Wpis z mikrobloga

Dzisiaj mój znajomy (prawnik) podsunął mi pewną myśl jak i pomysł jak "zaorać" pewnych "szanowanych" YouTuber'ów / Streamer'ów - o dziwo może to być bardzo skuteczna metoda ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Często na live'ach czy nawet na wrzucanych filmikach na YT autorzy organizują konkursy gdzie "coś" można wygrać.
Ludzie biorący udział muszę przeważnie wykonać jakąś konkretną czynność (polubienie, komentarz, udostępnienie itp), a potem zostaje rozlosowany zwycięzca... i tutaj padło bardzo istotne słowo - ROZLOSOWANY.
Rozlosowany w sposób random'owy (często przez jakieś programy / strony) - chyba już wiecie na czym może polegać ten "sposób zaorania" (ʘʘ)
Jeżeli jeszcze nie wpadliście na to o co może mi chodzić to już tłumaczę...
Zgodnie z polskim prawem organizowanie loterii bez zezwolenia to przestępstwo albo wykroczenie karnoskarbowe gdzie grzywna może wynosić nawet do 240 stawek dziennych (w 2016 r. było to maksymalnie niecałe 6 milionów złotych).
Czyli upraszczając: jeżeli nie masz zgody na organizowanie loterii gdzie zwycięzca jest wybierany losowo to jest to przestępstwo, które odczuje się najbardziej po portfelu (i często nie są to małe kwoty).
Także pytanie czy mirki są gotowe na taką akcję? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#youtube #stream #patostreamy #bystrzaktv #danielmagical #rafatus #medusa #rafonix #boxdel #prawo
  • 36
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rutkins: haha teoretycznie masz racje, ale praktycznie to raczej nie udowodnisz tego czy było to "randomowe" losowanie, a na filmikach czy streamach często autorzy pokazują, że losują po przez "boty" i wtedy masz namacalny dowód :>
  • Odpowiedz
@Snowden: Tego typu akcje nie mają raczej znamion loterii promocyjnej z ustawy o grach hazardowych, więc w ten sposób nic nie zdziałasz. Gdybym miał czas i chęci kogoś takiego dojeżdżać, to szedłbym np. w kierunku sytuacji typu udostępnianie danych osobowych, nawoływanie do hejtu w kierunku jakiegoś widza, który gdzieś tam komuś zalazł na skórę. Naruszenia dóbr osobistych itp, ale wtedy trzeba by docierać do poszkodowanego i on musiałby inicjować postępowania.
  • Odpowiedz
@dvdimperae: Ale to co podałem w swoim wątku jest sposobem na "zaoranie", gdyż jesteś w błędzie jeśli myślisz, że te "akcje" nie mają znamion loterii. Mają "znamiona" i jeżeli ten wątek się rozwinie to mogę zrobić jakieś typu "ama" ze znajomym (prawnikiem), który spokojnie odpowie na Twoje wątpliwości.
  • Odpowiedz
@dvdimperae: Loterią staje się każda akcja promocyjna czy tam konkurs w momencie wprowadzenia do niej jakiejkolwiek formy losowości. Czy to w przypadku losowych nagród, losowego zwycięzcy czy losowego grona uczestników. Wystaczy jeden etap gdzie wchodzi losowość i automatycznie staje się to loterią. Więc tak to co oni robią to jest loteria.
  • Odpowiedz
@Snowden @bednar_WSRH
Jak masz jakąś szczątkową wiedzę na dany temat i próbujesz zastosować do niej jakieś zasady logicznego myślenia, to możesz dojść do pewnych podstawowych wniosków, ale niekoniecznie muszą być prawidłowe, bo nie zawsze wszystko jest takie proste i 0/1 jak Ci się wydaje. Dla przykładu, cytuję np. za: np. "Konkurs promocyjny a loteria promocyjna – czyli jak uniknąć ewentualnej odpowiedzialności karnej skarbowej",
dr Adam Bartosiewicz :
"należy jeszcze zauważyć, że nie bez znaczenia – w kontekście ewentualności uznania danego przedsięwzięcia promocyjnego za grę losową (np. loterię promocyjną) – będzie pozostawał cel organizatora tego przedsięwzięcia.

Zarówno w orzecznictwie sądowym, jak i w doktrynie wskazuje się, że celem gier losowych jest przede wszystkim osiągnięcie bezpośredniego zysku. Z kolei dla uczestnika gry losowej elementem decydującym o uczestnictwie w niej jest przede wszystkim ryzyko – straty
  • Odpowiedz
@Snowden: Taka sama sytuacja jest z płatnościami za wykonanie danej usługi przykładowo jeżeli napiszesz w treści donejta "puść mi utwór muzyczny X" bo sporo jest takich streamów listą życzeń za $, to zlecasz komuś wykonanie usługi, wszystko wpada w podatek dochodowy i też należałoby żądać dokumentu rozliczającego wykonaną usługę.
  • Odpowiedz
@MikIgn: zielonka to zielonka i tego nie zmienisz... po prostu się nie wychylaj ( ͡° ͜ʖ ͡°)
I właśnie za takie odzywki nikt tutaj nie "szanuje" zielonek, także pokazałeś że idealnie pasujesz do tego koloru ;)
  • Odpowiedz