Wpis z mikrobloga

Globalny klimat - czerwiec 2017 3. najcieplejszy w notowanej historii
Cieplejsze były tylko 2016 i 2015 - lata kiedy występowało El Nino, zjawisko, które ociepla dodatkowo klimat. To oznacza, że cały rok 2017 będzie w czołówce najcieplejszych lat w notowanej historii (okres lipiec 2016- czerwiec 2017 to 2. najcieplejszy lipiec- czerwiec odkąd prowadzimy pomiary).

#nauka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #klimat #liganauki #ligamozgow #mikroreklama

Rys: Anomalie* temperaturowe czerwca 1970-2017

*Anomalia to temperatura danego miesiąca minus średnia temperatura w latach 1910-2000.
Sierkovitz - Globalny klimat - czerwiec 2017 3. najcieplejszy w notowanej historii
C...

źródło: comment_UBsWEtUf52yKtowsDqNU3HoWWPDHYpqk.jpg

Pobierz
  • 43
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Sierkovitz: Niestety ale nie wiemy czy takie zmiany nie wystąpiły w przeszłości. Badania wykonywano na wycinkach lodowca z małą dokładnością. Obecne zmiany trwają niespełna od 60-70 lat za x wieków zobaczymy czy rzeczywiście średnia będzie inna.
  • Odpowiedz
Skoro w 2015 i 2016 było cieplej, to znaczy, że walka się powiodła i wchodziny w globalne ochłodzenie. Szkoda. Lubię ciepło, a w Polsce pizga.
  • Odpowiedz
idź tam przepowiadać swoją apokalipsę gdzie indziej


@innych: Ale wiesz że jak zamkniesz oczy i powiesz że tego nie ma to nie znaczy że tego nie będzie?

Akurat @Sierkovitz na wykopie to #qualitycontent i sam osobiście szanuje go za to co robi, a bardziej prywatnie to bardzo podziwiam jego cierpliwość
  • Odpowiedz
@vesterr:

Badania wykonywano na wycinkach lodowca z małą dokładnością.

Z jaką konkretnie dokładnością?

Obecne zmiany trwają niespełna od 60-70 lat za x wieków zobaczymy czy rzeczywiście średnia będzie inna.

Przy tempie obecnego ocieplenia - nie zobaczymy nic za X wieków o ile czegoś się z tym nie zrobi. Ocieplenie nie jest stwierdzone tylko na podstawie pomiarów - znamy dokładny mechanizm i wiadomo co się stanie jeżeli nic z tym nie
  • Odpowiedz
@dasaugr55: Nie za bardzo. Raczej katastrofa nastąpi w zwolnionym tempie. Lepszą analogią jest ta przysłowiowa żaba w powoli gotującej się wodzie. (mimo, że samo doświadczenie z żabą jest mitem)
  • Odpowiedz
Ocieplenie nie jest stwierdzone tylko na podstawie pomiarów - znamy dokładny mechanizm i wiadomo co się stanie jeżeli nic z tym nie zrobimy.


@Sierkovitz: Najlepiej cofnąć się do epoki kamienia łupanego.
  • Odpowiedz
@Sierkovitz: Przemysł ciężki zawsze szkodzi a bez niego daleko nie zajedziemy. Chiny trują na potęgę ale tylko dzięki temu mamy tanie produkty i skażenie "regionalne". Bez tego czeka nas tylko stagnacja i cofnięcie w rozwoju.
  • Odpowiedz
@vesterr: Stagnacja czeka nas jak nic nie zrobimy i koszty zmian klimatu przekroczą zyski z tego, że wykorzystujemy paliwa kopalne - co nastąpi całkiem wkrótce. OZE nie są drastycznie droższe niż kopaliny - a im bardziej będą wykorzystywane - tym będą się robiły tańsze. Pozostaje kilka poważnych problemów (energy storage itp) ale te problemy same się nie rozwiążą. A kopaliny i tak się wkrótce skończą. Resztkówkę musimy wykorzystać do tego,
  • Odpowiedz
A kopaliny i tak się wkrótce skończą.


@Sierkovitz: Złoża są ciągle odkrywane, udoskonalamy metody wydobycia, sięgamy głębiej niż kiedykolwiek.

Pozostaje kilka poważnych problemów (energy storage itp) ale te problemy same się nie
  • Odpowiedz
Złoża są ciągle odkrywane, udoskonalamy metody wydobycia, sięgamy głębiej niż kiedykolwiek.

To super ale co z tego, że odkryjesz nowe złoża skoro ich eksploatacja tylko pogłębi problem i wpakuje nas w jeszcze gorsze tarapaty?

Od lat trwają nad tym prace, więc nic się nagle nie zmieni.

Od lat masz też solidne postępy w tej dziedzinie.

Dodatkowo,
  • Odpowiedz
Nieodnawialne źródła

@Sierkovitz: Są plany wykorzystania surowców na księżycu. Nigdy nie wytworzymy takiej mocy jakiej potrzebujemy z odnawialnych źródeł. Skąd np. Polska ma czerpać taką energię?
słońce mamy słabe, wiatry w większości też, przewyższeń na elektrownie wodne też nie widać, wody geotermalne podobnie. Gorące kraje są niestabilne, więc nikt tam obecnie nie będzie stawiał mega elektrowni słonecznych.
  • Odpowiedz
@Sierkovitz: Nie zapominaj o wpływie turbin wiatrowych na środowisko. Jak widać 1/3 kraju odpada na starcie. Co do słońca mamy nasłonecznieni raptem na poziomie 1000 kWh/m2, słońce nie świeci całą dobę, więc w nocy jest zapaść energetyczna. panele fotowoltaiczne w polse.. Wiatr również nie zapewni stałych dostaw. Nie ma alternatywy dla paliw kopalnianych. Trzeba czekać na przełomowe odkrycie a do tego czasu nic nie zmienimy.
  • Odpowiedz