Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki z racji tego że wielkimi krokami zbliża się mój koniec edukacji na #studbaza i muszę napisać #pracainzynierska to chciałbym zapytać czy byłby ktoś zainteresowany śledzeniem postępów nad pracą (jak tak to można zostawić plusika) przy tej okazji utworzył bym swój tag pod którym bym wszystko umieszczał, ale o jaką pracę i temat konkretnie chodzi?

Otóż tematem pracy byłby fizyczny model autonomicznego / inteligentnego samochodu a raczej jego modelu z lego i sterowanie odbywało by się za pomocą sztucznej sieci neuronowej która reagowała by na utrzymanie pasa ruchu (line assist), rozpoznawanie podstawowych znaków i ich interpretacje, obserwacja zagrożeń na typu obiekt na drodze lub wtargnięcie i kilka innych rzeczy. Dodatkowo prosty system nawigacji tak aby auto starało się pokonać drogę z punktu A do B

Od kwestii technicznej wykorzystane by były #raspberrypi #lego biblioteka openCV do przetwarzania obrazu oraz kilka innych związanych z sieciami neuronowymi i samą klasyfikacją. Drogi po których by się poruszał samochód będą wydrukowane na dużym arkuszu banner (tak jak te banery reklamowe). Lego zastosowane z powodu prostego budowy modelu i łatwych zmianach konstrukcyjnych.

Dodatkowo byłoby to dla mnie motywacją do systematycznej pracy ponieważ mam z tym problemy(często robię rzeczy na ostatnią chwilę)

#programujzwykopem #programowanie #naukaprogramowania #edukacja #pytanie #informatyka #siecineuronowe #iot #arduino #robotyka #lego
bi-tek - Mirki i Mirabelki z racji tego że wielkimi krokami zbliża się mój koniec edu...

źródło: comment_WpvrjeCnMThhm08Cnmy6usmokPPXKbfn.jpg

Pobierz
  • 41
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Brajanusz_hejterowy: Za trudne do wykonania? Wbrew pozorom sieci neuronowe nie są skomplikowane

@MrFisherman: Może Ciebie natchnie i chociaż sobie zrobisz autko zdalnie sterowane bo nie jest trudne, pamietaj tylko że apetyt rośnie w miarę jedzenia.

@majsterV2: Gratuluje, każdy samorozwój jest na plus. U mnie w projekcie nie chodzi o część sprzętową a bardziej programistyczną i "algorytmy", także trochę inne podejście i kategoria - zewnątrz nie bedzie widać wkładu tak jak u
bi-tek - @Brajanusz_hejterowy: Za trudne do wykonania? Wbrew pozorom sieci neuronowe ...
  • Odpowiedz
@bi-tek: raspbery, tak średnio bym powiedział, nadaje się do przetwarzania obrazu, zwłaszcza do tak zaawansowanego przetwarzania. Pomyśl nad jakimś CPU z rodziny x86 np. Atomem, albo wykorzystaj np. NVIDIA jetson.
  • Odpowiedz
@bi-tek: Jestes pewny ze osiagniesz cele projektu w czasie na to przeznaczonym? Dosc sporo do zrobienia, pytanie jak gleboko chcesz isc w szczegoly. Co w przypadku rozpoznania przeszkody? Samochod bedzie probowal ja ominac?
  • Odpowiedz
@WujekLibero: Projekt w zasadzie opiera się o implementacje i szkolenie sieci neuronowej, jazda do przodu i skręt myślę że bez problemu, resztę w pracy będzie "ficzerem", sam dla siebie chciałbym żeby to jeździło plus tyle ile bedzie się dało i mi się chciało nawet po obronie. Dodatkowo w pracy nie muszę wywarzać otwartych drzwi czyli mogę korzystać z np openCV które też ma w jakimś stopniu zaimplementowane sieci neuronowe np
  • Odpowiedz
@bi-tek: jakie chcesz kamery wykorzystać?
Czy to ma być duże?
Jak małe, to wystarczy chińska kamera wifi, przy której sofcie trochę podłubiesz (bo to Linux) i wykorzystasz port rs232 do sterowania atmegą16.
Zaś do atmegi podepniesz podwójny mostek H i gotowe ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Co do komputera, to warto być bardziej oryginalnym, kup switch 1000Mbit/s i podepnij do niego parę płyt głównych, razem ze starymi
  • Odpowiedz
@majsterV2: mam 2 kamery do raspberry oryginalne kupione kiedyś tam i w pierwszej kolejności one pójdą aby nie generować kosztów, więcej opisze w pierwszym wpisie jak już go ogarnę, teraz po prostu chciałem zapytać czy bedzie zainteresowanie.

W skrócie ma to działać tak: Kamera --> malina --> stream po udp. sterowanie poleci po tcp z racji paru feature. potem z malinki do atmegi i mostek H z PWM, pewnie bedzie
  • Odpowiedz
@majsterV2: Raczej tutaj bedzie cross platform, bo ze strony raspberry Pi będzie Python / C++ a po drugiej stronie bedzie to rozmawiać z windowsem i C# lub schodzenie do C++, w tych jezykach i na platformie windows ogarniam prace wielordzeniową / wielowątkową do przyśpieszania wykonywania kodu i temu windows został wybrany.

na 1050 szkoda mi kasy bo i tak nie gram i by potem leżała.
  • Odpowiedz
a po drugiej stronie bedzie to rozmawiać z windowsem i C#


@bi-tek: Windows się NIE nadaje do masowej produkcji, co jest ważnym detalem, zwłaszcza że Linux na Desktopach przebił 3%, zaś w robotyce i AI to standard. Ja Ci polecę mpich, nie będziesz kisił potencjału na zamkniętym sofcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kartę zawsze można sprzedać, ale sądząc po Twoich celach, ona zawsze będzie Ci służyć.
  • Odpowiedz
@majsterV2: Przy planowanym stopniu zaawansowania i braku planowania masówki to jednak bez różnicy czy to windows czy linux, tyle że na windows-ie mniej czasu spędzę nad GUI a działać to bedzie podobnie. Najwyżej się przepisze. z nVidią i 1050 to żeby w CUDA napisać coś to wcale nie jest tak łatwo i przyznam szczerze że tego nie znam. MPI, openMP i z paroma innymi pracowałem także mogę ich używać. Pożyjemy
  • Odpowiedz
@majsterV2: i robiąc takie rzeczy odbiegnę od samego pomysłu zajmując się detalami, wg mnie w takim projekcie projektować lepiej od ogółu do szczegółu i kilka elementów i z każdą iteracją je udoskonalać.
  • Odpowiedz
@bi-tek: Dużo zachodu ze sprzętem, a i tak będzie to dla niektórych robiło wrażenie dziecinady przez użycie Lego. No chyba że chodzi właśnie o zabawę klockami, to przepraszam. ;). Czy nie lepiej podpiąć się do jakiegoś symulatora jazdy (gry), a za to osiągnąć coś bardziej zaawansowanego w zakresie sterowania?
  • Odpowiedz