Wpis z mikrobloga

Może mi ktoś wytłumaczyć, czemu w Polsce panuje taki kult tego pana?

Ja rozumiem, twórca Wiedźmina, czyli najpopularniejszej polskiej marki, ale kult i tak jest znacznie przesadzony.

O ile taki Wiedźmin 3 stanowi światową klasę i bije konkurencję na głowę, tak same książki już nie są jednymi z najwybitniejszych na świecie, a w zasadzie to takie typowe heroic fanasy.

Fakt, trzeba przyznać, że opowiadania trzymały wysoki poziom, ale już saga o Wiedźminie była słabsza, zwłaszcza że Sapkowski ma jakąś dziwną umiejętność do obniżania poziomu w miarę pisanego tekstu i pierwsze tomy są dosyć ciekawe, a pod koniec jest nuda spowodowana grafomaństwem i wpychaniem na siłę jakichś pobocznych wątków z dupy i rozczarowujące zakończenie.

Tak samo z Trylogią Husycką, gdzie pierwszy tom był bardzo ciekawy, zwłaszcza przez dodanie do historii elementów fantasy, które były jednak zawsze gdzieś na uboczu i tylko dodawały uroku, a w kolejnych są już pełnoprawni magowie, zaklęcia, demony i inne takie głupoty. O zakończeniu tej trylogii już szkoda gadać, bo było tak głupie, że musiałem chodzić po pokoju z żenady.

Pod względem swojej dziedziny gry, nawet słaba dwójka, są nową jakością i wybijają się na tle konkurencji, a książki Sapkowskiego są po prostu średnie, nie licząc opowiadań i pierwszego tomu Trylogii Husyckiej.

Najlepsze, że Andrzej by o to strasznie hurr durzył, bo ma się za wielkiego pisarza fantasy, w kraju, gdzie polskie fantasy jest bardzo niszowe i niezmiernie łatwo się wybić XDDDD

Gry, wbrew jego słowom, bardzo pomogły jego twórczości, bo wielu ludzi usłyszało o jego książkach, a bez gry znanej na cały świat nawet by nie spojrzeli na "książki jakiegoś pisarza fantasy z jakiejś tam Polski", bo przedtem Sapkowski najbardziej popularny był jedynie za naszą wschodnią granicą.

No ale wy może macie inne zdanie i uważacie Sapkowskiego, za światowej klasy pisarza (XD)?

#niepopularnaopinia #takaprawda #sapkowski #wiedzmin #wiedzmin3 #ksiazki #fantasy
L.....i - Może mi ktoś wytłumaczyć, czemu w Polsce panuje taki kult tego pana? 

Ja...

źródło: comment_D9KjsjXg9lJujIz6KLX0TZEqIl4bS5j7.jpg

Pobierz
  • 78
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Lawrence_z_Arabii: po części efekt pierwszeństwa: Sapkowski był jednym z pierwszych polskich pisarzy fantasy, który zyskał dużą popularność, dlatego jest już "lasykiem.
Poza tym pisał low fantasy, które jest bliższe uczuciom czytelnika i w momencie wydania było raczej nowością na naszym podwórku.
No i imho najważniejsze wymienione wyżej: naprawdę dobra konstrukcja postaci.
  • Odpowiedz
No i imho najważniejsze wymienione wyżej: naprawdę dobra konstrukcja postaci.


@tyrald: Postaci i krótkich scenek sytuacyjnych, bo tego mu odmówić nie można, ale jako całość jest już gorzej.
  • Odpowiedz
  • 0
@Lawrence_z_Arabii forum ogólne. O tym czy dobry z niego pisarz czy nie. Na wiele tematów takich wpadałem, z pewnością na wykopie też był ale to nie znaczy że będę przeszukiwał archiwum żeby to udowodnić.
Dlaczego się odezwałem? Ponieważ mi się nudziło a akurat trafiłem na wpis :) to wstukalem swoje nic nie dające do dyskusji parę liter, od tak
  • Odpowiedz
@Lawrence_z_Arabii: Fani Sapkowskiego mają raczej stały zestaw argumentów przemawiających za jego umiejętnościami, ale ja chciałbym dodać nowy, który chyba rzadko się pojawia.

Autor Wiedźmina w bardzo kreatywny sposób bierze użytek ze swojej erudycji, umieszczając na kartach powieści nawiązania do innych książek, do historii czy filmów. Nie jest to pełen powagi hołd wobec innych dzieł, a bardziej rodzaj intelektualnej zabawy, umiejętność przemieszania ze sobą różnych utworów. Niektóre skojarzy każdy z nas już po pierwszej lekturze. Inne zauważałem dopiero za którymś razem, gdy z wiekiem zwiększyła się nieco wiedza na kilka tematów. Jestem pewien, że jeszcze wiele takich schowanych cukierków mam do znalezienia w książkach Sapkowskiego.

Moje ulubione przykłady:
- Opowiadanie Maladie. Główny bohater, zaatakowany przez bandytów, myśli "Nienawidzę kuszy. Gdybym był papieżem, zakazałbym jej pod karą ekskomuniki". Historia uczy, że była to broń używana za tak śmiercionośną, że pewien ojciec święty naprawdę wprowadził
  • Odpowiedz
@Lawrence_z_Arabii: Nie ma żadnego kultu Sapkowskiego. Jako autor jest uważany za ważną postać w historii polskiej literatury. Jest chyba jedynym współczesnych polskim autorem, który odniósł tak wielki sukces na całym świecie. Jako autor zapoczątkował również modę na dodawanie do fantasy elementów z kultury słowiańskiej. Myślę, że dałoby się jeszcze coś prawdziwego i pozytywnego o nim napisać.
Chyba zabrakło Ci pomysłów na wpisy, skoro musisz wałkować temat Sapkowskiego.
  • Odpowiedz
@Lawrence_z_Arabii:

'rozczarowujące zakończenie' serio? Zakończenie Wiedźmina bardzo mi się podobało.

SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER

Przeniesienie Geralta i Yen do Avalonu jest najlepszym zakończeniem. Jak dla mnie przynajmniej. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Lawrence_z_Arabii Pisał w okresie posuchy i to fantastyke dla raczej starszego odbiorcy wplatajac tam trochę słowiańskich wierzen. Plus ciekawe dialogi i dosyć duża lekkość stylu. Na te czynniki bym stawiał.
  • Odpowiedz
O ile taki Wiedźmin 3 stanowi światową klasę i bije konkurencję na głowę, tak same książki już nie są jednymi z najwybitniejszych na świecie, a w zasadzie to takie typowe heroic fanasy.


@Lawrence_z_Arabii: i tu się zgodzę. Taki Herbert swoim pomyślunkiem wyprzedzał zdecydowanie Sapkowskiego. Ale też nie można mówić, że świat wiedźmina nie jest dobry. Jest bardzo dobry i w sumie jak na polaków to kogo masz? Dukaja? Lema? Na
  • Odpowiedz
@Lawrence_z_Arabii: patrzysz na to z perspektywy dnia dzisiejszego. Gdy wychodziły pierwsze opowiadania, to był to ogromny powiew świeżości na polskim rynku, to była nowa jakość. Sapkowski pokazał, że w naszym kraju da się pisać fantasy na światowym poziomie. Dodaj do tego trawestację czy wręcz euhemeryzację znanych baśni, legend, mitów. Czytelnicy starali się wyłuskać wszystkie możliwe aluzje, a tych Sapkowski zamieszcza naprawdę dużo.

Gry nie dały literackiemu Wiedźminowi popularności, bo tę
  • Odpowiedz