Wpis z mikrobloga

Paradoks czarnego kruka
Sam paradoks paradoksem raczej nie jest, a pokazuje błąd w procesie poznawczym. W skrócie: jeśli powiemy sobie, że wszystkie kruki są czarne i zobaczymy czarnego kruka to utwierdzimy się w tym przekonaniu, z każdym kolejnym czarnym krukiem coraz bardziej. Po pewnych doświadczeniach może to prowadzić do pewnych wypaczeń w postrzeganiu świata. Weźmy wykopka, mizogina, który twierdzi, że wszystkie kobiety lecą na kasę. Wystarczy, że kiedyś np. doświadczył tego lub gdzieś zauważył takie zjawisko i teraz z każdym przypadkiem coraz bardziej utwierdza się w tym przekonaniu "wszystkie jesteście takie same, lecicie tylko na kasę". A prawda jest taka, że nie ma nawet dwóch takich samych płatków śniegu, a co dopiero ludzi. Może to prowadzić do tego, że aż zaczynamy szukać wyłącznie tez na potwierdzenie naszej przyjętej hipotezy. Albo inny przykład, niektórzy uważają, że latanie samolotem jest niebezpieczne, mimo, że to najbezpieczniejszy środek transportu; z każdym kolejnym wypadkiem, nawet gdzieś na końcu świata, ich przeświadczenie wzrasta. Nie zamykajcie się w swoich przeświadczeniach, utartych schematach, chociaż to prostsze. Dobrego dnia.
#oswiadczenie #takaprawda #gruparatowaniapoziomu #coolstory
  • 70
@fortheworld: Hm, a ja powiem inaczej. Moim zdaniem, każda dziewczyna leci na kasę. Bo to zapewni dobry byt jej rodzinie. Ale to od wartości danej kobiety zależy, czy leci na gotowe, czy będzie sama chciała coś osiągnąć I wspierać swojego partnera w osiąganiu celu. Jedne powiedzą "jesteśmy bogaci", mając na myśli, że od teraz będzie ciągnąć kasę od bogatego faceta, drugie powiedzą "jesteśmy bogaci", bo rzeczywiście osiągnęli to razem
@NPrBaz Ktoś tu podaje w pewnym sensie fakt naukowy (w psychologii to zjawisko jest opisane), a Ty wrzucasz do dyskusji "moim zdaniem" :D

Kobiety nie lecą na kasę tylko na "status majątkowo-spoleczny" - to nie to samo :)
@ShooleR: Ej, ale tak jest. Z codziennego życia, gdy spotykam ludzi i mówię im o czymś to zwykle przedstawiam kilka punktów widzenia na daną sprawę. Wystarczy że powiem coś kontrowersyjnego, co nie zgadza się z ogólnie przyjętym schematem to słyszę że albo jestem głupi albo dziecinny. I jak o czymś mówię to znaczy od razu że takie mam poglądy i jestem dziwny ¯\(ツ)
Paradoks czarnego kruka

Sam paradoks paradoksem raczej nie jest, a pokazuje błąd w procesie poznawczym. W skrócie: jeśli powiemy sobie, że wszystkie kruki są czarne i zobaczymy czarnego kruka to utwierdzimy się w tym przekonaniu, z każdym kolejnym czarnym krukiem coraz bardziej. Po pewnych doświadczeniach może to prowadzić do pewnych wypaczeń w postrzeganiu świata.


@fortheworld: patrz pic rel

Przede wszystkim chodzi o to, że jak utwierdza nas w przekonaniu, że kruki
loginnawykoppl - > Paradoks czarnego kruka
Sam paradoks paradoksem raczej nie jest, a...

źródło: comment_vOWeqGAD9qjw97n5zbZyAZrdcEYmskyI.jpg

Pobierz
@ShooleR: "Moje zdanie" nie ma wiele wspólnego z tym, w pewnym sensie, faktem naukowym, a z tym do czego nawiązał OP, próbując to podeprzeć tym faktem naukowym- który w tym przypadku wcale może nie mieć zastosowania.