Wpis z mikrobloga

Paradoks czarnego kruka
Sam paradoks paradoksem raczej nie jest, a pokazuje błąd w procesie poznawczym. W skrócie: jeśli powiemy sobie, że wszystkie kruki są czarne i zobaczymy czarnego kruka to utwierdzimy się w tym przekonaniu, z każdym kolejnym czarnym krukiem coraz bardziej. Po pewnych doświadczeniach może to prowadzić do pewnych wypaczeń w postrzeganiu świata. Weźmy wykopka, mizogina, który twierdzi, że wszystkie kobiety lecą na kasę. Wystarczy, że kiedyś np. doświadczył tego lub gdzieś zauważył takie zjawisko i teraz z każdym przypadkiem coraz bardziej utwierdza się w tym przekonaniu "wszystkie jesteście takie same, lecicie tylko na kasę". A prawda jest taka, że nie ma nawet dwóch takich samych płatków śniegu, a co dopiero ludzi. Może to prowadzić do tego, że aż zaczynamy szukać wyłącznie tez na potwierdzenie naszej przyjętej hipotezy. Albo inny przykład, niektórzy uważają, że latanie samolotem jest niebezpieczne, mimo, że to najbezpieczniejszy środek transportu; z każdym kolejnym wypadkiem, nawet gdzieś na końcu świata, ich przeświadczenie wzrasta. Nie zamykajcie się w swoich przeświadczeniach, utartych schematach, chociaż to prostsze. Dobrego dnia.
#oswiadczenie #takaprawda #gruparatowaniapoziomu #coolstory
  • 70
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie zamykajcie się w swoich przeświadczeniach, utartych schematach, chociaż to prostsze.


@fortheworld: słuszna uwaga, jednak co się tak martwisz innymi? Założę się, że jeśli rypnie się parę rzeczy w Twoim życiu to sam do tych schematów nieświadomie wrócisz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@oddalenie problemem nie jest raczej samo bezpieczeństwo, lecz wizja, w której podczas wypadku raczej się ginie. Częściej jednak ktoś wychodzi bez szwanku lub w ogóle przeżywa wypadek samochodowy czy kolejowy, niż lotniczy.
  • Odpowiedz
@fortheworld: Ogólnie to porównanie kobiet lecących na kasę może być odbierane na dwa sposoby
- do płatków śniegu - nie ma dwóch identycznych, ale lecenie na kasę to skala binarna gdzie 0 oznacza absolutny brak brania pod uwagę, a 1 - jedyny czynnik brany pod uwagę.
- do czarnych kruków - zdecydowana większość jest czarna, ale są kruki które mogą być traktowane jako nie czarne a np. ciemnoniebieskie. Albo istnieją
Usmiech_Niebios - @fortheworld: Ogólnie to porównanie kobiet lecących na kasę może by...

źródło: comment_NeWMoQQuI5FKXssZVvXIoGRBKcKMVdTC.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Usmiech_Niebios: wnioskowanie z niereprezentatywnej próby statystycznej również jest błędem poznawczym. Poza tym cecha taka jak "lotność na kasę różowych pasków" pewnie i będzie mieć rozkład normalny, jak większość tego rodzaju cech w dużych populacjach (chociaż nie jest to wcale pewne, w socjologii wiele cech ma inne rozkłady), a nawet i przy tego rodzaju wnioskowaniach, w których można wyrazić przekonanie graniczące z pewnością, że mamy do czynienia z normalnością dystrybucji, to
  • Odpowiedz
@zavalita:

@Usmiech_Niebios: wnioskowanie z niereprezentatywnej próby statystycznej również jest błędem poznawczym.

Nie, jest heurystyką. Wnioskowaniem na temat najbliższego otoczenia, na podstawie najbliższego otoczenia. Moje wnioski dotyczące Polek nie musą dotyczyć Brazylijek.

Do tego w moim otoczeniu próba najprawdopodobniej nie będzie reprezentatywna. Nie przeszkadza to we wnioskowaniu na temat tego otoczenia, na podstawie wyłącznie jego. Innymi słowy - kobiety które są na tyle bogate by nie musieć lecieć na kasę
  • Odpowiedz