Wpis z mikrobloga

Oto jak wygląda rynek pracy w Niemczech (mieszkam tam od 10 lat). W czwartek wieczorem wysłałem na e-mail, CV do jednej z firm o podobnym profilu jak firma, gdzie obecnie pracuje. Po dwudziestu minutach!!! dostaje odpowiedź z zaproszeniem na rozmowę. Umawiam się na piątek popołudniu. W poniedziałek dostaje telefon o treści: chętnie Pana zatrudnienimy. Stawka 18 € brutto na czas próby, potem będziemy negocjować. Plus dodatkowo płatne drugie zmiany oraz trzynasta pensja na święta.

Ciśnienie mi się podnosi jak w Polsce widzę ogłoszenia polskich januszy za stawki 18 zł. Chciałbym wrócić do ojczyzny, ale żyć w niej jak człowiek, a nie od dziesiątego do dziesiątego...
#cnc #niemcy #praca
  • 48
@miki4ever Wytłumacz mi, bo nie ogarniam: - jaki sens robić automatyzację na przykład dla jednego wału korbowego (praca na kilkanaście godzin), a potem na przykład nowej kolby do prasy, które się zepsuła (także kilkanaście godzin).
Firma do której przechodzę wykonuje wyłącznie duże gabaryty z tytanu do rafinerii i platform werniczych i im też nie opłaca się automatyzacja.
@fastmotion słowo klucz Monachium. Pensje w Bawarii są wyższe niż w NRW, ale koszty życia też odpowiednio. Przykład: inżynier z mojej działki w NRW i okolicy rocznie 60k €, a w Bawarii 75-85k €. Po prawdzie to i tak kto może to da dyla do Szwajcarii, bo za to samo kasa jest 1,5 do 2 razy tyle.
Co do wspaniałości rekrutacji w DE to bym się spierał. Podejście owszem bardziej ludzkie, ale
@chaberr: Oto jak wygląda rynek pracy w Polsce (mieszkam tam od całe życie). W czwartek wieczorem dostałem na e-mail projekt do wyceny od jednej z firm o podobnym profilu jak firma, gdzie obecnie pracuje. Po dwudziestu minutach!!! dostaje odpowiedź z zaproszeniem na doprecyzowanie szczegółów. Umawiam się na piątek popołudniu. W poniedziałek dostaje telefon o treści: chętnie Pana zatrudnienimy. Stawka 5k netto za projekt, potem będziemy negocjować. Plus dodatkowo mame ugotuje mi
@chaberr: Czy ta 13 pensja to nie jest tak, że oni dzielą Ci twój roczny dochód na 13 części, a następnie w grudniu dostajesz pensję za grudzień i jeszcze tą 13 część? No wiesz, w sumie wychodzi na to samo.

Co jest fajne w rekrutacji w DE to na pewno to, że zwracają koszty podróży. Byłem w kilku rozmowach na południu i każdorazowo zwracali mi za paliwo plus nocleg. Nie ukrywam,
@Pikieros Masz pracę przez pośrednika, a to zawsze skutkuje mniejszą stawką. Nawet premie i urlopy możesz mieć mniejsze jak pracownicy "normalnie" zatrudnieni...
@chaberr: jestem krócej od Ciebie za nasza zachodnia granica ale o tych 1500€ brutto to chyba troche przesadzasz. Przez pośrednika zwykły wafel na magazynie wezmie 1600-2000€ brutto. Bez pośredników na fescie to ludzie tyle netto biorą. Patrząc na Twoje 18€ brutto to wyjdzie „na jedynce” 12,5€ około na rękę. 1,8k/m € jako specjalista to troche lipa.
@miki4ever: Ad. dyskusji o automatyzacji #cnc. Pełna zgoda, że kiedyś się to uda. Póki co operatorzy/programiści mogą spać spokojnie, ale zgodzę się z Tobą, że to minie.

Natomiast czego nie da się zautomatyzować - ot, u nas obrabia się elementy które na maszynach spędzają od około 30 minut do - w ekstremalnych przypadkach - ponad 24 godzin. I praktycznie nigdy nie robimy 2x takiego samego elementu, każdy indywidualny, większość wymaga
@gdyzgasnieswiatlo:
ja nie jestem w temacie cnc. Nie wiem czy do tego potrzeba studiow czy technika, ale tez wydaje mi sie, ze to sa dosc normalne warunki (jak dla technika). Zadne kokosy, taki po prostu standard. Jestem od 3 lat w DE i mam 4k brutto miesieczne. W moim wypadku po studiach. Na polnocny to taka standardowa wyplata dla mlodego inzyniera.
@Zorannio Zgodzę się z Tobą. U nas również rzadko obrabia się te same elementy. Mało tego to jeszcze nie wymyślono maszyny, która sama przemierzy detal,a potem mikrometer i skoryguje błąd.

Ps. Samochody bez kierowców to już teraźniejszość. W Paryżu od następnego roku będą takie taxi.
@miki4ever: Właśnie z tym polemizuję - twierdzę, że troszkę wyprzedzasz czas - tak o 10-20 lat.
Może i technicznie jest możliwe już teraz zastąpienie większości operatorów, choć trudno mi określić, czy rzeczywiście aż większość jest już zbędna, może to lekka przesada.
Ale nie oznacza to, że zostaną zastąpieni tak szybko. Ten proces potrwa jeszcze długo, a jako że branża się rozrasta, to minie jeszcze wiele lat, zanim obecne rozwiązania cnc znikną
@miki4ever:
"się zdziwisz za pare lat, ceny mocno poszły w dół. Wszyscy idą w OEE, a tego nie zrobisz bez automatyzacji."
"Nigdzie nie napisalem, ze to wydarzy sie w tym roku. Rowniez uwazam, ze to perspektywa kilkudziesieciu lat."
Bądź konsekwentny.