Wpis z mikrobloga

Wikingowie i ich podboje. Temat z pogranicza historii i geografii i mój najnowszy odcinek #motyliglobus na YT
Jak to się stało, że tak mały naród, choć waleczny podbił tak wiele. I akurat wtedy? Odpowiedzią jest geografia Skandynawii ik klimat. Ocieplenie klimatu przysporzyło lepsze plony i dłuższy okres wegetacyjny na skandynawskich ziemiach. Ale... ziemi przecież nie przybywało. Więc rozmnożeni masowo Normanowie zachodni zaczęli szukać nowych ziem, nie tylko w celach łupieżczych. Ponieważ nikt nie potrafił żeglować pod wiatr i pod prąd - to właśnie Wikingowie bezproblemowo i pierwsi eksplorowali północny Atlantyk. Wynaleźli sposób żeglowania pod wiatr oraz wykorzystanie w celach nawigacyjnych czystego kalcytu czyli szpatu islandzkiego, który wyłapywał nawet delikatną wiązkę światła przy pochmurnym niebie, dzięki czemu wyznaczał kierunek świata nawigatorom wikińskim. Jak dokładnie? To chyba fizyczna zagwozdka. Tym samym dotarli do Brytanii, Irlandii, Normandii, zdobyli Wyspy Owcze z łątwością Szetlandy i Orkady, Islandię, południową Grenlandię (która naprawdę była wtedy zielona) a także... Nową Fundlandię w dzisiejszej Kanadzie, zwaną wtedy Vinland - Ziemią Winorośli. Czego??? Przypominam o ociepleniu klimatu ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Wikingowie bez problemu żeglowali pod prąd dużych rzek, stąd ich łatwość (Wschodnich) w eksplorowaniu Loary, Sekwany czy Renu albo Wisły. Arabowie z Sewilli jako jedyni wpadli na pomysł, by nie dopuścić ich przez estuarium rzeki i je zablokowali tuż przy morzu. Skutecznie :) "Potomkowie" Normanów z Normandii jak wiemy osiedli też w Hiszpanii, założyli swoje państwa na Sycylii, południowej połówce Włoch, wyspach Greckich (gdzie nazywano ich Frankami) a także dotarli aż do dzisiejszej Syrii i Ziemi Świętej. Normanowie Wschodni (Waregowie) mieli łatwiej. Pływali sobie na luzie po Bałtyku, handlowali, zmonopolizowali handel futrami, spływali sobie bez wysiłku rzekami Dniepr i Wołga. A nawet dotarli do Bagdadu i Persji. Skąd sprowadzali monety. A do nich... wiadomo, niewolników. Fun fact. W Grenlandii polowali na narwale a ich kły/rogi sprzedawali w Europie jako rogi mitycznych jednorożców. :)

Zapraszam do obejrzenia nowego odcinka na moim geograficznym kanale. Tym razem bardzo historyczno-geograficznego.

wykop ==>> Podróże i Podboje Wikingów

#geografia #ciekawostkihistoryczne #mapy
Pannoramix - Wikingowie i ich podboje. Temat z pogranicza historii i geografii i mój ...

źródło: comment_GHWPTGS9Bt8V1J7bO0T4I1G7PAdeiso1.jpg

Pobierz
  • 12
Jak to się stało, że tak mały naród, choć waleczny podbił tak wiele.


@Pannoramix: Wikingowie to nie naród lecz zawód, zaś Norkowie to spokrewnione jednolite kulturowo ludy.

Ponieważ nikt nie potrafił żeglować pod wiatr i pod prąd


@Pannoramix: Sztuka jest ta znana od starożytności. Najwcześniejsze dowody jej stosowania datuje się na III wieku p.n.e. między innymi w Grecji. Była jednak prawdopodobnie stosowana dużo wcześniej.
Technika żeglowania pod wiatr rozwinęła się
@orkako: Ja wiem, że Rzymianie, wcześniej Kartaginczycy czy Grecy próbowali żeglować pod wiatr. Ale... po prostu nie mieli okazji sprawdzić się na konkretnym wyzwaniu jakim był Północny Atlantyk i Golfsztrom. Ba, twierdzę, że każdy żeglujący próbował to robić i jakieś próby udane miał. Ale Wikingom udało się z przysłowiowym przytupem.

Co do Grenlandii - nie znam tych badań. Znam tylko te, które mówią o okresie wegetacyjnym (że był) i zazielenianiu przez
a wiem, że Rzymianie, wcześniej Kartaginczycy czy Grecy próbowali żeglować pod wiatr. Ale... po prostu nie mieli okazji sprawdzić się na konkretnym wyzwaniu jakim był Północny Atlantyk i Golfsztrom. Ba, twierdzę, że każdy żeglujący próbował to robić i jakieś próby udane miał.


@Pannoramix: Wikingowie większość drogi płynęli z prądem. Zaś cywilizacjom Ś.M byłoby jeszcze łatwiej, bo oni mieli pod nosem sprzyjający prąd. Gorzej z powrotem.
orkako - > a wiem, że Rzymianie, wcześniej Kartaginczycy czy Grecy próbowali żeglować...

źródło: comment_yrTjxDfvmx73ETBSINLO54rpptqFdUkv.jpg

Pobierz