Wpis z mikrobloga

O spaleniu Biblioteki Aleksandryjskiej słów kilka…

W tym wpisie postaram się przybliżyć historię Biblioteki Aleksandryjskiej i odpowiedzieć na pytanie, czy Chrześcijanie faktycznie są odpowiedzialni za cofnięcie cywilizacji kilkaset lat w tył. Bardzo proszę o kulturę w komentarzach, jak również plusik i wysyłanie linka do mojego postu za każdym razem, gdy ktoś wspomni o Bibliotece Aleksandryjskiej. Nie ważne czy jesteś wierzący czy nie, chyba wszystkim powinno zależeć na prawdzie historycznej.

Czym była Biblioteka Aleksandryjska?

Była to największa biblioteka świata starożytnego, istniejąca w Aleksandrii, założona przez Ptolemeusza I Sotera. Funkcjonowała przy Muzeum Aleksandryjskim w okresie od III wieku p.n.e. do IV wieku n.e. Wszystkie wiadomości na temat jej wyglądu i planu pochodzą ze sprzecznych w stosunku do tego tematu źródeł antycznych. Nie znaleziono żadnego tekstu, który byłby sporządzony w bibliotecznych murach. Lokalizacja biblioteki jest nieznana. Istniały dwa zbiory biblioteczne - główny znajdował się w Bruchejonie, a pomocniczy zbiór (filia) przechowywany był w świątyni Serapisa – Serapejonie.

Pierwsze spalenie

W latach 48–47 p.n.e. w wyniku interwencji Juliusza Cezara w wojnę dynastyczną pomiędzy Kleopatrą i jej bratem Ptolemeuszem XIII w Aleksandrii wybuchł pożar, który strawił część zbiorów. Antyczni autorzy, którzy relacjonowali te wydarzenia, podają sprzeczne informacje. Seneka (De tranquilitate 9,5) pisze o 40 tys. utraconych ksiąg, Paweł Orozjusz (Oros., VI,15,3) – o 400 tys., a Kasjusz Dion (XLII,38) informuje o pożarze w stoczni, magazynach z chlebem i księgami (prawdopodobnie z tymi, co były przeznaczone do transportu do Rzymu), ale nie wspomina o pożarze w bibliotece. Plutarch nadmienia, że wkrótce po tym Marek Antoniusz, chcąc zadowolić Kleopatrę, zrekompensował straty kosztem przewiezienia do Aleksandrii części zbiorów Biblioteki Pergamońskiej, w liczbie 200 tys. Woluminów

Drugie spalenie

Przez następne dwa stulecia biblioteka funkcjonowała stosunkowo spokojnie. Swetoniusz w biografii Klaudiusza (42,2) informuje o tym, że cesarz zlecił wzniesienie przy Muzejonie nowego budynku, w którym przepisywano i publicznie odczytywano dzieła cesarskie. Niektórzy badacze w tym przekazie upatrują informację o początku upadku biblioteki. W 273 roku Aurelian zburzył i spalił Bruchejon podczas tłumienia buntu Zenobii, prawdopodobnie wtedy został zniszczony główny księgozbiór. Serapejon działał dalej – brak jest możliwości dokładnego określenia daty jego zniszczenia.

Chrześcijanie

W 391 roku w Aleksandrii doszło do zatargów pomiędzy chrześcijanami i wyznawcami religii tradycyjnych. Istnieją różne wersje pochodzenia i przebiegu konfliktu. Patriarcha Teofil otrzymał zezwolenie od cesarza Teodozjusza I na zniszczenie świątyń pogańskich, w tym Serapejonu.
Sokrates Scholastyk opisał to tak:

Mając w ręku takie uprawnienia Teofil na wszelki sposób starał się okryć hańbą pogańskie misteria. Tak więc kazał oczyścić Mitreum, a Serapejon zburzyć. [...] Widząc, że sprawy taki przybrały obrót, aleksandryjscy poganie, a zwłaszcza ci, co uprawiali filozofię, nie znieśli udręki, lecz do przebrzmiałych dramatów dołączyli jeszcze bardziej wstrząsające. Na czyjeś hasło jak jeden mąż runęli na chrześcijan i mordowali jak popadło. Bronili się i chrześcijanie i szły zbrodnie za zbrodniami...

Konflikt relacjonował także pogański autor Eunapios. Zarówno Sokrates, jak i Eunapios informują o zburzeniu świątyni, ale obaj milczą na temat zbiorów biblioteki. Nie wiadomo też, jak wielki był księgozbiór w tym czasie i czy w ogóle znajdował się Serapejonie, tym bardziej że Paweł Orozjusz (VI, 15, 32) wzmiankuje o szafach do przechowywania ksiąg, które znajdowały się w różnych świątyniach aleksandryjskich. Po wydarzeniach 391 roku Muzejon i biblioteka w pewnym stopniu nadal funkcjonowały. Jednym z ostatnich intelektualistów, który pracował w instytucji, był matematyk i filozof Teon z Aleksandrii (zm. 405) – informacja o tym zawarta jest w Księdze Suda.

Podsumowanie

Za głównego winowajcę zniszczenia biblioteki uważany jest Juliusz Cezar, który walczył o władzę z Pompejuszem. W 47 r. p.n.e. dbając o własne bezpieczeństwo, nakazał ogniem zniszczyć egipską flotę znajdującą się w porcie. Ogień jednak szybko wymknął się spod kontroli i przeniósł się na tę część miasta, która znajdowała się najbliżej portu. Podczas pożaru został zniszczony magazyn rękopisów i skład z ok. 400 tysiącami papirusowych zwojów.
Chrześcijanie oczywiście nie pozostają bez winy, ale prawdziwa historia kłóci się z wersją często przedstawianą przez antyklerykałów jakoby to chrześcijanie spalili wspaniałą starożytną bibliotekę i cofnęli rozwój cywilizacji przynajmniej o kilkaset lat wstecz...

Off-topic

Szczerze mówiąc ciesze się z ostatniego poruszenia wokół mojego autorskiego tagu. Bardzo chciałbym podziękować użytkownikowi @lakukaracza_ który tak bardzo stara się mnie promować. Pojawiły się już głosy, że jestem opłacany przez Watykan czy przez PiS i chyba będę musiał porozmawiać z mirkami z którymi współtworzę swój tag, bo ja jeszcze ani złotówki nie widziałem (,)

źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Biblioteka_Aleksandryjska

#wiara #ateizm #bekazateistow #bekazkatoli #historia #gimboateizm #gimbokatolicyzm #mirkomodlitwa #4konserwy
H.....a - O spaleniu Biblioteki Aleksandryjskiej słów kilka…

W tym wpisie postaram...

źródło: comment_Xo9TAfjLBz4VO2eozQPmABXLz3bAtPHR.jpg

Pobierz
  • 36
  • Odpowiedz
@Hans_Landa: Wszystko spoko, ale zapomniałeś o ważnym wątku zabiciu Hypatii przez Chrześcijan.

Ostatnim pracownikiem naukowym tej biblioteki była kobieta — matematyk, astronom, fizyk i zwierzchnik szkoły neoplatońskiej. Wszystkie te stopnie i zaszczyty, warto dodać, osiągnęła ona w wieku około 40 lat. Na imię jej było Hypatia.

Urodziła się w tym mieście w 370 roku n.e.. W czasach, gdy kobiety miały znikome szanse na zdobycie wykształcenia i traktowane były często jak niewolnice,
  • Odpowiedz
@lakukaracza_:
Dzięki. Oglądałem film "Agora" właśnie o Hypatii. Niemniej wpis poświęcony był samej Bibliotece i mitowi jakoby Chrześcijanie spalili księgozbiór. Prawdziwa wersja bardzo się różni od tej często powtarzanej przez ateistów :-)

Btw. Rywalizacja Cyryla z Hypatią nie miała nic wspólnego z religią. Chodziło raczej o status społeczny - Patriarcha zazdrościł Hypatii tego jak ją odbierało społeczeństwo.
  • Odpowiedz
@Hans_Landa: Zapytaj dowolnego naukowca na świecie co było ostatecznym upadkiem tej instytucji - każdy Ci opowie o Hypatii. Pomijanie (całkowite pomijanie, nawet wzmianki) takiej ważnej informacji może sugerować chęć przedstawienia KK w lepszym niż powinno się świetle.
  • Odpowiedz
@michelney: Nikt by się nie pofatygował by otworzyć sam link. Tutaj pytanie powinieneś zadać każdemu kto cały czas pisał bzdury o spaleniu Biblioteki i księgozbioru przez chrześcijan dlaczego tak trudno im było odpalić po prostu wikipedię ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@Hans_Landa: Kiedy mówi się o cofaniu rozwoju, to chyba raczej częściej mówi się o tym:
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,3997
oczywiście o paleniu książek też, aczkolwiek argumentu z biblioteką nigdy nie słyszałem. Jedyne co przychodzi mi do głowy to palenie ksiąg Saracenów i zbiorów z Grecji, aczkolwiek sam nigdy nie sprawdzałem źródeł tych twierdzeń, bo sam też tych argumentów nie używałem.
  • Odpowiedz
@lakukaracza_:

Ciężko jest mówić o KK, skoro wtedy nie było podziału na Katolicyzm, Prawosławie itp. Był jeden Kościół Powszechny.

każdy Ci opowie o Hypatii. Pomijanie (całkowite pomijanie, nawet wzmianki) takiej ważnej informacji może sugerować chęć przedstawienia KK w lepszym niż powinno się świetle.


A skąd ta wzmianka? Czytałem też kilka innych artykułów o upadku Biblioteki i słowem tam o Hypatii się nie zająknęli. Dokonujesz teraz zwykłej manipulacji... O jej postaci trzeba
  • Odpowiedz
@lakukaracza_:
Wspominałem już, że zamierzaliśmy zrobić też wpis o ciemniejszych czasach kościoła. Sam nasz tag powstał w celu odkłamania historii jakoby gdyby nie KK to dzisiaj byśmy byli na Alfa Centaurii... Niestety widzę, że po 1 miesiącu naszej pracy inni sami wiedzą lepiej o czym będziemy przez pisać 10 lat do przodu ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Mimo wszystko bardzo mnie to cieszy. Modlitwy zostały wysłuchane (ʘ
  • Odpowiedz
@lakukaracza_: Wiesz, cały czas manipulujesz i odwracasz kota ogonem. Już wczoraj ci zwróciłem uwagę, na to, że otwarcie pisaliśmy przy św.Augustynie i inspiracjach starożytnymi filozofami czy o tym, że Trotulla korzystała m.in. z tłumaczeń pism arabskich, fenickich i hebrajskich. Trzeba było dać nam czas a nie oceniać po jednym miesiącu ¯\_(ツ)_/¯ Nieźle odlecieliście, bo już pojawiają się oskarżenia o finansowanie nas. Mimo wszystko cieszy mnie to, bo widać, że nasza seria
H.....a - @lakukaracza: Wiesz, cały czas manipulujesz i odwracasz kota ogonem. Już wc...

źródło: comment_zddKgyjzAbbY9y6JGaZkJuUfHKbC0LGr.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Mimo wszystko cieszy mnie to, bo widać, że nasza seria odnosi skutek. Jeszcze raz dzięki za promowanie mnie i tagu #naukowcywiary


@Hans_Landa: Tak mnie nie podejdziesz

Pomodlę się dzisiaj za ciebie ()


To ja wezwę szatana by się Tobie przyjrzał. Miłego dzionka.
  • Odpowiedz
@lakukaracza_: Ej jak to jest, że antyteiści nie mają nawet podstawowej wiedzy historycznej i informacje czerpią ze stron typu racjonalista lub, Boże uchowaj, memów? Twoje posty to stek kłamstw i nie znajdziesz potwierdzenia ich w żadnym poważnym źródle. Co najsmutniejsze jesteś plusowany co oznacza, że wykopki łykają ciemnotę.
  • Odpowiedz
@lakukaracza_: Powoływanie się na Sagana w kwestiach historycznych XDD Przykro mi, ale Sagan bredził od rzeczy ilekroć opowiadał o historii. Źródłem mogą być tylko historycy danego okresu i nikt inny. Niestety dla ''racjonalistów'' nie potwierdzają oni historyjek jak to chrześcijaństwo zniszczyło naukę tylko twierdzą coś wręcz przeciwnego.
  • Odpowiedz
Powoływanie się na Sagana w kwestiach historycznych XDD Przykro mi, ale Sagan bredził od rzeczy ilekroć opowiadał o historii


@Zawulon: Znajdź oryginalny artykuł i tam masz podane źródła do historyków. No chyba że google Ciebie przerasta.
  • Odpowiedz