Wpis z mikrobloga

zastanawia mnie trochę że wykopowi rasiści czasami wstawiają takie posty gdzie naukowo próbują udowodnić, że Murzyni są mniej inteligentni, bo to po prostu biologia, takie mózgi, co poradzisz, no po prostu są głupsi

no ale jak tak pomyśleć nie, to ewolucja wcale nie faworyzuje inteligencji. to tylko jedna z cech. czemu się czuć lepszym jeśli masz tam z dziesięć punktów ajkju więcej, ale no jednak przyznajmy się, nigdy tak szybko nie będziesz biegał
  • 162
@Piotrek00: chodziło mi o to, że upośledzenie umysłowe a testy inteligencji przeprowadzane na zdrowych ludziach to co innego.
np. jeśli Twoja siostra cierpiałaby na fenyloketonurię, to na jej podstawie nie mogłabym powiedzieć, że cała rodzina Piotrka00 jest mniej inteligentna. To nie ma nic do inteligencji zdrowych ludzi.
@Bartek1119994: Ja podałam pozycje literaturowe, Ty też mi je podaj, zamiast wklejać infografikę. Btw, z punktem: 1, 2, 7, 8, 6 nawet się nie kłócę i nigdzie tego nie napisałam.
Co do punktu 5 - wyraźnie pisałam, że 50% inteligencji jest uwarunkowanej genetycznie. Jednak nie 100%.
Zaznaczam, ze nie chce brac udziału w tej dziwnej dyskusji wiec offtop maly :P

i co najśmieszniejsze to wcale nie jest tak ze rasa rzutuje na twoją możliwość przyswajania wiedzy itd

To co ma miejsce to po prostu kwestia ich środowiska, wychowania i kultury


@Robaczywkasliwka: Wydaje mi sie, ze mylisz dwie kwestie, mądrość i inteligencje.
Twoj wpis znajduje odniesienie do mądrosci, czyli edukacji w dowolnej formie

Inteligencja jest nabyta, mozna wykorzystac
no ale jak tak pomyśleć nie, to ewolucja wcale nie faworyzuje inteligencji. to tylko jedna z cech


@WujaAndzej:
No i pół świata mówi po angielsku, francusku albo hiszpańsku xD. Tak to się skończyło.
@WujaAndzej: no ale jakby nie paczeć to te 10 punktow ajkju daje w przypadku ludzi o wiele wiencej niz troche szybsze bieganie

@phaxi No niekoniecznie. Zalezy w jakim środowisku żyjesz. Jesli żyjesz w środowisku gdzie bieganie jest istotne, albo wręcz wplywa na przetrwanie to bieganie będzie bardzo pomocne.
@Rekordnaklate110

To ktokolwiek jeszcze podwaza testy IQ ?


Chyba co drugi psycholog. Gdybyś studiował kiedykolwiek psychologię to byś usłyszał, że inteligencja to przede wszystkim to, co mierzą testy.

wszyscy wierzą w testy IQ oprócz lewactwa które na siłę chcę udowodnić że wszyscy są równi


No właśnie nikt nie zdefiniował dokładnie, czym dokładnie jest inteligencja, więc samo mierzenie cechy przysparza problemy, np. tej natury, że w jednym teście inteligencji ktoś może mieć niski
@WujaAndzej: no ale przecież mają rację. Śmieszni to są pseudoantyrasiści twierdzący, że przez 30000 lat izolacji w różnych warunkach cechy związane z budową mózgu nie zróżnicują się. Porównaj kości szczękowe Murzyna i Aborygena, a przecież szczęki mają mniejsze znaczenie niż intelekt. A najśmieszniejsze jest to, że twierdzą, że wszyscy mamy taki sam intelekt i tylko żydzi Aszkenazyjscy mają większy ponieważ - i tu pada ten wyśmiewany rasistowski argument o doborze naturalnym
@phaxi: mi sie wydaje ze czarni nie mieli po prostu warunkow do rozwoju. W afryce wszystko chce Cie #!$%@?, dochodzi do tego niesprzyjajacy klimat, choroby no i brak potrzeby myslenia dlugofalowego. Nie musieli przygotowywac sie na zime tylko cos tam upolowac, powalczyc miedzy soba i poruchac. Nic dziwnego ze geniusze matematyczni sie im nie przydali i zostala populacja tylko tych najsilniejszych -chadow ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Inteligencja nie jest nabyta w całości


@KRISSVector: nie wazne czy badajacy sie ma 10 czy 20 lat, wynik bedzie jednakowy/zblizony (standardowe odchyly sa dopuszczalne)

W zależności od założeń, od 50-40% jest uwarunkowana czynnikami socjoekonomicznymi.

Wedlug czesci osob badajacych, kazdy znajdzie cos dla siebie, sa tez naukowcy ktorzy twierdza, ze globalne ocieplenie jest mitem

A sam profesor Nosal mówił, że i ją należy ćwiczyć.

Dokladnie to samo napisalem, ale nie zwiekszasz ilorazu,