Wpis z mikrobloga

„All the other kids with the pumped up kicks
You'd better run, better run, out run my gun
All the other kids with the pumped up kicks
You'd better run, better run, faster than my bullet”

Utwór grupy Foster The People stał się podstawą dla tego wpisu ponieważ był on inspirowany masakrą w Columbine High School w 1999 roku, która z kolei stała się inspiracją dla organizacji kolejnych masakr w szkołach i na uczelniach w USA, aby pobić dotychczasowy rekord zabitych i ranionych osób.

Sprawcami masakry, która się wydarzyła 20go kwietnia 1999 roku, byli 18sto letni Eric Harris i 17sto letni Dylan Klebold. Obaj uczęszczali do owego liceum. Zabili 11 uczniów i jednego nauczyciela. Dodatkowo ranili 21 osób. Obaj popełnili samobójstwo. Eric strzelił sobie w usta, a Dylan w skroń.

Sprawcy do masakry przygotowywali się prawie przez rok. Gromadzili materiały do produkcji materiałów wybuchowych oraz broń.

O całym przebiegu masakry można poczytać w różnych opracowaniach, ale co najciekawsze, to brak powodów którymi kierowali się sprawcy ponieważ przez cały czas trwania zamachu na życie innych uczniów i nauczycieli, nie podali żadnych żądań, a samobójstwo znacznie utrudniło władzom wysnucie ostatecznych wniosków.

Rok po masakrze, Secret Service podał, że w 2/3 z 37 z dotychczasowych szkolnych strzelanin, powodem było znęcanie się uczniów nad przyszłymi sprawcami, a więc w grę wchodziła zemsta na oprawcach. Nie tłumaczy to natomiast, zabijania niewinnych osób postronnych.

Z tą teorią, w przypadku masakry z roku 1999, nie zgadza się David Cullen. Autor książki z 2009 roku: „Columbine”. Stwierdził on, że Eric i Dylan nie był ofiarami, a raczej prowokatorami. W piątą rocznicę strzelaniny, badacze zajścia oraz psychiatrzy, opublikowali nowy artykuł, w którym wnioskują, że Harris był klinicznym przykładem psychopaty, natomiast Klebold cierpiał na ostrą depresję. To Harris był prowodyrem i mózgiem całej operacji, przeświadczony o swoim mesjańskim kompleksie wyższości. Klebold natomiast, wiele razy w swych pamiętnikach pisał o samobójstwie, które głównie wiązało się z niepowodzeniami w kontaktach z kobietami. Klebold uczestniczył w masakrze ponieważ widział szansę na szybkie zakończenie swojego życia, co ostatecznie, stało się prawdą. Na kasecie nagranej przed wydarzeniem, Klebold powiedział na koniec:

„Wiem, że będę w lepszym miejscu. I tak nie lubiłem życia.”

Po oględzinach ciał zabójców, okazało się, że Harris miał we krwi antydepresant: Fluvoxaminę, natomiast u Klebolda, nie wykryto żadnych substancji.

Innymi czynnikami, które brano pod uwagę, były:

1. Subkultura gotów, ale tą teorię szybko obalono.

2. Obwiniano również muzykę, której słuchali przyszli sprawcy, głównie zespół i postać Marylina Mansona, chociaż ostatecznie okazało się, że obaj nie byli jego fanami. Zaraz po wydarzeniu, Manson odwołał pozostałe koncerty w trasie Rock is Dead, aby uszanować pamięć ofiar. Sam zainteresowany stwierdził:

„Media znalazły sobie kozła ofiarnego w postaci przemysłu muzycznego i tak zwanej subkultury gotyckiej i spekulują, bez żadnych podstaw, że powinno się winić artystów takich, jak ja. Ta tragedia jest wynikiem ignorancji, nienawiści i dostępu do broni. Mam nadzieję, że media odpowiedzialne za wskazywanie palcem nie będą kreować więcej dyskryminacji w stosunku do dzieciaków, które wyglądają inaczej.”

W 2002 roku w dokumencie Miechaela Moore'a: „ Bowling for Columbine”, Manson został zapytany, co powiedziałby uczniom w Columbine. Marylin odparł:

„Nic bym nie powiedział. Słuchałbym tego, co oni mają do powiedzenia ponieważ jest to rzecz, której nikt nie zrobił”.

3. Gry video: Harris i Klebold byli fanami takich gier, jak Doom, Wolfenstein 3D i Duke Nukem. Harris często tworzył poziomy do Dooma, które udostęoniał dla innych. Są one do tej pory dostępne pod nazwą: Harris levels. Chodziła plotka, że layout w tych poziomach, przypominał rozkład szkoły, ale okazało się to nieprawdą. Zrobił też mod, nazwany Tier (poziom, kondygnacja) i powiedział, że było to jego życiowe osiągnięcie. Mod został podgrany do jednego z komputerów w Columbine, ale ostatecznie, gdzieś się zagubił. Jeden z badaczy jest prawie pewien, że mod był dokładną makietą Columbine. Rodzice niektórych ofiar wnieśli pozwy przeciwko producentom gier, jednak nie zostały one uznane.

4. „Urodzeni mordercy”: obaj Harris i Klebold byli fanami filmu i używali w swoich filmach i pamiętnikach skrótu, jako kodu: NBK (Natural Born Killers).

Nick Turse, pisarz, dziennikarz i historyk, potraktował zabójców jako współczesnych rewolucjonistów:

„Któżby nie przyznał, że terroryzowanie amerykańskiej machiny w miejscu, w którym wywiera największy wpływ, nie jest prawdziwie rewolucyjnym zadaniem? Bycie nieświadomym swoich celów, nawet brak ich zrozumienia, nie neguje ich istnienia. Akceptujcie lub odrzućcie ich metody, szkalujcie ich jako niegodziwców, ale nie ważcie się lekceważyć tych współczesnych radykałów, którzy są wcieleniem niezadowolonych powstańców, prowadzących wciąż trwajacą amerykańską rewolucję.”

W odpowiedzi, historyk David Farber, stwierdził:

„Ta teoria ma sens tylko w kulturze akademickiej, w której transgresja jest z definicji polityczna i w której każdy gniew przeciwko społeczeństwu może być uznany za radykalny”.

#historiajednejfotografii #ciekawostki #psychologia #psychiatria
Pobierz
źródło: comment_anYA3vZrITUT2lBBoFUP0FT2gXI53EdS.jpg
  • 117
@OzaweNakashi: znalazłam go: https://www.wykop.pl/wpis/28296703/tfwnogf-przegryw-feels-wychodzimyzprzegrywu-podryw/

Ja jebię. Ale gościu nasrane pod deklem. Nie widzi problemu w sobie, tylko w kobietach, jako kolektywie, czyli wszystkich bez wyjątku, bo nie może zaruchać bez płacenia. Wg niego zaruchanie w ten sposób oznacza wygryw, bo społeczeństwo tego od niego oczekuje, jako normika. Przypomina mi Elliota Rodgera, o którym też zrobię wpis. Chociaż Elliot akurat skończył jako prawiczek.

No nie wygląda to dobrze, zwłaszcza jak mówi o
@InspektorDupa: też byłem przesladowany w szkole. Zeby ich zrozumiec trzeba samemu przez cos takiego przejsc. Owszem mogli zniesc to wszystko i isc dalej z takim bagazem przez zycie. Tyle ze w ówczesnym momencie podejrzewam ze byli tak psychicznie zniszczeni ze bylo im wszystko jedno. Stan w ktorym czlowiek przestaje byc czlowiekiem w oczach innych jest śmiercią za zycia. I troche taki przesladowany sie czuje, jak chodzacy trup bez zdolnosci odczuwania innych
@lubielizacosy: @InspektorDupa: jestem w trakcie czytania pamiętników sprawców. Klebold uważał, że ludzie to zombie, a ich egzystencja jest bez znaczenia. Codzienna rutyna w postaci wstawania, jedzenia, chodzenia do pracy, się nie liczy. Określał ludzi mianem zombie. Liczyła się dla niego tylko miłość. Miłość, której nie chciała mu dać żadna kobieta. Nawet jego pamiętnik był zatytułowany: egzystencja.

Natomiast Harris był zły i gniewny. #!$%@?ł się na wszystkich i cały świat. Nie
@julianna_cebulanna: Na reddicie bylo kiedyś AMA z Brooksem Brownem (gościem który miał na pieńku z Ericiem, ale dogadali sie na kilka miesiecy przed masakrą, a po spotkaniu go pod szkołą tego dnia Harris kazał mu iśc do domu). Chłopak miał kilka ciekawych rzeczy do powiedzenia, teraz chyba nawet już książkę wydał.
@Istron I to i to.Polecam film pt. "Ostateczne rozwiązanie" - taki Heydrich był doktorem politologii, niby wykształcony człowiek zresztą świetnie pokazany w scenie podczas konferencji w Wansee - zupełnie jakby był szefem korporacji
@julianna_cebulanna: Jest w tych chłopakach coś, co nie pozwala mi krytykować ich i czynu którego dokonali. Oni są współczesnymi rewolucjonistami. Obrazem ludzi dręczonych i wykorzystywanych, którzy chwycili za broń by obalić tyranów. Lepiej żyć jeden dzień jak lew, niż sto lat jak owca. Mówcie co chcecie, dla mnie są bohaterami.
@julianna_cebulanna: Na szybko bo nie chce mi się prostować. Cullen to mitoman nie czerp niczego z jego książek i artykułów. Chcesz się czegoś dowiedzieć to sięgnij po książkę Langmana który pisał ogólnie o szkolnych strzelcach z punktu widzenia psychologii.
Harris nie był mózgiem operacji wbrew obiegowej opinii, sprawdź kto pierwszy pisał o dokonaniu masakry.
Masz czas to poczytaj 1000 stron dokumentów FBI z przesłuchań świadków itd.
Nie wchodź tutaj pod tag