Wpis z mikrobloga

Kolega pracuje jako senior dev w software house. Na evencie firmowym pojawili się managerowie od kontrahenta ze Szwecji. No i tak wszyscy sobie popili i jeden z tych Szwedów pyta się kolegi: ej, a ile zarabiasz? Kolega na to, że jakieś 2500 Euro na miesiąc, a Szwed w śmiech i mówi, że to mniej, niż jego firma płaci software house'owi kolegi za jeden dzień pracy teamu 3 developerów. I tak się śmiał skubany, ale po chwili skumał, że chyba palnął tajemnicę firmy po pijanemu i szybko się zmył. Także ten... #programista15k #pracbaza #pieniadze #biznes
  • 55
@fraciu: @Dzolejro:
No niestety nijak nie da się ukryć, że ceny w Niemczech w stosunku do zarobków są niższe niż w PL. Nie wiem jak z bezrobociem i łatwością znalezienia tej pracy, ale widać to praktycznie wszędzie. Na ulicach dużo mniej jest samochodów starszych niż 10 lat, również emeryci jeżdżą "wypasionymi" jak na cebuland autami. Ceny w sklepach oczywiście droższe niż u nas, ale stosunkowo niewiele - W dyskontach płaci
@PerkoS: jeszcze zawsze ciekawili mnie ci programiści "15k" (większość tyle pewnie na oczy nie widziała) bo niby większość z nich robi zdalnie i czy nie jest tak że są to raczej "małe" zarobki jak na kraje zachodnie ale w pl to idzie żyć
@dajmiereparacjemamchorynarod: no tak ale według mnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) zarobki są zbliżone bo idzie to robić zdalnie, tak samo kierowcy zarabiają mniej więcej jak na zachodzie bo jak by tyle nie zarabiali to nikt by nie jeździł dla polskiego dziada bo jak go i tak nie ma w domu to wolał by robić dla Niemca ale to są takie moje przemyślenia
@fraciu: zdalnie pracuja nieliczni, pracodawcy trzymaja bata nad praca z biura nie wazne ze masz raz 2h roboty raz 10 wazne zebys siedzial pokornie od 8 do 16 przed komputerem i szef cie widzial na kamerach :D
@dajmiereparacjemamchorynarod: co do zarobków w it znam mirka z Wrocławia niby dobry i tak przy piwie się go pytam jak to jest z tym 15k bo nie jestem z branży i ogólnie wyszło że no nie za bardzo owszem idzie ale trzeba być dobry (bardzo dobrym) a tak jak on jak się chce stabilną prace to w Polsce 9k (tyle on zarabiał 2 lata temu) i tutaj wracamy do wózka widłowego
@letot66: Wszystko dobrze powiedziałeś, tylko Ci się brutto z netto pomyliło. Średnia może oscylować w okolicy 2,2k, ale netto właśnie.
Na szybko znalazłem tylko dane z 2015 - 3,6k brutto, ale też info, że od 2008 wzrosła o ~15%, więc strzelę, że w 2017 mogło być już ok 3,7k
@letot66: już nie mogę edytować - dla singla może rzeczywiście nie być kolorowo, ale nadal - lepiej niż w Polsce.
U nas masz średnio ile? 2,5k netto? Czyli cztery razy mniej. A płacisz za wszystko w porywach dwa razy mniej. Tylko to porównuję. Może za mieszkanie będzie ze 3 razy mniej.
@fraciu tak jest przecież, te 15k na fakturze czyli realnie na rękę jakieś 12k to przecież 3k euro. Widziałem stawki w IT na zachodzie na ponad 10k euro więc 40k pln. Ale to dlatego że u nas są oddziały w których się klepie jakieś bzdety a prawdziwi eksperci robią w USA itp.

@PerkoS wiadomo że na zachodzie się żyje lepiej, ale nie na tyle żeby się przeprowadzać dla takiej gownopracy. Jedne rzeczy
@Dzolejro: no właśnie do gównopracy może nie, ale perspektywa pracowania na podobnym stanowisku za zachodnią granicą za te ~3-3,5k EUR jest całkiem kusząca.
Gdybym tylko tak nie nienawidził tego języka ¯\_(ツ)_/¯
Kolega na to, że jakieś 2500 Euro na miesiąc, a Szwed w śmiech i mówi, że to mniej, niż jego firma płaci software house'owi kolegi za jeden dzień pracy teamu 3 developerów. I tak się śmiał skubany, ale po chwili skumał, że chyba palnął tajemnicę firmy po pijanemu i szybko się zmył.


@grafikulus: jeżeli to jest samodzielny team, to mogą się od tego software hausu "odłączyc", a ewentualne kary pokryć w
@grafikulus: ja kiedyś jako junior pracujac dla pewnego gownianego software house’u w krk robiłem sam cała aplikacje. Dostawałem wtedy 1800 albo 2400 na miesiąc (stawka godzinowa, umowa zlecenie xD). Pewnego dni zobaczyłem ile software dostaje za ro co robie i wyszło między 30-40k xD