Wpis z mikrobloga

Rządowy projekt nowego prawa, nad którym pracuje Sejm, zakłada ograniczenie naszej wiedzy o funkcjonowaniu systemu ratownictwa medycznego. Pierwszy projekt zawierał wyłączenie jawności nawet takich informacji jak np. czas dojazdu karetki, liczba stanowisk dyspozytorów medycznych w poszczególnych dyspozytorniach medycznych, kwalifikacje zawodowe dyspozytorów medycznych czy liczba wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego.
Do przewodniczącego Komisji Zdrowia – Bartosza Arłukowicza oraz do Marszałka Sejmu RP złożyliśmy Stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2137 z 11 grudnia 2017 r.).
Po pierwszym czytaniu sejmowa komisja wyeliminowała część ograniczeń, nie można jednak wykluczyć powrotu do pierwotnie zaprojektowanych regulacji.

Więcej: https://siecobywatelska.pl/bedziemy-wiedzieli-o-systemie-ratownictwa-medycznego/

#prawo #medycyna #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #polityka
  • 14
@Watchdog_Polska: Nie bardzo czaję o co chodzi. System znam tak jakby "od środka" ale nie wiem jakie informacje są komukolwiek potrzebne i do których jest obecnie ograniczony dostęp? Tyle sprawozdań, które wysyłamy do różnych podmiotów i nadal ktoś narzeka na brak informacji? Proszę o jakieś krótkie wprowadzenie do tematu, z góry dziękuję.
@ciezka_rozkmina: Nie wątpimy, że jako pracownik systemu ratownictwa musisz zbierać mnóstwo informacji. Chodzi o to, co później się z nimi dzieje i czy zwykli obywatele/ki będą mieć nich jakiś pożytek (i w ogóle dostęp do nich). Dotąd w publikowanym w internecie Wojewódzkim planie działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego można było znaleźć szereg ważnych informacji. Projekt nad którym pracuje rząd przewiduje wyłączenie z publicznego dostępu szeregu informacji.
W opinii opisaliśmy przykłady, które