Wpis z mikrobloga

#programowanie, #testowanieoprogramowania, #prawo, #programista15k

Mirki ktoś na FB w grupie z ogłoszeniami o pracę dla kontraktorów wrzucił post z informacją iż oferuje także płatny urlop przy B2B.

Ktoś tam opisał, że to nie jest zgodne z Polskim prawem. Pomijając fakt, że wykorzystanie B2B zamiast umowy o pracę samo w sobie trochę jest sprzeczne z prawem pracy, to czy takie coś jak płatny urlop przy B2B jest niedozwolony?

Klient kupuje u mnie usługę, którą świadczę ciągle wystawiając co miesiąc faktury. To czy w danym miesiącu byłem 5 dni mniej czy więcej nikogo nie interesuje, skoro zawsze wystawiam taką samą fakturę - niezależnie od ilości godzin "przepracowanych". Zgadza się?
  • 9
@Yahoo_: A czego się nie czepiają? :D
Wiadomo, że tego typu praca przeważnie niczym się nie różni od pracownika etatowego - poza umową. Więc obowiązki etatowego Mirka programisty w korpo są takie same jak kontraktora. Czyli pisanie tego w ofercie samo z siebie nie jest zakazane? Bo to co później zostanie podpisane w kontrakcie to już inna sprawa. Tam można zapisać przecież wszystko i nie musi nic być na temat płatnego
@calkiem_przecietny: tego, że samozatrudnienie jest fikcyjne, a w rzeczywistości jest to praca na etacie. Ale z tego co teraz czytam to US raczej czepia się innych kwestii:

Zgodnie z wykładnią językową art. 5b ust 2 updof wypełnienie przesłanki wykonywania czynności pod kierownictwem zlecającego zależy od łącznego spełnienia trzech elementów, a mianowicie wyznaczenie przez zleceniodawcę:

1) dokładnego sposobu wykonania usługi,

2) czasu oraz

3) miejsca jej wykonania.
@calkiem_przecietny: @buntuubuntu: @Yahoo_:
Główna różnica to odpowiedzialność oraz dochodzenie/naprawa ewentualnej szkody / przekroczenia terminów.
Na UoP maksymalna kara, jaka Cie może spotkać to 3x miesięczne wynagrodzenie, a i tak masz prawo się odwołać do sądu pracy. Na B2B odpowiadasz całym majątkiem, a 1 dzień zwłoki po deadlinie może oznaczać znaczne kary finansowe (zwykle koszt 1 dnia roboczego). Widziałem umowy, gdzie kara za złamanie tajemnicy służbowej wynosiły 0.5 mln pln