Wpis z mikrobloga

chachłak


@impresija: Jeśli chodzi Ci o to, co napisałem, to popełniłem błąd gramatyczny ( ͡° ͜ʖ ͡°) "Chachłacki" to przymiotnik od "chachoła", a to jest jakaś gwarowa odmiana od "chochoła".
  • Odpowiedz
@piotr-zbies: Dzięki za wyjaśnienie. Pamiętałam tylko spolszczoną wersję tego określenia -"chochoł". I absolutnie nie chciałam nikogo urazić. Ciekawe jest to, że moja wykładowczyni pochodziła z Podlasia i nie miała problemu aby mówić o swoim dialekcie jako chachłackim...
  • Odpowiedz
@WielkaUcztaSzalonegoHitmana: Obie formy są poprawne, ale wychodzenie na dwór brzmi pięknie i szlachecko. Na pole wychodzą chłopy żeby pracować, a że w Galicji rozparcelowali sobie majątki to nie dziwię się że większość widziała tam po wyjściu z domu pole, zapewne aż do budowy Nowej Huty.
  • Odpowiedz
@WielkaUcztaSzalonegoHitmana: Tak naprawdę dwór nie jest od budynku. To skrót od podworze, podwórze (dlatego na dworzu jako skrót od na podworzu), czyli teren wokół dworu czy budynku. Dwór oznacza powietrze, nie budynek. To jak ze słowem zamek, może być obronny, może być w drzwiach.
  • Odpowiedz
@madtrexx: ta druga mapa lepsza - np w Kielcach nikt nie mówi "na pole", każdy mówi tak, jak powinno się mówić - "na dworze".

Fajny jest też Białystok i to charakterystyczne "śledzikowanie" xD.
  • Odpowiedz
  • 0
@nojasneurwa to jest mapa 1 podziału na drugiej mapie masz dokładniejsze podziały, także 2 stopnia. 1 podział tzn rodziny Dialektow. Mają wspólne cechy jak np wszyscy Słowianie i wszyscy Germanie. Więc Podkarpaciu bliżej do Krakowa niż do dialektu z Wielkopolski.
  • Odpowiedz
Niech się wpisują miejscowości co znają słowa:
1. przepadlisty
2. dożarty
Wpisuję swoje, bo znam oba znaczenia.:): Kęty, powiat Oświęcim.
  • Odpowiedz