Wpis z mikrobloga

Mireczki potrzebuję z grubsza zasymulować w programie Autodesk CFD (pewnie dla was to podprogram xd) przepływ powietrza powstały przez obracający się model śmigła. Ogólnie to bazowałem na tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=J6vyPVV96wQ jednak wciąż się zastanawiam czy zastosowane tu warunki brzegowe wystarczą (czyli samo ciśnienie na ścianach prostopadłych do przepływu powietrza). Zastanawiam się co z 4 pozostałymi ścianami. Jakie dać tam warunki aby nie zakłócały przepływu ? Ogólnie to muszę porównać otrzymane prędkości strug powietrza w paru punktach oddalonych o odległość x od modelu śmigła do takich zmierzonych w rzeczywistości za pomocą rurki Prandtla.
#cfd #mes #cad #autodesk
Pobierz sievca - Mireczki potrzebuję z grubsza zasymulować w programie Autodesk CFD (pewnie d...
źródło: comment_fhfjWeY2IBAEg3aKOmyYQMpquQF7OFo2.jpg
  • 8
@sievca: nie wiem jak w tym programie jest to określone, ale szukaj czegoś w stylu: moving wall, free slip. Z takim warunkiem nie będziesz uwzględniał tarcia płynu o ściankę (prędkość płynu przy tych ścianach nie będzie wynosiła 0)
@sievca o kurde, nawet nie wiedziałem, że Autodesk coś takiego ma. We fluencie takie rzeczy można robić przez dynamic mesh danej domeny, gdzie ustalasz prędkość kątową na przykład.
@dadea1: Znalazłem coś takiego: Unknown
This is a “natural” condition meaning that boundary is open, but no other constraints are applied.

Unknown is used mostly at the outlets of compressible flow analyses. For supersonic flow, neither the outlet pressure nor the velocity are known. Either condition could result in shock or expansion waves at the outlet.

ale nadal nie jestem pewny czy to jest to na 100%
@sievca: Hej! Możesz spróbować zobaczyć jak będzie przebiegać symulacja, gdy na tych dalekich ścianach zastosujesz warunek brzegowy przypisujący ciśnieniu wartość ciśnienia odniesienia. Mam na myśli, żebyś potraktował te ściany jako tak odległe, że Twój przepływ praktycznie nie ma na nie wpływu i ciśnienie na nich jest równe ciśnieniu atmosferycznemu. Jeżeli możesz to napisz z jakich warunków możesz skorzystać w tym programie. Wydaję mi się również, że potrzebujesz większej domeny przepływu, szczególnie
@dadea1: I myślisz że jeżeli zależy mi aby prędkość symulowanych strug powietrza była jak najbliższa sytuacji że śmigło kręciło się w przestrzeni bez żadnych przeszkód to ten warunek dać na wszystkich ścianach czy tylko na tych równoległych do przepływu a na tych prostopadłych ciśnienie?

@kadetPirx:
Wszystkie warunki umieściłem w .jpg poniżej. Większość jest również opisana tutaj http://help.autodesk.com/view/SCDSE/2018/ENU/?guid=GUID-F1CF2005-3FD3-4A0C-9224-0093F875D697 i zastanawiam się czy mógłbym jeszcze coś dodać aby symulacja lepiej odzwierciedlała rzeczywiste
Pobierz sievca - @dadea1: I myślisz że jeżeli zależy mi aby prędkość symulowanych strug powie...
źródło: comment_ruLkxRxYC9jMMjr8tL7f9Yi6PNW1WnpP.jpg
@sievca: No to warunek slip / symmetry może być pomocny na ścianach. A jaki model turbulencji? Może Spallart Allmaras dałby radę. Sprawdź też różne gęstości siatek czy dają podobne wyniki.