Wpis z mikrobloga

@nontepeto: ostatnio ten patafian i szarlatan Jurek Zięba jest sławny. Niektóre moje znajome, po zostaniu mamami chyba wraz z łożyskiem pozbyły się mózgu. Cały czas wstawiają jego wykłady na fb, dyskutują, przytakują jak kury. Jak im napisałem, że to bzdury, to się rzuciły na mnie xd Że to są ich dzieci i nie będą szczepić xd już pousuwałem je ze znajomych, bo nie dawałem rady. Szkoda dzieciaków.
@nontepeto Taguj w takim razie #homeopatia , nie widzę związku z medycyną naturalną. Jeżeli dla Ciebie medycyna naturalna to worek do którego można wrzucić każde #!$%@? randomowego szarlatana to jesteś w błędzie, doedukuj się.

Przy okazji wyjaśnij dlaczego cały czas stosuje się mamograf w diagnostyce nowotworów piersi.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3473994/ do tego mała lektura dla zainteresowanych
Jeżeli dla Ciebie medycyna naturalna to worek do którego można wrzucić każde #!$%@? randomowego szarlatana to jesteś w błędzie, doedukuj się


@tomosano: Jest dokładnie tak jak napisałeś. Medycyna to nauka i ten fakt implikuje pewne dosyć ważne kwestie. Po pierwsze nie istnieje coś takiego jak inna medycyna, czy to naturalna, czy alternatywna, czy też jakakolwiek inna. Po drugie, jak byś tego nie nazwał, wszystko co nie mieści się w kanonie EBM
@tomosano: Bo jest dobry bo tani i dobry. Badanie nie niesie ze sobą zbyt wielu kosztów i ma bardzo dobrą wykrywalność (w połączeniu z badaniem palpacyjnym). Jasne, są inne badania - USG, MRI, galaktografia, mammoscyntygrafia, pneumocystografia. Ale i one mają swoje wady:
- USG jest jeszcze tańsze i można je wykonywać u młodych kobiet (budowa piersi "lekko" psuje badanie mammografem) ale jeśli badający nie zobaczy zmian no to... nie zobaczy zmian
@Archix: Oczywiście wiele zależy od konkretnego przypadku, niemniej USG jest statystycznie bardziej skuteczną metodą wykrywania nowotworów piersi - nawet do 90 % skuteczności.

Chciałem tylko zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo stosowania mammografii jako głównej metody diagnostycznej - zwłaszcza w Polsce, gdzie zdrowie pacjenta jest na dalszym planie.

Mammografia pomaga wykryć raka piersi, ale u młodych kobiet z genetycznymi predyspozycjami może zwiększać ryzyko tej choroby – sugerują badania opublikowane przez „British Medical Journal”.
@anenya: To jest dramat. Patrz co się stało w tym przypadku. Ktoś się niepokoi, że ma guzek w piersi a jakiś kretyn się wypowiada jak autorytet. Bez podstawowej wiedzy medycznej, bez wiedzy o stanie pytającego, obciążeniach, nowotworach w rodzinie i tak dalej. Jakiś popapraniec udziela porad i nie przyjdzie mu do pustego łba, że jego porada może się przełożyć na dramatyczne skrócenie czyjegoś życia.
@nontepeto: już kij tam z tym Ziębą, bardziej razi mnie głupota Grażyn:

nie póde do doktora, lepi nie wiedzieć

Inna kretynka jej jeszcze rację przyzna, i zamiast dożyć starości to ląduje kilka lat później w szpitalu z zaawansowanym rakiem i przerzutami i umiera w męczarniach
@QBA__:

ląduje kilka lat później w szpitalu z zaawansowanym rakiem i przerzutami i umiera w męczarniach

Jeżeli to robi na własny rachunek, to pies z nią tańcował. Choć "na własny rachunek" to lekka nieścisłość, leczenie zaawansowanego stadium jest kosztowniejsze niż profilaktyka lub leczenie początków choroby. Jeżeli ktoś sobie umyślił skonać w spokoju przy szklaneczce moczu, zagryzając to wszystko ekologiczną liofilizowaną kapustą, to jego problem. Nie mogę jednak znieść tych wszystkich samozwańczych
Jeżeli to robi na własny rachunek, to pies z nią tańcował. Choć "na własny rachunek" to lekka nieścisłość, leczenie zaawansowanego stadium jest kosztowniejsze niż profilaktyka lub leczenie początków choroby.


@nontepeto: No właśnie to mnie boli. Jak chce, to niech ginie, ale przy okazji sporo pieniędzy na ludzi z normalnym podejściem do leczenia zostanie przewalonych na taką idiotkę.

@nontepeto:

Nie mogę jednak znieść tych wszystkich samozwańczych specjalistów od leczenia chorób wszelakich.
QBA__ - > Jeżeli to robi na własny rachunek, to pies z nią tańcował. Choć "na własny ...
@tomosano: Spec ze mnie raczej słaby - ale mammografii nie wykonuje się u kobiet młodych (poniżej 35 rż.), ze względu na budowę piersi (głównie tkanka gruczołowa, na zdjęciu b, podobna do zmian nowotworowych, zdjęcie w zasadzie nic nie mówi). U takich kobiet w ruch idzie USG.