Wpis z mikrobloga

A jeśli Boga jako bytu pod nami nie ma, bo sami jeteśmy dla siebie Bogiem?
Sami kreujemy swój świat, czynimi go takim jak chcemy. Czy wtedy niektóre sprawy - takie jak chociażby 10 przykazań - nie byłyby łatwiejsze do zintepretowania w kwestii duchowej?
"Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną" jako wyraz samoświadomości, czy też "pamiętaj, aby dzień święty święcić" będący parafrazą zachowania jednego dnia dla siebie?
Przemyslcie to....
#wiara #religia #filozofia #oswiadczeniezdupy #ateizm
  • 13
@iEarth: Wpisalem i rzeczywiscie jest interesująca. Tym niemniej, jeśli zrozumiałem, zakłada on, że istnieję 'ja' i nic poza mną? Są to tylko... wyobrażenia (w tym innych osób) chociaż nie można na nie bezpośrednio wpłynąć?
Chodzilo mi bardziej o to, ze są inni, tylko sami sobie jesteśmy bogami. Nie jest to stricte religijne, a bardziej etyczno-moralno-filozficzne. Tak sobie to wyobrazilem :)
@iEarth: solipsyzm jest swego rodzaju przedłużeniem cogito ergo sum - czyli nie możesz być pewien niczego poza własnym istnieniem. Twoja osobista interpretacja rzeczywistości wynikająca z twoich zmysłów nie musi się zgadzać z interpretacją innych osób, lub nawet "obiektywną rzeczywistością", która może równie dobrze nie istnieć w ogóle.
Solipsyzm to według mnie jeden z tych nurtów o którym można pomyśleć krótko, bo niczego nie wnosi i do niczego się nie przydaje, poza
@ArtWrt147: przychyliłabym się nawet do tego, że nie ma czegoś takiego jak "obiektywna rzeczywistość", a raczej, że każdy z nas kreuje sobie swoją własną - na miarę możliwości własnej percepcji, umiejętności dostrzegania pewnych rzeczy, systemu wartości i wielu innych czynników.
Zawsze myślałam sobie, że z tą rzeczywistością, to może trochę być jak na przykład z moralnością człowieka. Gdzie można wyznaczyć ogólną definicję, ale koniec końców dla każdej osoby granice stoją zupełnie
@KocieTruchlo no jednak nie. Ziemia będzie sobie krążyć wokół słońca niezależnie czy ktoś to będzie obserwował czy nie. Generalnie nauka jednak wykazuje pewne prawa wszechświata które są wszędzie takie same i nie zależą od widzimisię obserwatora.