Wpis z mikrobloga

Sehrwus! Zapraszam na piąty z kolei wpis z tagu #historycznadniowka czyli wyboru ciekawszych wydarzeń z minionych lat oraz rocznic urodzin/uśmiercin znanych person.

Standardowo zapraszam do subskrybowania lub czarnolistowania, o łapki w górę żebrał nie będę.

5 stycznia

Jako ciekawostkę dodam, że tego dnia:
1580 – Król Stefan Batory wprowadził polski system pieniężny w Wielkim Księstwie Litewskim
1769 – James Watt opatentował maszynę parową
1813 – Dania ogłosiła bankructwo wskutek kryzysu spowodowanego udziałem w konflikcie francusko-brytyjskim
1866 – Władze rosyjskie wprowadziły obowiązek nauki języka rosyjskiego we wszystkich gimnazjach Królestwa Polskiego
1919 – W Monachium Anton Drexler założył Niemiecką Partię Robotniczą (DAP), przemianowaną później na NSDAP
1925 – Otwarto Polski Urząd Pocztowo-Telegraficzny nr 3, późniejszy Urząd Pocztowy nr 1 w Gdańsku, znany z obrony 1 września 1939 roku
1942 – Założono Polską Partię Robotniczą (PPR)
1945 – Polska i ZSRR nawiązały pełne stosunki dyplomatyczne / W ostatniej publicznej egzekucji w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau zostały powieszone żydowskie uczestniczki obozowego ruchu oporu: Ala Gertner, Róża Robota, Regina Szafirsztain i Estera Wajcblum
1966 – W rozegranym w Liverpoolu pierwszym w historii meczu piłkarskich reprezentacji Anglii i Polski padł remis 1:1
1972 – Prezydent USA Richard Nixon ogłosił rozpoczęcie programu załogowych lotów kosmicznych, przy użyciu wahadłowców
2001 – Premiera komedii filmowej Pieniądze to nie wszystko w reżyserii Juliusza Machulskiego
2011 – Sejm RP przyjął ustawę Kodeks wyborczy / Na antenie TVP1 wyemitowano dwutysięczny odcinek serialu Klan

Urodziny obchodzą (obchodziliby) m.in.:
1876 – Konrad Adenauer, niemiecki polityk, kanclerz RFN
1923 – Sam Phillips, amerykański producent muzyczny i łowca talentów (odkrył m.in. Elvisa Presleya i Johnny'ego Casha)
1932 – Umberto Eco, włoski pisarz, filozof, felietonista (Imię róży; Wahadło Foucaulta) i Raisa Gorbaczowa, rosyjska socjolog, pierwsza dama
1941 – Hayao Miyazaki, japoński mangaka, reżyser filmów anime (Mój sąsiad Totoro; Szkarłatny pilot; Księżniczka Mononoke; Spirited Away: W krainie bogów; Ruchomy zamek Hauru), jeden z założycieli Studia Ghibli
1949 – Andrzej Mleczko, polski rysownik, malarz, satyryk
1954 – Daria Trafankowska, polska aktorka, lektorka, dziennikarka radiowa
1968 – DJ BoBo, szwajcarski didżej, piosenkarz, producent muzyczny (Chihuahua) i Andrzej Gołota, polski bokser
1969 – Brian Warner alias Marilyn Manson, amerykański wokalista, członek zespołu Marilyn Manson

Zmarli m.in.:
1173 – Bolesław IV Kędzierzawy, książę mazowiecki, kujawski, krakowski i sandomierski, książę zwierzchni Polski
1818 – Marcello Bacciarelli, włoski malarz, tworzył na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego (odpowiada m.in. za jego najbardziej znany portret)
1858 – Joseph Radetzky, austriacki hrabia, feldmarszałek (na jego cześć Johann Strauss senior skomponował Marsz Radetzkiego)
1954 – Walter E. Scott, amerykański podróżnik, poszukiwacz złota, oszust i naciągacz

Miłego dnia!

#ciekawostki #historia i może #gruparatowaniapoziomu
  • 21
@genesis2303: Właśnie wychodziłem z założenia, że o tych 3-5 najważniejszych wydarzeniach biją z każdej strony, na onecie, wp itd. więc ten tag byłby wtórny. A rzeczy mniej istotne ale również ciekawe zostają wtedy pominięte.
@Kasjerzyna: właśnie o to chodzi, jest kontrowersja, to jest i poczytność to i kliki się zgadzają, nawet same historyczne wydarzenia bym jeszcze zrozumiał, ale kalendarium urodzin osobistości, po co? To wygląda bardziej jak szum informacyjny niż wpis, pomieszaniu kilku kategorii za bardzo, w efekcie nie pamięta się później z takiego wpisu nic, chyba że na samym początku jest jakieś znaczące wydarzenie która nas czymś zaskoczy to wtedy tylko to jedno zapamiętamy.
@genesis2303:

ale kalendarium urodzin osobistości, po co?


Aby się zainteresować taką osobistością albo przypomnieć sobie o jej istnieniu. Przykładowo: Przeczytałem kiedyś Wahadło Foucalta i w sumie gówno zrozumiałem. I zapomniałem na parę lat o istnieniu takiej książki. Teraz redagując ten wpis trafiłem na urodziny Umberto Eco i może przejdę się do biblioteki i ponownie przeczytam i być może zrozumiem coś więcej?
Jak będziesz za rok wstawiał z tego dnia, to wpisz że się #!$%@?łem jak szpak. Nigdzie nie będzie o tym napisane, będziesz mógł rzucić mocny kontratak jeśli ktoś wypomni Ci wikipedię. Czołem!
@Kasjerzyna: kibicuję inicjatywie, ale nie da się teo zaserwować w trochę przystepniejszej formie? jakiś własny komentarz, uszeregowanie kategoriami, nie że od Danii do poczty polskiej, bo tak to troche bardziej jak spis treści albo przeklejka z wiki :/ mam nadzieję że nie uznasz tego za czepialstwo, po prostu to moje spostrzeżenia
@boho: Oczywiście że nie uznam tego za czepialstwo :) Nie chciałem z tego robić ściany tekstu bo tego to na pewno nikt by nie przeczytał. Przysiądę nad tym pomysłem w weekend i zobaczę co mi się uda opracować. Na razie do niedzieli rozpiskę mam przygotowaną według powyższego wzorca