Wpis z mikrobloga

Mam kilka pytań o działalność Muska, do wykopowych ekspertów ;)

1. To prawda, że większość firm Muska siedzi na dotacjach państwowych?
2. Jaka część jego pomysłów tak naprawdę chwyciła? Tesla, Paypal?

Mam jakieś głębokie wrażenie, że Musk to tak naprawdę pozer...
#musk #spacex #technologia
  • 50
  • Odpowiedz
1. To prawda, że większość firm Muska siedzi na dotacjach państwowych?


@johny-kalesonny: afair to nie dotacje a ulgi podatkowe przyznawane sektorowi energii odnawialnej. Musk korzysta na równych zasadach z konkurencją w tym konkretnym sektorze.
  • Odpowiedz
@johny-kalesonny: ja #!$%@?, ten "artykuł" jest tak idiotyczny, że aż mnie zabolało jak czytałem. Autor nie odróżnia dotacji od ulg podatkowych i wrzuca je do jednego worka, tak samo jak pieniądze od NASA, które płacone są za rozwój konkretnych technologii i wykonywanie usług.
  • Odpowiedz
@johny-kalesonny: #januszbiznesu widzę ostry, ale odpowiem:

Tesla - 25 miliardów pln przychodu w tamtym roku, w tym roku, w pierwszym półroczu, mają już 20 miliardów pln przychodów, przeliczyłem na złotówki dla skali. Dobiją minimum do 40 miliardów pln przychodów w tym roku. Rozumiem, że Amazon też nie "chwycił", bo dopiero od niedawna wykazuje zyski?

SpaceX - dochodowa od lat;
SolarCity - dochodowa od lat, przejęta przez Teslę;
  • Odpowiedz
SolarCity - dochodowa od lat, przejęta przez Teslę;


@LooZ: można by było się dowalić, że to akurat nie pomysł Muska, o który OP pytał. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@johny-kalesonny: Tesla wzięła 400milionów pożyczki rządowej; oddała 9 lat wcześniej z 52mln odsetek. GM i Chrysler też, ale tylko do części "wzięły" bo już nie oddały a ogłosiły bankructwo. 800 milionów $ zapłacą podatnicy.
Reszta grantów to już umowy ze stanami (Newada) n.p. zatrudnicie tylu a tylu to zwolnimy was z tylu i tylu podatków (od dochodów) przez jakiś tam czas.

https://www.tesla.com/blog/tesla-repays-department-energy-loan-nine-years-early
  • Odpowiedz
Mam jakieś głębokie wrażenie, że Musk to tak naprawdę pozer...


@johny-kalesonny: Naprawdę? Gościu rozkręcił od zera firmę SpaceX, która zmieniła paradygmat dostarczania ładunku na orbitę, i to w kilka lat!!! W NASA (i konkurencyjnych komercyjnych firmach) śmiali się z pomysłu odzysku pierwszego członu rakiet i to w dodatku w opcji pionowego lądowania na barce... Po kilku latach śmiali się, że wprawdzie z małą rakietką to mu się udało raz czy dwa ale z dużymi to nie ma opcji... a teraz na gwałt szukają inżynierów, którzy zrobią to samo bo SpaceX tak zjechał z kosztami tym pomysłem, że konkurencji nie ma swoim segmencie. Konkurencję pozamiatał i rozstawił po kontach i to jeszcze na mega trudnym i wąskim rynku, i nadal ma szalone tempo...

Z Teslą jest podobnie. Samochody elektryczne były gdzieś tam w oddali na horyzoncie a teraz za sprawą niewielkiej firmy wszystkie pozostałe molochy motoryzacyjne na gwałt zakładają ośrodki rozwojowe napędów elektrycznych i na konferencjach prasowych wieszczą, że motoryzacja elektryczna jest przyszłością (a po cichu kupują rozwiązania od Tesli bo sami nie są w stanie zrobić niczego porównywalnego). Musk kończy budować fabrykę akumulatorów (gigafactory) która będzie produkować więcej akumulatorów niż wszystkie inne firmy na świecie produkowały w 2016 roku.. I planuje jeszcze 2-3 takie fabryki. Przy okazji obniżył znacząco
  • Odpowiedz