekt jest taki że koszty eksploatacji (ogrzewanie, ciepła woda urządzenia wspomagające) oszacowano nam na 1,25 zł/m2 miesięcznie. Dom ma 255 metrów więc razem w przybliżeniu nam to daje koszt 330 złotych miesięcznie. Nie mam dużego doświadczenia w tej kwestii, bo to pierwsze nasze podejście do zrównoważonej architektury, ale prawdę mówiąc to jest dla mnie jakiś szał i aż nie chce mi się w to wierzyć. Natomiast nie my robiliśmy to oszacowanie, a zewnętrzna firma, więc też nie ma mowy o nieobiektywności.

Chciałbym także gorąco zaprosić do polajkowania naszej strony na facebooku :) bo jak na razie nasza liczba fanów wynosi okrągłe 0 :(

Bawimy się w architekturę i dopiero zaczynamy. Jesteśmy zupełnie nowi, ale myślę że dosyć ciekawie staramy się przedstawiać nasze pomysły:

https://www.facebook.com/architrectura/

W komentarzu wizualizacje.
Pozwolę sobie co jakiś czas wrzucać relację z budowy :)

#architektura #tworczoscwlasna #budownictwo #budujzwykopem
peetee - Mirki, dajcie dużo plusów bo stawia się pierwszy w życiu dom który zaprojekt...

źródło: comment_mcUdYBWuSCusA0lngKMw7alv1BBGdQiH.jpg

Pobierz
  • 107
@framugabezdrzwi: nie sądzę, robiliśmy też analizy światła słonecznego i wychodziło go nam dużo ponad normę. Te okna są naprawdę duże :)

@peetee: na wizualizacji wygląda to fajnie, tylko w realu te drzewa są dużo bliżej. Nie chcę brzmieć jak Ci wszyscy znawcy sprzed telewizora(pic rel) xD

Jakbym miał tyle hajsu to sam z chęcią bym w takim zamieszkał.
Wołaj jak będzie wykończony.

edit.
nie zauważyłem drugiego komentarza z świetlikami.
Teraz
framugabezdrzwi - > @framugabezdrzwi: nie sądzę, robiliśmy też analizy światła słonec...

źródło: comment_s2pEv8aol82Ilq7OxcjiI1ItDtJrjh7F.jpg

Pobierz
@peetee: milion mostków termicznych, ale tak uczyli w Danii, czego jeszcze uczyli że najbardziej zależność pomiędzy powierzchnia użytkowa a ścian jest nieistotna. Żeby osiągnąć taki poziom kosztów będziesz musiał mieć bardzo dużo izolacji na ścianach, okna z iloma 4-ma szybami, każdy kto wchodzi to mówi o fajny, tylko za takie coś się słono płaci, ten sam metraż w funkcjonalnej prostszej bryle będzie ile 30-40% tańszy. Ale żeby nie było, kto bogatemu
@peetee: Hej, super, szczere gratulacje i aż sam się cieszę :) Poniżej kilka pytań - nie odbierz tego jako czepianie, po prostu nieco jestem w temacie budowy domów więc chciałbym parę rzeczy uściślić:

"Efekt jest taki że koszty eksploatacji (ogrzewanie, ciepła woda urządzenia wspomagające) oszacowano nam na 1,25 zł/m2 miesięcznie."

1. Czym będzie dom ogrzewany?

2. W jaki sposób zostały oszacowane koszty eksploatacji i czy uwzględniona została lokalizacja? Poza tym istotne
Żeby osiągnąć taki poziom kosztów będziesz musiał mieć bardzo dużo izolacji na ścianach, okna z iloma 4-ma szybami, każdy kto wchodzi to mówi o fajny, tylko za takie coś się słono płaci, ten sam metraż w funkcjonalnej prostszej bryle będzie ile 30-40% tańszy.


@General5: halo halo, a kto twierdzi że wszystko osiągnęliśmy rozwiązaniami pasywnymi? W grę weszły pompa ciepła oraz rekuperacja które mają duży wpływ na taki wynik. Zatem masz rację
@peetee: no ja jestem ciekawy wyniku w kwh po prostu bo ta bryla jest ciezka do energooszczednosci, wiec jesli udalo wam sie koszt energii koncowej zamknac w 1,25/m2 na miesiac to naprawde niezle. to ile tych kwh tam jest? pompa ma jakastam sprawnosc, pewnie ze 3-4, to z tych 2,5 kwh/m2 na miesiac, pewnie z 1-1,5 z tego na ogrzewanie, razy 3-4 to pewnie bym szacowal ze na ogrzewanie + wentylacje
Ile samej przestrzeni tracisz na górnej sypialni 28m2 :o


@VeryApe: Czemu nazywasz to stratą? Góra jest cała oddana dzieciom. Te 28 metrów jest nazwane "sypialnią" ale tak naprawdę to ogromna przestrzeń do zabawy, klientom zależało na tym. Sypialni jako takiej masz tak naprawdę tylko kawałek. Jak dzieci dorosną to one będą dobrze wiedziały jak sobie zagospodarować te przestrzenie :). Miejsca nigdy za dużo.
@peetee: Jaka mniej więcej będzie warstwa ziemi nad garażem?
Ściana szkieletowa się zrobiła z tych słupów xD

Jaki typ stropu się projektuje w takich budynkach? Gęstożebrowy? Monolityczny?
@peetee: jeśli te drzewa zostaną to efekt może być odwrotny od zamierzonego, mam tu na myśli operowanie słońca, latem od strony południowej jest dramat bez odpowiedniego daszku czy rolet, zimą znowu nic nie wpadnie bo drzewa zasłaniają Wiec te korzyści będą niewielkie, ale zakładam że jest na to pomysł. Zrób jeszcze jeden post jak to będzie wyglądało po zakończeniu i zawołaj może wszystkich. A i co pompy i rekuperacji to jestem