Wpis z mikrobloga

@kamien23: spoko jest to zdjęcie, ja tylko jako ciekawostkę dodam, że szwajcarska obrona przeciwlotnicza sadziła i do Nazistów z mitycznej Nazji, i do Aliantów. Wprawdzie do Nazistów sadzili bardziej celnie niż do Aliantów. Hitler raczył zresztą to wypomnieć Szwajcarom - że jakiś tam procent samolotów latających nad Szwajcarią zostaje zestrzelinych. Szwajcarzy odpowiedzieli, że dokładają starań, ale bardzo im przykro, że ich obrona przeciwlotnicza nie jest tak skuteczna, jak niemiecka :)
@WarsawWatches: tak, w ogóle z tym "przechowywaniem" to jest tak, że wyciulali Niemców na kilkadziesiąt miliardów euro (w przeliczeniu na dzisiejszą wartość). Co ciekawe, przyjmowali na leczenie żołnierzy zarówno alianckich, jak i niemieckich. Byli neutralni do bólu. Szanuję.
@ediz4: gwarantuję ci, że Szwajcarzy to naród o wiele bardzie "moralny" niż nie napiszę jaki inny naród, żeby po mnie ziebro nocą nie przyszło. Natomiast jeśli chodzi o państwo, jako organizację strzegącą interesów swoich obywateli - no cóż, wtedy moralność wkłada się do kieszeni i zaczyna się dbać o dobro kraju i społeczeństwa. Tak na to patrzę, więc "moralność" do państwa to tak średnio mi się klei.
@noitakto: Nie pytam o moralność Państwa a jego obywateli. Czerpali gigantyczne zyski z holokaustu i grabieży całej europy piorąc dla Niemców kasę. Do tego wspierali gospodarkę wojenną Niemiec zakupując dla nich towary których oni sami nie mogli pozyskać. Na koniec sporo pieniędzy zdeponowanych przez wysokich rangą nazistów sobie po prostu zawłaszczyli. I nie gadaj że zostali zmuszeni bo tak nie było.
@ediz4: zacząłeś wypowiadać się temat ich moralności, ja pisałem o ich moralności w czasie teraźniejszym, ty w czasie przeszłym. A co to ma wspólnego z historią? Tak jak pisałem wcześniej - jeśli czerpiesz wiedzę o świecie z romantycznego przekonania, że świat jest, lub powinien być, oparty na prawości... no cóż, masz prawo do swoich przekonań, dla mnie one są fantazją odklejoną od rzeczywistości.
@noitakto: Co za bzdury wygadujesz. Zrobiłeś im laurkę

tak, w ogóle z tym "przechowywaniem" to jest tak, że wyciulali Niemców na kilkadziesiąt miliardów euro (w przeliczeniu na dzisiejszą wartość). Co ciekawe, przyjmowali na leczenie żołnierzy zarówno alianckich, jak i niemieckich. Byli neutralni do bólu. Szanuję....

co wyśmiałem i zamiast się odnieść to klepiesz jakieś komunały o romantycznym przekonaniu i prawości na świecie.
Tak. Naziści wyrywali zabitym w Auschwitz i innym obozach
@ediz4: kolego, na tragedii Żydów biznes zrobiło, albo mniej lub bardziej pośrednio zyskało pół świata. Wszystkich teraz będziesz gonił, #!$%@?ąc im moralnością nad głowami? Nic, tylko moralność i moralność. Prawda jest taka, że świat, w którym żyjemy nie ma absolutnie nic wspólnego z moralnością. Moralność to może mieć pojedynczy człowiek, a nie całe systemy. Całe systemy to uprawiają politykę, która jest brudna, a jest brudna, bo zawsze jest ktoś silniejszy, przeciwko
To my żyjemy w kraju, w którym populiści nas karmią moralnością, jakimś poczuciem bycia lepszymi blablabla, i stąd ludzie pogrążają się we frustracji, bo "ojej, jaki ten świat niesprawiedliwy". Tymczasem świat nie jest ani niesprawiedliwy, ani sprawiedliwy.


@noitakto: Bla bla bla Co mnie PiS obchodzi. Wyciąganie PiS-u w temacie o współdziałanie z ludobójcami to już wysoki poziom choroby ideologicznej.

kolego, na tragedii Żydów biznes zrobiło, albo mniej lub bardziej pośrednio zyskało
@ediz4: tak jak już pisałem - dyskusja o moralności to naiwność. Jak sobie chcesz, to sobie żyj w takim świecie. A jeśli bardzo chcesz rozmawiać o moralności to zrób sobie eksperyment myślowy, i idź do swoej szafki w kuchni. Sprawdź ile masz produktów zawierających olej palmowy. Jeśli masz choć jeden taki, to oznacza to koniec dyskusji o moralności.
@noitakto: Mam nadzieję że też nie dyskutujesz o moralności Polaków w kontekście różnych wydarzeń.

Sprawdź ile masz produktów zawierających olej palmowy. Jeśli masz choć jeden taki, to oznacza to koniec dyskusji o moralności...

Co Ty znowu za brednie wymyślasz. I to jest niby analogia - top kek.
@ediz4: no dobra. Widzę, że kolega jest głównie zainteresowany sobą. Jeśli ma ci to sprawić radość, możesz sobie w tym pościnpisać do woli o swoich przekonaniach. Ja spadam.