Wpis z mikrobloga

@witamwszytskichwas: nie wiem jak sprawa wyglądała kilka miesięcy temu ale zacznę sobie od teraz na bieżąco śledzić ta sieć, póki co rzuca się w oczy centralizacja, bo pomimo tego, że jest 2004 nodów i około 6600 chaneli, to mocno rzuca się w oczy to, że jest kilka bardzo dużych nodów i one powodują centralizację, na oko 1% największych nodów czyli około 20 odpowiada za 35-50% chaneli, póki co ln jest na
@DzikiNick po co ci decentralizacja w ln? I'm bardziej zcentralizowane to będzie tym lepiej będzie działać i tak ci nikt nie ukradnie btc. Blockchain to rozumiem powinien być zdecentralizowany bo bez tego nie miałby sensu.
@pawlo74: w taki, że nikt czegoś takiego nie będzie robił, otwarcie takiego kanału kosztuje, zwykli użytkownicy chcę poniesć jak najmiejsze koszty i mieć przy tym jak największe możliwości, czyli logiczne jest to, że będą się łączyć tylko z dużymi nodami aby mieć jak najwięcej kanałów, niestaty w ten sposób będą powodować coraz większą centralizację, no ale może się mylę i większość większość woli większą decentralizacę od wyczyszczenia swojego portfela, najblizsza przyszłość
@pawe88: nie mi oceniać w jakim przypadku decentralizacja ln jest dobra czy zła, pisze tylko, że to jest tak skonstruowane, że decentralizacja ln jest nieunikniona, a włąściwie są pewne, uzależnienie całej sieci od kilku nowdów jest moze korzystne ekonomicznie ale należy sobie uzmysłowić, że korporacje które mają takie nody, bo zwykłuch użytkowników na to nie stać będą mogły w ten sposób manipulować siecią, poza tym jak jakiś z takich nodów padnie
@DzikiNick: jak na razie to widzę efekt zwiększenia liczby normalnych pełnych węzłów dzięki ln.
Czyli mówisz onchain jest bez sensu bo drogi czyli nie opłaca się otwierać kanału ale jak sieć nie ma ln to już nagle będzie się opłacało każdą transakcję wykonywać onchain i to nie grozi centralizacją? Moja logika cierpi bardzo mocno.
@DzikiNick za x lat jak ln wypali i btc będzie globalną walutą to każdy bank, firma związana z finansami, procesory płatnicze jak PayPal, Mastercard, Visa będą mieć własne nody. LN jest przeciwieństwem banków bo żeby zarabiać trzeba zainwestować własne środki a nie środki z depozytów.