Wpis z mikrobloga

#godelpoleca #muzyka #true30 #polskamuzyka #rock

#20
Lech Janerka - Paragwaj

[TU](https://chomikuj.pl/poley_kolego/lech+janerka/CIVQED7eP/Lech+Janerka+-+17+-+Paragwaj,3799519016.mp3(audio)) - lepsza jakość na legendarnym chomiczku

Janerka był tylko jeden - w takim sensie, że nie potrafię sięgnąć do biblioteczki snobizmu, żeby wymyślić dla jego twórczości należytego porównania w zachodnich standardach. bo wszyscy wiemy, że polskim Elvisem jest Krzysztof Krawczyk, a Michał Wiśniewski to nasz rodzimy Ziggy Stardust(przepraszam XD). A Janerka jest tylko jeden, nasz, Polski.

czyli kolejny artysta, który musiał się tu znaleźć, a do ostatniej chwili nie wiedziałem jaki utwór wybrać. na szczęście sonda uliczna(społeczny eksperyment, czy tam ekskrement) bardzo mi pomogła. może to wina sformułowanego pytania - "gdzie chciałby/ałaby pan/pani spędzić wakacje - w Paragwaju czy w Epidemii Epilepsji?", na 100 ankietowanych 99 powiedziało, że w Paragwaju. a ta jedna osoba, jeden jegomość, który nerwowo pocierał oczy i we wczorajszy sposób wybełkotał - jak mi się dorzucisz do fajek to odpowiem - po zapłacie powiedział, że w Estonii. zatem lud zadecydował.

a za co 20 pozycja? za miesiąc i tak powiem, że za nisko, bo przy tym kawałku byłem najwyżej jak tylko mogłem.
zdałem sobie sprawę, że świat marzeń nie istnieje. żadna z kupionych przeze mnie map w sklepie ze śmiesznymi rzeczami nie prowadzi do takiego miejsca. na końcu tęczy nie czeka na nas fortuna. ale już na samym początku fortuny, tęcza od nas ucieka.

ten cały Paragwaj, ucieleśnia i kondensuje w sobie wszystkie atuty, już dojrzalszego artystycznie Janerki. zaangażowana poezja ukryta w przydługim płaszczu, celuje prosto w serce wszystkim #!$%@? i świniom, które zatruwały nam życie. uskrzydlająca plastyka słowa i dźwięku. alchemiczna wycieczka ponad szary horyzont, na #!$%@?ącym ospały kurz, tęczowym sterowcu. eksplozja sproszkowanych kolorów grająca w szachy z implozją zdenaturowanych półgłosów. bursztynowy kalejdoskop malujący obrazy na słońcu, które nie męczy wzroku...

i wtedy pojąłem- świat marzeń jest w każdym z nas. pamiętajcie, żeby go nie zaniedbać.
KurtGodel - #godelpoleca #muzyka #true30 #polskamuzyka #rock

#20
Lech Janerka - P...
  • 2