Wpis z mikrobloga

@oruniak: nikt nie każe się nim jarać, sam nie jestem fanem Lalki - co nie zmienia faktu, ze była to książka nowatorska i pozwoliła rozwijać się polskiej literaturze. Jakby wprowadzili taką Pałubę do kanionu to dopiero byłoby narzekanie ;)
  • Odpowiedz
@oruniak: Nad Niemnem he he he ( ͡° ͜ʖ ͡°). To jest dopiero syf. Cały czas nas uczą o tym jak przegrywamy, ale moralnie jesteśmy zwycięzcami ( ͡ ͜ʖ ͡). Gdy inne kraje szczycą się zwycięstwami
  • Odpowiedz
@oruniak: Mickiewicz ssie ale Słowackiego to Ty szanuj. Te same książki na maturach to jest chyba wina polskiego systemu szkolnictwa, studentów polonistyki maltretuje się tymi mega słabymi książkami, a potem oni znęcają się nad uczniami.... Tyle lat edukacji, tyle książek, tyle wierszy; a oni ciągle męczą bułę Panem Tadeuszem, Lalką i Chłopami.... Ale czego oczekiwać? Te książki są opracowane pod każdym kątem i masz gotowy klucz odpowiedzi z klapkami na oczach,
  • Odpowiedz
@oruniak: Przecież jakby dali co innego, to by się większość zesrała na rzadko xD
O ile sam program polskiego jest (a przynajmniej był te 5 lat temu jak chodziłem do licbazy) w miarę ok pod względem kanonu, tak przygotowanie do matury polega na mechanicznym klepaniu rozprawek i uczeniu się o 4 lekturach. Zero nauczania pod kątem rozumienia kontekstów epok, kultury, nurtów literackich czy filozoficznych, ich powiązania z wydarzeniami historycznymi. Jest to
  • Odpowiedz
@oruniak: Lalka to książka, która jest aktualna w każdych czasach, pokazuja jak można czasem stracić głowę dla miłości, ile można zbudować lub zniszczyć z tego powodu. Szanuję tą lekturę.
  • Odpowiedz
  • 2
@oruniak ile matura z polaka jest warta, pokazują wyniki matury mojej dziewczyny, 90 procent z rozszerzonego polskiego i 50 z podstawy, będac bardzo dobrze przygotowaną
  • Odpowiedz