Wpis z mikrobloga

Mówi się na nią HeLa, co jest nazwą pierwszej linii nieśmiertelnych ludzkich komórek – pobranych z szyjki macicy kilka miesięcy przed jej śmiercią. Naprawdę nazywała się Henrietta Lacks. Jej komórki wykorzystano w badaniach genów, które wywołują raka, i tych, które hamują jego rozwój.
Znalezisko: https://www.wykop.pl/link/3899257/henrietta-lacks-jej-komorki-zyja-poza-nia-znacznie-dluzej-niz-zyly-w-jej-ciele/

#nauka #ligamozgow #liganauki #medycyna #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #swiat #zainteresowania #zdrowie #mikroreklama
Pobierz Mishaku - Mówi się na nią HeLa, co jest nazwą pierwszej linii nieśmiertelnych ludzkic...
źródło: comment_DOyQEmhIrX2zWOqnUeB5OBsON9CKOQy1.jpg
  • 4
henrietta-lacks-jej-komorki-zyja-poza-nia-znacznie-dluzej-niz-zyly-w-jej-ciele/


@Mishaku: od razu mogę powiedzieć, że jest to zupełna nieprawda... czas życia komórek zarówno w organizmie człowieka jak i poza nim jest krótszy niż czas życia danej osoby (komórki układu nerwowego w większości są z nami przez całe życie i z zasady mówi się, że nie powstają nowe, chociaż to też nie jest do końca prawdą). jeżeli nawet komórki są klonowane to nie są już to te same komórki mimo,
@kissandfly: wydaje mi się, że chodzi tutaj o zwyczajną metaforę nadania HeLi swojego rodzaju nieśmiertelności, przez pobranie i stałe wykorzystywanie jej komórek, tak zinterpretowałem słowa autora artykułu, wiadomo, że nie są to już te same komórki, co pobrane ładnych kilka lat temu.
Chociaż, pobrano od niej komórki nowotworowe (a Ty odnosisz się do zdrowych komórek organizmu), a jak doskonale wiemy, te mają nieograniczony potencjał proliferacyjny i są w pewnym sensie nieśmiertelne,
@kissandfly: linia HeLa jest powszechnie uznana, za nieśmiertelną dlatego, że komórki z tej linii mają nieograniczony potencjał proliferacyjny i mogą dzielić się w nieskończoność. Wiadomo, że komórki tej linii wykorzystywane są w laboratoriach na całym świecie, więc o wykorzystywaniu tych samych komórek, które zostały pobrane dawno temu nie ma mowy, jednak genetycznie są to te same komórki. Nie rozumiem, dlaczego uznajesz takie stwierdzenie za pseudonaukowe, skoro te komórki są w pewnym