Aktywne Wpisy
gymw8nhnzd +493
Dzięki potężnemu Mirkowi @Strzalka który przyłapał Izunie na lotnisku, mamy piękne widowisko zmęczonej życiem piramidziary po "wakacjach", wykopki co wy żeście jej zrobili xD
#frajerzyzmlm #izadamczyk
#frajerzyzmlm #izadamczyk
piip5 +467
300km/h na ekspresówce. kolejne majtczaki jeżdzą każdego dnia po ulicach i jeszcze się tym publicznie chwalą. Można to jakoś gdzieś zgłosić? Coś z tym zrobią w ogóle jak nie jest wiadomo kto dokładnie odpowiada za ten profil?
#warszawa #patologia #warsawnightracing #majtczak #majtczakmorderca #samochody #szybkoalebezpiecznie
#warszawa #patologia #warsawnightracing #majtczak #majtczakmorderca #samochody #szybkoalebezpiecznie
Megalania - to chyba najbardziej wrośnięty w popkulturę zwierzak z dzisiejszego wpisu. Właściwie to Varanus priscus, bo się okazało, że to waran, a nie żadna megalania (jednak nazwa zwyczajowa przylgnęła na tyle mocno, że jest powszechnie stosowana). Jaszczurkę tę opisał sir Richard Owen, czyli ziomek, który wymyślił słowo dinozaur. Budową ciała megalania bardziej przypominała warana z Komodo niż warana wielkiego (który to dzisiaj żyje w Australii i jest największą jaszczurką tego kontynentu). Szacunkowe rozmiary są dość rozbierzne - wahają się między 4,5 a 7 m maksymalnej długości. Rozbieżności ta spowodowana jest fragmentarycznością skamieniałości, które zostały znalezione. Jako ciekawostkę dodam, że istnieją pewne przesłanki sugerujące, że megalania mogła być jadowita, podobnie jak waran z Komodo. Vlad Konstantinov stworzył taką ilustrację. PS: Kilku foliarzy wierzy, że Varanus priscus nadal wesoło biega sobie po australijskich bezdrożach. ( ͡º ͜ʖ͡º)
Lew workowaty - (Thylacoleo carnifex) największy drapieżny ssak Australii. Oczywiście był torbaczem, nie lwem. 1,5 m długości, 100 - 160 kg wagi. Szczęki tego „kociaka” prawdopodobnie były najsilniejszymi szczękami w dziejach ssaczej historii (siła zgryzu lwa workowatego była porównywalna do tej, którą posiada lew afrykański cięższy dwuipółkrotnie). Czaszka była wyspecjalizowana w polowaniu na grubego zwierza, że niezbyt radził sobie z polowaniem na drobnicę, co mogło się przyczynić do jego wymarcia. Tu rysunek autorstwa Adrie oraz Alfonsa Kennisów.
Kangur krótkopyski - czyli Procoptodon goliah. Kangury są takimi Sebixami Australii - lubią się napinać, pobić i pokopać (jakiś czas temu na wypoku był popularny filmik, w którym koleś bije kangura - typ ratował psa przed uduszeniem). I bohater tego akapitu to największy Seba na fyrtlu - 2,7 m wzrostu oraz ponad 230 kg wagi robiły swoje. Tu Nobu Tamura tak przedstawił tego zwierzaka. U Procoptodon goliah (podobnie jak u jego bliskiego krewniaka Sthenurus stirlingi) kończyny dolne były zakończone tylko jednym palcem, a rozmiary (najprawdopodobniej) powodowały, że poruszał się chodząc, a nie skacząc. Chodzący S. stirlingi by Brian Regal.
Diprotodon - gatunek typowy to Diprotodon optatum, zwany olbrzymim wombatem. Zwierzak ten osiągał 3 tony wagi. Wbrew temu, co można wyczytać na polskiej wiki, diprotodony nie prowadziły tryby życia podobnego do współczesnych hipopotamów, jednak (prawdopodobnie) faktycznie lubiły podmokłe tereny. Autor podpisany.
Krokodyl - Australia nie byłaby sobą, gdyby nie miała czegoś popieprzonego. Quinkana fortirostrum był lądowym, biegającym krokodylem długości 6 metrów. Prawdopodobnie pełnił funkcję dominujacego drapieżnika (oczywiscie, póki nie pojawił się człowiek). Tradycyjnie obrazek.
Na szybko kilka wyróżnień, bo wpis mi się rozrósł i nikt tego nie będzie chciał czytać.
Palorchestes azael - roślinożerca, możliwe, że posiadał krótką trąbę (coś jak u tapira) lub wydatne, mięsiste wargi. Rekonstrukcja Romana Uchytela oraz Nabu Tumury.
Propleopus chillagoensis - mięsożerny (!) kangur, a właściwie kanguroszczur (czyli mniej więcej mniejszy kangur ( ͡° ͜ʖ ͡°)). Klik - autora nie ustaliłem.
Genyornis newtoni - duży nielot, podnosił głowę na wysokości 2 metrów, wyginął jakieś 30 tys. lat temu. Roman Uchytel oraz bezimienny artysta - zdjęcie R. G. Gunna.
Poprzednie wpisy:
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Eksplozja kambryjska
Historia rekonstrukcji iguanodona.
#paleoart #paleontologia #paleontologiaboners #ewolucja #biologia #ciekawostki #nauka #gruparatowaniapoziomu
Ilustracja poniżej autorstwa Laurie Beirne.
Zrobię później sam, bo to złoto XD