Wpis z mikrobloga

Kiedyś:
- kończysz zawodówkę i zostajesz elektrykiem/górnikiem/tokarzem
- bezpośrednio po szkole znajdujesz pracę w zawodzie
- w wieku 22 lat zakładasz rodzinę i zostajesz ojcem
Dziś:
- idziesz na studia, masz wielkie plany i jesteś przygotowany na ciężką pracę
- w międzyczasie dorabiasz sobie za grosze, ale nie przejmujesz się, bo przecież każdy student kiepsko zarabia
- kończysz studia i zaczynasz szukać "poważnej" pracy
- przez pierwsze pół roku zostajesz w poprzedniej gównopracy i ciągle szukasz
- udało się znaleźć coś powiązanego z profilem studiów. Pieniądze są tragicznie małe. Ale każdy mówi Ci, że przecież nie ma co na początku wymagać, popracujesz rok czy dwa, to wtedy będziesz zarabiał
- masz 27 lat, zarabiasz 2200 złotych na rękę i mieszkasz z rodzicami

Ale Janusze i tak powiedzo: "Kurłaaa młodzi Wy tera mata tak łatwo, nie to co my kiedyś".
#pracbaza #polska #studia
  • 254
  • Odpowiedz
@Mzil: Ludzie, w programowaniu za parę lat wyjdzie taki zasyp ludzi co uwierzyli że programowanie jest dla każdego. zaleją rynek pracy i stawki wrócą do przeciętnych krajowych.
  • Odpowiedz
@Let_Me_2_Be programowanie nie jest dla każdego, dziś oczywiście są dostępne takie narzędzia i języki że średnio rozgarnięta osoba może programować, ale do tworzenia tych narzędzi potrzeba kozaków. Programować może 1 osoba na 5 ale kazakiem może być 1 na 100. Jeśli całe 20% społeczeństwa które ma predyspozycje do klepania kodu i to wybierze to rzeczywiście stawki pójdą w dół ale kozaków zawsze będzie za mało. Dziś klepacze w Polsce zarabiają 3-8 tys
  • Odpowiedz
@Let_Me_2_Be: Nie ma mowy, nie jest to praca dla każdego. Zawsze będzie potrzeba ludzi ze skillem, a skill się nie rozwinie jeśli ktoś nie jest zajarany tematem.
  • Odpowiedz
@cadoda
@AniaKowalska
Opiszę wam jak ja się przekwalifikowalem
Mam dyplom MiBM ale tylko inz bo uważalem że nie ma sensu dalej tego ciągnąć. Poszedłem zachęcony dotacjami "kierunki zamawiane" i przez rok dostawałem nawet 1500zl miesięcznie za studiowanie. Najlepsi brali tyle przez 3 lata. Kiedy rozpoczynałem studia myślałem sobie że jak je skończę i dostanę w pierwszej pracy 3tys do ręki to będzie zajebiście i wygryw. Ale zajęcia z programowania tak mnie wciągnely
  • Odpowiedz
@maciekawski: @Lubie_zupe: @diarrhoea: @cadoda: @zibizz1:

Też mechanika XD (6 semestr inż) i mocno zastanawiam się nad IT, ewentualnie inżynier sprzedaży (może coś więcej wiecie o takim stanowisku). Obecnie pracuje na pół etatu w sprzedaży i mam jeden z najwyższych wyników - wyciągam 2,5k przy 1/2 etatu, w związku z tym na pełen etat w branży telekomunikacyjnej czy banku miałbym 4k ze spokojem, a w zawodzie po studiach
  • Odpowiedz
@pejczi: @bi-tek ja po skończeniu towaroznawstwa żywności na polibudzie (przed wyborem studiów była na takie kierunki xD) poszedłen na Zarządzania i Inżynierie Produkcji... a wylądowałem wprowadzając ISO w firmie IT xDDDDDDd

aaa, zapomniałem dodać, że na studiach uczestniczyłem w międzynarodowych projektach w organizacji studenckiej i pracowałem w biurze inżynieryjnym xD
  • Odpowiedz
@maxlord: ja ci odradzam IT zanim sie nauczysz rynek zaleją osoby takie jak ty co pomysleli o tym 2-3 lata temu wysyp takich poczatkujacych na rynku drastycznie zmniejszą pensje dla ludzi z malym i srednim doswiadczeniem.
Rob to co lubisz
  • Odpowiedz
@Let_Me_2_Be: Ja tak podszedłem do tematu 8 lat temu gdy rozpoczynałem studia, powiedziałem sobie "jak w 5 lat zrobię magistra to rynek będzie już przesycony". Gówno prawda, rynek jest jeszcze lepszy niż był
  • Odpowiedz
ja ci odradzam IT zanim sie nauczysz rynek zaleją osoby takie jak ty co pomysleli o tym 2-3 lata temu wysyp takich poczatkujacych na rynku drastycznie zmniejszą pensje dla ludzi z malym i srednim doswiadczeniem.

Rob to co lubisz


@Let_Me_2_Be: Nie zaleją rynku z prostego powodu: Mimo, że rynek jest ogromny to nie wchłonie takiej ilości juniorów - nie ma szans. Obecnie już jest sporo chetnych, pracę dostają najlepsi a najgorsi
  • Odpowiedz